Jak zorganizować podróż służbową?

0
1237
organizacja podróży
Podróże służbowe są niejako wpisane w niektóre zawody, ale mało który pracodawca wie, jak je dobrze zaplanować | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Podróże służbowe są niejako wpisane w niektóre zawody, ale mało który pracodawca wie, jak je dobrze zaplanować. To nic złego – pracodawcy są przecież profesjonalistami w swojej dziedzinie, nie w organizacji podróży. Minimalna wiedza jest jednak potrzebna. Znajdziesz ją w naszym artykule.

  1. Zrobienie listy

    Na początek warto przygotować listę. Zapisz na niej wszystko, co musisz zrobić, aby podróż służbowa przebiegła bez zakłóceń. Będą to zarówno punkty z tego artykułu, jak i czynności związane z przygotowaniem pracownika. Być może konieczne jest wydrukowanie dodatkowych dokumentów? A może pracownik powinien mieć inne ubranie robocze? To pozornie drobne rzeczy, o których można łatwo zapomnieć, a które są szczególnie dotkliwe w skutkach.

  2. Zaplanowanie dojazdu

    Gdziekolwiek miejsce pracy się znajduje, trzeba tam jakoś dojechać. Organizacja dojazdu nie jest wprawdzie obowiązkiem pracodawcy, bo pracownik może wziąć to w swoje ręce. W takim przypadku łatwo jednak o utratę kontroli nad poniesionymi kosztami, bo pieniądze za dojazd należy pracownikowi zwrócić. Oznacza to, że jeśli pracownik zorganizuje coś na szybko lub po prostu bez zwrócenia uwagi na cenę transportu, ty niepotrzebnie przepłacisz. Bezpieczniej jest zatem zająć się tym samemu.

  3. Znalezienie zakwaterowania

    Z zakwaterowaniem jest podobnie do transportu, czyli pracodawca nie musi tego zapewnić, ale w praktyce jest to dla niego lepszą opcją, bo daje większą kontrolę nad wydatkami. W związku z tym, planując podróż służbową, należy też wybrać nocleg dla pracownika.

    Można to zrobić tradycyjnie, czyli poprzez szukanie odpowiedniego miejsca w internecie lub na mapie. To jednak dość czasochłonne, dlatego jeśli zależy ci na czasie, wybierz forStaff. To prosty w obsłudze portal do znalezienia noclegu pracowniczego blisko miejsca pracy. Zawiera dużą i ciągle powiększającą się bazę kwater, a dzięki swoim opcjom (np. dzięki porównywarce) znacznie ułatwia wybór. Większość pracodawców korzysta właśnie z niego.

  4. Wybór wyżywienia

    Wyżywienie może zapewnić sobie pracownik, ale pracodawca powinien zwrócić mu za to pieniądze lub zapewnić dietę. Dlatego na etapie planowania podróży służbowej warto przemyśleć również tę kwestię. Dobrym wyborem jest wykupienie wyżywienia w miejscu noclegu, ale to opcja rzadko spotykana w hotelach pracowniczych. To zatem jedna z tych rzeczy, które warto powierzyć pracownikowi, ale oczywiście po wcześniejszej rozmowie.


Materiał partnera zewnętrznego