Kolorowe ubrania medyczne – wybierz je z myślą o pacjencie!

0
1053
kobiety w kolorowych ubraniach medycznych
Mniej formalny strój medyka sprawia, że pomimo sytuacji, w jakiej znalazł się chory, panuje swobodniejsza atmosfera | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nikt nie przebywa w szpitalu, ani innej placówce medycznej dla przyjemności. Nawet bardzo przyjaźnie nastawiony personel medyczny nie zawsze jest w stanie obniżyć poziom stresu i poprawić humor pacjentom, a to nieraz bardzo potrzebne w procesie leczenia.

Jan Kochanowski o zdrowiu napisał tak: „Nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się nie zepsujesz”. Dokładnie tak to wygląda. Kiedy nagle zdrowie zaczyna się psuć, nic nie wygląda już tak samo, a wizyta u lekarza może być bardzo dla pacjenta przytłaczająca. Zwłaszcza kiedy okazuje się, że sprawa jest poważna. Na przebieg leczenia i samopoczucie chorego wpływa nie tylko prawidłowo dobrane leczenie, ale także nastawienie i kompetencje personelu medycznego, z jakim ma do czynienia. Jak w takim razie możemy pomóc pacjentom?

Proces powrotu do zdrowia to nie tylko leki!

Najpierw seria badań, później diagnoza. Dalej rozpoczęcie procesu leczenia i wprowadzenie odpowiedniej farmakoterapii. Często pomija się przy tym szereg innych czynników, które także mają wpływ na komfort pacjentów i szybkość powrotu do zdrowia. Od dawna specjaliści podkreślają, że ogromną moc ma nasza psychika i nastawienie. Wbrew pozorom ma to wielkie znaczenie dla organizmu. Ciepłe słowa, uśmiech lekarza i pielęgniarki, pozwolą przetrwać ten cięższy czas i znaleźć motywację do walki o swoje zdrowie. Pozytywne nastawienie to nie wszystko, ale sporo potrafi zmienić.

Jak kolorowy uniform pomoże pacjentowi?

Sterylna czystość szpitala i białe fartuchy wywołują strach i stres u pacjentów w różnym wieku. Wizycie, badaniom, czy dłuższemu pobytowi od razu towarzyszy większy dystans i nerwowość. Miły i przyjaźnie nastawiony do pacjenta personel może nieco to załagodzić, ale jeszcze lepszy efekt może osiągnąć, jeśli ubrania medyczne będą kolorowe i wzorzyste. To natychmiastowo oddziałuje na psychikę pacjenta.

Mniej formalny strój medyka sprawia, że pomimo sytuacji, w jakiej znalazł się chory, panuje swobodniejsza atmosfera. Lęk może się znacząco zmniejszyć, a ciało się rozluźni. Dzięki temu współpraca z pacjentem będzie przebiegać lepiej i nie będzie czuł zimnej szpitalnej atmosfery.

Gdzie sprawdzą się kolorowe ubrania medyczne?

Pierwszymi miejscami, jakie przychodzą do głowy, są oddziały i przychodnie pediatryczne. Nie bez powodu — w większości przypadków to właśnie dzieci mają lęk przed lekarzem lub pielęgniarką. Zatem decydując się na kolorowe ubranie, możemy sprawić, że dziecko nie będzie miało traumatycznych wspomnień związanych z wizytą. Zamiast tego może zapamiętać wesołe obrazki i nadruki na naszym stroju.

Tak samo barwne wzory są warte uwagi w gabinecie stomatologicznym. Ingerencja stomatologa też jest źródłem stresu, a już w ogóle, kiedy pacjenta bolą zęby i ma świadomość, że czeka go bolesny zabieg.

I wreszcie bez obaw możemy nosić kolorowe stroje na oddziałach dla dorosłych. Dorośli pacjenci też nieraz się uśmiechną na nasz widok, a sztywna bariera i dystans nie będą tak wyraźne. Poczują się pewniej i bezpieczniej.


Materiał partnera zewnętrznego