Konto maklerskie – jak wybrać konto inwestycyjne?

0
1163
konto maklerskie
Znalezienie profesjonalnego konta maklerskiego w dobrej cenie może być prostsze, niż się na pierwszy rzut oka wydaje | fot.: materiał partnera

Masz oszczędności i chciałbyś je pomnożyć? Zawsze możesz zacząć grać na giełdzie papierów wartościowych i rozpocząć inwestycje w akcje, obligacje i inne instrumenty finansowe. Jednak będzie ci do tego potrzebne specjalne konto maklerskie, za pomocą którego przeprowadzisz niezbędne transakcje kupna bądź sprzedaży. Sprawdźmy zatem, jak wybrać konto inwestycyjne i ile ono kosztuje.

Czym jest konto maklerskie?

Konto maklerskie to rachunek inwestycyjny, który umożliwi ci granie na giełdzie papierów wartościowych. To za jego pośrednictwem będziesz kupował i sprzedawał akcje spółek notowanych na giełdzie i inne papiery wartościowe.

Takie konto maklerskie możesz założyć w niezależnym domu maklerskim lub biurze maklerskim powiązanym z bankiem. Dodajmy jeszcze, że aby otworzyć rachunek inwestycyjny musisz:

  • mieć status osoby fizycznej lub prawnej,
  • mieć co najmniej 18 lat,
  • przedstawić dokument, który potwierdzi twoją tożsamość.

Do tego, przy zakładaniu konta maklerskiego należy wypełnić specjalny formularz, który służy do oceny twojego stanu wiedzy z zakresu inwestowania. Dzięki tym informacjom biuro maklerskie będzie w stanie dopasować kategorię instrumentów finansowych do twojej wiedzy i akceptowalnego ryzyka.

Jak znaleźć najtańsze profesjonalne konto maklerskie?

Znalezienie profesjonalnego konta maklerskiego w dobrej cenie może być prostsze, niż się na pierwszy rzut oka wydaje. Wystarczy, że wykorzystasz w tym celu dostępne narzędzie, jakim jest ranking kont maklerskich. Znajdują się w nim zawsze aktualne oferty najlepszych domów maklerskich i banków. Dzięki temu w jednym miejscu porównasz warunki korzystania z różnych kont maklerskich i będziesz w stanie znaleźć ofertę, która idealnie wpisze się w twoje potrzeby inwestycyjne.

Jeśli chcesz rozpocząć inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych, musisz założyć konto maklerskie. Na szczęście wybór biur i domów maklerskich jest na tyle duży, że z pewnością znajdziesz ofertę dla siebie. Szczególnie jeśli skorzystasz z aktualnego porównania kont maklerskich.

Ile kosztuje konto maklerskie?

Z prowadzeniem i korzystaniem z rachunku inwestycyjnego wiążą się różne opłaty. Przede wszystkim jest to stała opłata roczna za samo posiadanie takiego konta. Koszt tej usługi wynosi na ogół 50-60 zł rocznie w zależności od biura maklerskiego.

Do tego dochodzą prowizje od dokonywanych transakcji kupna-sprzedaży papierów wartościowych na giełdzie. O jakich kwotach mówimy? To już zależy od poszczególnego domu czy biura maklerskiego. Co więcej, często wysokość takich prowizji ustalana jest indywidualnie i podlega negocjacjom. W praktyce prowizja od dokonywanych transakcji wynosi około 0,15 – 0,4% wartości takiej transakcji. Pamiętaj jednak, że czasem kwota prowizji nie może być mniejsza od jakiejś kwoty minimalnej, która zazwyczaj wynosi kilka złotych. A to oznacza, że przy mniejszych sumach, twój zysk będzie z tego powodu mniejszy, niż zakładałeś.

Poza tym biura maklerskie mogą naliczać opłaty dodatkowe, np. za przelewy bankowe. Dlatego też przed otwarciem danego rachunku inwestycyjnego warto dokładnie zapoznać się z tabelą opłat i prowizji. W przeciwnym razie możesz niemile się zaskoczyć, gdy różnego rodzaju opłaty „zjedzą” sporą część twoich zysków z inwestycji.

Materiał partnera