Język chorwacki – kiedy przydadzą nam się tłumaczenia?

0
357
tłumaczenia chorwacki
Język Chorwacki to język, którym posługuje się niemała grupa mieszkańców Europy, bo aż 7 milionów z nich | fot.: materiał partnera

Jako Polacy wprost uwielbiamy Chorwację – jej piękne krajobrazy, urokliwe miasteczka i knajpki, słoneczne plaże, a przede wszystkim serdecznych i zawsze uśmiechniętych Chorwatów. Z tego też względu, jeśli ktoś choć raz udał się na wakacje do tego pięknego kraju, będzie wracał tam nie jeden raz. A jeżdżąc gdzieś regularnie, warto znać język danych ludzi- pozwoli to nawiązać szereg trwałych relacji, a może i przyjaźni czy biznesów? Jaki jest język jakim na co dzień posługują się mieszkańcy Chorwacji?

Chorwacki na wakacje i nie tylko

Język Chorwacki to język, którym posługuje się niemała grupa mieszkańców Europy, bo aż 7 milionów z nich. Co ciekawe, języka chorwackiego nie używa się jedynie na Chorwacji, ale usłyszeć go można także w Bośni i Harcegowinie, a także na Słowenii. Język chorwacki, tak samo jak język polski, należy do grupy języków słowiańskich, odnajdziemy więc w nim liczne podobieństwa, przez co sama nauka języka chorwackiego nie będzie tak żmudna. Ci, którzy regularnie odwiedzają Chorwację twierdzą, iż wystarczy kilka razy spędzić tam wakacje, by znać już podstawy i swobodnie porozmawiać w sklepie, na lotnisku czy w kawiarni.

Język chorwacki bazuje na dialekcie nowo-sztokawskim, wykazując jednak wpływy innych dialektów. Podobieństwo do języków bośniackiego i serbskiego sprawia, że rozmówcy bez problemu mogą się ze sobą porozumiewać. Historia języka chorwackiego jest historią dość zawiłą, a to wszystko przez ścisłe związki Chorwatów z Bośniakami i innymi narodami tego rejonu Europy- na przestrzeni wieków wszystko się tam przenikało, dlatego też taka bliskość językowa w Chorwacji, w Bośni i Harcegowinie, a także w Słowenii. Do pewnego czasu języki chorwacki i bośniacki funkcjonowały nawet jako jedno- dopiero w roku 1991 język chorwacki uznano za język samodzielny. Podkreślono tym samym różnice kulturowe i historyczne jakie występują pomiędzy Bośniakami a Chorwatami. 

Umiejętność tłumaczenia języka chorwackiego przyda nam się na wakacjach, ale nie tylko- można się go uczyć, by najzwyczajniej poszerzać swoje horyzonty jak i w celach biznesowych. Jeśli udajemy się na Chorwację turystycznie, warto znać kilka podstawowych zwrotów:

– Govorite li hrvatski?- Czy mówi pan/ pani po chorwacku?

– Govorim samo malo engleski.- Mówię trochę po angielsku.

– divan- piękny

– ovdije- tutaj

– tamo- tam

– Što je ovo?- Co to jest?

– Razumijem, ali slabo govorim.- Rozumiem, ale mówie słabo.

– Možete li ponoviti?= Może pan/ pani powtórzyć?

Gdzie możemy wykorzystać język chorwacki?

Jak już wspomniano, Chorwacja to jeden z naszych ulubionych kierunków turystycznych, a potwierdzają to dane branży turystycznej- według ich na Chorwacji w roku 2017 było aż milion Polaków, którzy wykupili w tym kraju łącznie ponad 6 milionów noclegów. Polacy doceniają więc Chorwację, a Chorwaci robią wszystko, by mieć jak najlepszą ofertę dla Polaków- wszak ci zostawiają u nich całe może pieniędzy. To pokazuje, że zdecydowanie warto uczyć się tego języka- umiejętność posługiwania się nim może przynieść wymierne korzyści towarzyskie. 

A może myślisz o swoim biznesie? Ten też warto otworzyć w tym słonecznym kraju, a to już poważny powód do tego, by uczyć się języka chorwackiego. Założenie firmy w Chorwacji jest tanie i to jedna z zalet, ale nie jedyna. Przykładem może być Polka, która rozkręciła biznes i pomaga parom wziąć wymarzony ślub w scenerii chorwackich krajobrazów. Turystyka ślubna, obok tej tradycyjnej, to bardzo dobry pomysł na biznes w tym pięknym kraju. 

Tłumaczenia chorwacki – jak znaleźć?

Profesjonalnymi tłumaczeniami języka chorwackiego zajmuje się niewiele polskich biur – wśród nich wyróżnia się oferta biura tłumaczeń online Supertlumacz.pl. Wchodząc na stronę www biura widać, iż przetłumaczyć tu można każdy formalny i mniej formalny dokument- tak ustnie jak i pisemnie. Biuro tłumaczeń Supertlumacz.pl specjalizuje się w wielu dziedzinach, a są to m.in. tłumaczenia biznesowe, ekonomiczne, medyczne, prawnicze, a także tłumaczenia CV i innych ważnych dokumentów. Jeśli więc zależy nam na najlepszym jakościowo i terminowym tłumaczeniu, warto skorzystać z oferty tej firmy, która poza innymi językami, zajmuje się także tłumaczeniami polsko-chorwackimi

Materiał partnera zewnętrznego