Jak urządzić miejsce do pracy w domu? Oto kilka porad

0
1001
mężczyzna pracujący przy komputerze w domu
Organizacja miejsca do pracy w domu wcale nie musi być kosztowna | fot.: materiały prasowe

Każdemu z nas zdarza się przynieść pracę do domu. Okazuje się wtedy, że nie mamy wygodnego miejsca do wykonania obowiązków służbowych. Przy stole bawią się dzieci, na kanapie nie ma gdzie położyć dokumentów. Jak twierdzą fachowcy, wielu z nas w ostatnim czasie pracowało i będzie coraz więcej czasu pracować zdalnie z domu. W takim wypadku najrozsądniej jest zorganizować sobie domowe biuro. Może to być zarówno osobny pokój, jak i wydzielone miejsce w salonie, sypialni lub innym pomieszczeniu.

Biurko, szuflady, regał

Organizacja miejsca do pracy w domu wcale nie musi być kosztowna. W dzisiejszych czasach możemy to zrobić szybko i za niewielkie pieniądze. Na początek przyda się biurko lub stolik. Ważne, aby meble te posiadały standardową wysokość, która mieści się w przedziale od 72 do 75 cm. Takie wymiary gwarantują właściwą pozycję podczas siedzenia przez dorosłego człowieka. Biurko powinno mieć stabilne nogi.

Co do zalecanych gabarytów tego mebla, to zależy to od rodzaju wykonywanej pracy. Jeśli pracujemy w zawodach typowo informatycznych, to zazwyczaj wystarcza samo miejsce na komputer. Jeśli jednak pracujemy na dokumentach to, dla naszej wygody, warto zaplanować zakup biurka z przestrzenią na położenie papierów.

Jeśli w ramach obowiązków służbowych, pracujemy na danych osobowych, to należy odpowiednio zabezpieczyć do nich dostęp. Może to być szuflada w biurku, osobna komoda z szufladami lub regał na segregatory. Wszystko zależy od ilości produkowanej dokumentacji.

Oświetlenie biurka

Pracując w domu, nie musimy dostosowywać się do firmowych wymogów w zakresie wyglądu biurka i organizacji przestrzeni pracy. Możemy poustawiać wszystko według własnego widzimisię. Jednakże warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy nie zostały wymyślone tylko po to, aby kontrolować pracodawców. Mają one zabezpieczyć pracownika przed wypadkiem i chorobami zawodowymi.

O ile kwestia wysokości mebla do pracy pozostała już wyżej poruszona, o tyle w tym miejscu warto wspomnieć o innych ważnych sprawach. Bardzo istotne dla naszego wzroku jest właściwe doświetlenie miejsca pracy. Szczególnie gdy biurko znajduje się daleko od okna. Lampa biurkowa to akcesorium, które z jednej strony dostarcza nam światło, ale z drugiej strony może stanowić element wystroju wnętrz. W sprzedaży są lampy w różnych stylach i wielkościach. Jeśli zależy nam na właściwym designie miejsca pracy to warto poszukać lampy na biurko na almidecor.com. Na stronie sklepu znaleźć można lampy w kolorze srebra, czerni, miedzi. Godne uwagi są lampy z opcją regulacji ich wysokości.

Do pracy biurowej wykorzystywane są urządzenia elektryczne zasilane kablami. Są to między innymi kabel od komputera, monitora, drukarki, lampki na biurko. Trochę się tego uzbiera. Należy pamiętać o ich właściwym zabezpieczeniu. W sklepach znaleźć można praktyczne organizery na kable.

Krzesło

Wykonując siedzącą pracę przez kilka godzin dziennie, systematycznie obciążamy swój kręgosłup. Aby ograniczyć negatywne skutki takiej pracy, powinniśmy robić sobie regularne przerwy oraz przygotować odpowiednie krzesło.

Krzesło do biurka powinno zagwarantować właściwą postawę podczas pracy. Dobrze, gdy jego siedzisko jest regulowane. Dzięki temu można dostosować je do naszego wzrostu. Zaleca się, aby podczas siedzenia uda znajdowały się równolegle do podłogi. Rynek meblowy oferuje szeroką ofertę krzeseł biurowych. Dostępne są między innymi: krzesła z podłokietnikami, obrotowe lub klękosiady.


Materiał partnera zewnętrznego