Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

0
558
kobieta własna firma
Chcąc założyć działalność gospodarczą, musisz wiedzieć, że większość czynności można już wykonać przez internet| fot.: stock.adoeb.com

Masz pomysł na biznes? Masz już dość swoich szefów i chcesz pójść na swoje? Nie wiesz jak założyć w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą? W tym tekście podpowiemy jak to zrobić w prosty sposób. 

Zanim założysz własną działalność

Zanim zaczniemy rejestrować naszą działalność, warto zastanowić się co chcemy robić. Czym nasza firma będzie się zajmować. Zrobić research, przygotować biznes plan, zaznajomić się z rynkiem. Warto sprawdzić z jakich programów unijnych możemy dostać dofinansowanie na założenie nowej działalności. Ważne też będzie przemyślenie tego czy pracujemy sami czy zatrudniamy kogoś do pracy? Czy nasza działalność będzie jedynym źródłem zarobkowym czy też łączymy ją z aktualnie wykonywaną pracą na etacie. 

Zakładanie działalności gospodarczej – formularz CEIDG

Chcąc założyć działalność gospodarczą, musisz wiedzieć, że większość czynności można już wykonać przez internet. Od czego zatem należy zacząć? Najlepiej od otwarcia przeglądarki i wpisania internetowego adresu firma.gov.pl. Znajdziemy tam formularz CEIDG-1, który rozpocznie wpisanie naszej działalności do Centralnej Ewidencji i Informacji i Działalności Gospodarczej. Pomocą w wypełnieniu tego formularza będzie nam służyć instrukcja wypełnienia formularza, którą również tam znajdziemy. Uzyskamy też informacje w jaki sposób należy wysłać taki formularz online (należy posiadać profil zaufany). 

Podobną metodą jest założenie działalności razem z kontem firmowym w mbanku gdzie skorzystamy z łatwiejszego formularza, który udostępni nam mbank.

Wszystkie późniejsze zmiany w naszej działalności będziemy zgłaszać tym samym formularzem. Obowiązek zgłoszenia wszelkich zmian wynosi 7 dni od ich zaistnienia. 

Jeśli rejestrując firmę nie posiadasz jeszcze NIP-u to nie przejmuj się tą kwestią. Pojawi się on tam automatycznie bez konieczności aktualizowania danych, tuż po otrzymaniu go od Urzędu Skarbowego. 

PKD

Wypełniając formularz będziesz musiał podać m. in. rodzaj działalności jaką będziesz wykonywać. Będzie Ci do tego potrzebna Polska Klasyfikacja Działalności (PKD), która zawiera spis czynności, jakie może wykonywać przedsiębiorca. Do formularza CEIDG wpisujemy te numery, które odpowiadają temu czym będziemy się zajmować. Aktualnie obowiązuje limit 10 numerów PKD, które podajemy do rejestru. Zawsze można później dodać kolejne. 

Wybór opodatkowania

Wypełniając formularz należy wybrać formę opodatkowania podatkiem dochodowym. 

Do wyboru są takie opcje:

  • karta podatkowa nie posiada obowiązku prowadzenia jakiejkolwiek ewidencji. Przez cały rok płaci się regularnie ustaloną odgórnie kwotę podatku. Nie zależy od zysków/strat. Kwota ta jest ustalana w oparciu o rodzaj działalności, liczbę mieszkańców gminy itp. Nie mamy na nią wpływu.
  • ryczałt ewidencjonowany polega na tym, że odprowadza się do US określoną część uzyskanych przychodów. Jeśli nie mamy przychodów nie płacimy nic. Należy jednak prowadzić ewidencję, rejestrując każdy przychód. 
  • Zasady ogólne i podatek liniowy – tu będziemy wpłacać podatek od dochodu czyli zysku (różnica między przychodem a kosztami które ponieśliśmy jako firma). Wybór tej opcji wiąże się z prowadzeniem Księgo Przychodów i Rozchodów (KPiR) . W niej ewidencjonujemy każdy zakup i sprzedaż. Przy wyborze tej opcji musimy również zdecydować się czy wybieramy progresywną skalę podatkową (17% i 32 % gdy przekroczymy dochody przekraczające w skali roku 85 528 zł. Inną opcją jest podatek liniowy w wysokości 19 % ale z utratą wszelkich ulg. Z podatku dochodowego rozliczamy się płacąc co miesięczne zaliczki do 20 dnia miesiąca, który następuje po miesiącu rozliczanym. 

Dwie pierwsze polecane są zwłaszcza dla zakładów usługowych, wytwórczo-usługowych i handlowych. Np. kapela weselna, szewc, fryzjer, zegarmistrz, handel obwoźny. 

Prowadzenie księgowości

W formularzu CEIDG musisz również wskazać, kto będzie prowadził dokumentację finansową firmy. Czy będziesz to robić sam, czy poprzez biuro rachunkowe. Jeśli jeszcze tego nie wiesz to wybierz opcję samodzielnego prowadzenia dokumentacji a potem dokonaj aktualizacji podając dane biura rachunkowego. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Razem z CEIDG możesz od razu wypełnić formularz do ZUS-u. Pamiętaj zakładając firmę masz na początku ulgę na start i mały ZUS. Do ZUS-u składamy jeden z poniższych dokumentów:

  • ZZA rejestracja tylko do składki zdrowotnej (wybieramy gdy korzystamy z ulgi na start lub też dy jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę z pensją większą od minimalnej krajowej)
  • ZUA rejestrujemy tym drukiem wszystkie składki

Numer Identyfikacji Podatkowej

Jeśli masz już numer NIP to pozostaje on niezmieniony. Jeśli dotąd go nie posiadałeś, to zostanie on nadany przez Ministerstwo przy realizacji naszego wniosku dotyczącego założenia firmy. 

Formularz wysyłamy online (jeśli mamy profil zaufany) to możemy go wysłać już podpisany. Inaczej trzeba będzie odwiedzić Urząd Miasta/Gminy by go podpisać na miejscu. 

Podatek VAT

Jeśli chcesz być czynnym podatnikiem VAT i móc wystawiać faktury VAT to należy jeszcze odwiedzić Urząd Skarbowy aby złożyć w nim dokument VAT-R.

Pozostałe kwestie

Z pozostałych rzeczy, które są konieczne przy założeniu własnej działalności to:

  • pieczątka firmowa
  • konto firmowe w banku

MMA