Jak uczyć się angielskiego za darmo?

0
1050
kobieta na łóżku wśród latających książek
Istnieją specjalne wersje książek fabularyzowanych, specjalnie dostosowane do każdego stopnia językowego | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Język angielski zdominował ogólnoświatową komunikację. Trudno dziś sobie wyobrazić funkcjonowanie w biznesie, czy korzystanie z nowych technologii bez jego znajomości. Jednak nauka angielskiego nie musi być ani droga, ani nudna. Jeśli jesteśmy dobrze zmotywowani, możemy skorzystać z wielu darmowych metod przyswajania wiedzy i dobrze się przy tym bawić. 

Nauka angielskiego z książek

Wydaje się, że wymaga wysokiego zakresu słownictwa. Niekoniecznie. Istnieją specjalne wersje książek fabularyzowanych, specjalnie dostosowane do każdego stopnia językowego. Niezależnie od tego, czy twoja znajomość języka jest na poziomie Elementary, czy też Advanced, znajdziesz coś dla siebie.

Innym sposobem czytanie książki, którą już znamy z polskiego tłumaczenia. Znając treść, łatwiej domyślimy się znaczenia słów i zwrotów. Ważne jest, aby zaznaczać nowe słownictwo, sprawdzać je i notować. Początkowo pewnie przerazi nas ilość nieznanych wyrazów, jednak w trakcie czytania ich ilość będzie maleć, a nasz zasób słownictwa, powiększać się.

Oglądanie filmów po angielsku online i z płyt

Filmy w oryginalnej wersji językowej to skarbnica potocznego języka. Angielski, jaki znamy z lekcji, wykładów czy materiałów drukowanych to tak zwany Standard English. Brakuje w nim : slangu, idiomów, dowcipów, metafor, przysłów i gry słów. To wszystko mamy na wyciągnięcie ręki, oglądając film w angielskiej wersji.

W zależności od poziomu języka, możemy jednocześnie uruchomić polskie lub angielskie napisy, które pomogą nam w zrozumieniu i sprawdzeniu zwrotów niezrozumiałych podczas emisji. Jeśli bardzo lubisz jakiś film, obejrzyj go najpierw z polskimi napisami, spoglądając na nie tylko od czasu do czasu, potem z napisami angielskimi, a na koniec bez niczego.

Słuchanie muzyki

Każdy z nas ma jakiś ulubiony rodzaj muzyki, która słucha. Muzyka popularna: pop, rock, hip hop, folk czy jazz zdominowana jest przez teksty w języku angielskim. Słuchanie muzyki niesie ze sobą dużo emocji, najczęściej sprawia też, że podśpiewując ulubione utwory zaczynamy bezwiednie powtarzać zasłyszane frazy.

Słuchanie muzyki to doskonałe ćwiczenie wymowy i pamięci. Może stać się też lekcją słownictwa, jeśli spróbujesz zrozumieć, o czym jest utwór. W przypadku trudności, poszukaj tekstu piosenki w internecie i przetłumacz nieznane zwroty. Uwaga! Teksty hip hopowe mogą okazać się trudne dla początkujących z uwagi na dużą ilość wyrazów slangowych.

Nauka angielskiego online

Nic nie ułatwia w dzisiejszych czasach nauki angielskiego tak bardzo jak internet. Wielość stron anglojęzycznych dotyczących każdej prawie dziedziny życia jest doskonałym wyzwaniem dla wszystkich, którzy chcą nauczyć się tego języka W internecie możemy znaleźć słownictwo z każdego obszaru wiedzy i wiele słowników umożliwiających szybkie sprawdzanie wyrazów.

Warto też korzystać z darmowych serwisów przeznaczonych do nauki języków. Przykładem takiej praktycznej strony jest https://effective-english.pl/ . Znaleźć tu można zestawy słownictwa użytecznego w konkretnych sytuacjach, gramatykę, ciekawostki i porady jak się uczyć. Warto też odwiedzać strony z interaktywnymi ćwiczeniami i możliwością samosprawdzenia.

Uczenie się w działaniu

Total Physical Response to metoda nauki języka poprzez reagowanie całym ciałem. Jeśli ćwiczysz w domu ćwiczenia aerobowe albo yogę, zmień język kursu na angielski. Przestaw też swój swój komputer i telefon na angielską wersję. Nabędziesz wiele pożytecznych i praktycznych zwrotów, a polecenia w tym języku będziesz wykonywać automatycznie. Miłej nauki!


Materiał partnera zewnętrznego