Jak się uczyć do sesji, żeby zapamiętać na dłużej

0
644
sposoby na efektywną naukę
7 sposobów na skuteczną naukę | fot.: stock.adobe.com

Niedługo masz ważny egzamin, a czujesz jakby wszystko czego się nauczyłeś wyleciało Ci z głowy? Siedzisz codziennie nad książkami i notatkami, a wciąż masz luki i nie możesz się skoncentrować. W dzisiejszym artykule poznasz 7 sposobów na skuteczną naukę. Dzięki nim będziesz się uczyć lepiej i na dłużej zapamiętasz przerobiony materiał.

1. Przygotuj sobie miejsce 

Wygodne, dobrze oświetlone i wywietrzone miejsce będzie sprzyjało lepszemu przyswajaniu nauki. Przygotuj sobie wszystkie niezbędne do nauki rzeczy, jak notes, ołówki, długopisy, oraz rzeczy, na które będziesz mieć ochotę później, jak przekąska, kawa czy herbata. Zmniejszysz tym częstość wstawania od biurka dzięki czemu łatwiej Ci się będzie skupić na zadaniu.

2. Wyłącz rozpraszacze

Telefon, telewizor, radio, osoby obecne w tym samym pomieszczeniu. Wyłącz wszystkie rozpraszacze w Twoim otoczeniu, wyjdź do innego pokoju. Jeśli słuchane muzyki pomaga Ci się  skupić, możesz zniwelować rozpraszające dźwięki z Twojego otoczenia. Wyłącz powiadomienia z telefonu, a najlepiej wynieś go do innego pokoju. Dzięki temu nie będzie Cię kusiło, aby „przez chwilę” poprzeglądać social media.

3. Rysuj!

Wiele osób lepiej zapamiętuje przedstawiane kwestie jeśli są one pokazane w postaci wizualnej. Takim osobom ciężko jest zapamiętać zwykły tekst, o wiele lepiej pamiętają obrazki, wykresy i pokazywane przykłady. Jeśli zaliczasz się do tego typu osób, spróbuj rysować w notatkach obrazki pokazujące zagadnienie z którym się aktualnie mierzysz. W połączeniu z notowaniem własnych przemyśleń i obserwacji mogą one przynieść bardzo zadowalający skutek.

4. Rób przerwy

Odpoczynek jest konieczny do tego, aby nasz umysł sprawnie pracował. Lepiej jest zrobić sobie 15 min przerwy co 45 min, niż siedzieć parę godzin non stop. Efektywność wtedy mocno spada, a w ostateczności zapamiętamy o wiele mniej. Ustaw sobie stoper na określony czas, a w przerwach porozciągaj się, przejdź kawałek, wyjdź na świeże powietrze. Poczujesz się o wiele lepiej i nabierzesz nowej energii o pracy. Możesz skorzystać z pomocy aplikacji specjalnie zaprojektowanych, aby wspomóc Twoją naukę lub pracę, np. Pomodoro.

5. Notatki

Robienie notatek podczas nauki, wypisywanie własnymi słowami swoich przemyśleń jest bardzo pomocna. Lepiej zapamiętujemy i dłużej pamiętamy to czego się nauczyliśmy się dotychczas. Robienie efektywnych notatek to nie tylko przepisywanie tego co usłyszeliśmy na lekcji czy wykładzie, lub przepisywanie połowy książki. Rób przerwy między zagadnieniami, używaj kolorów, aby zaznaczyć najważniejsze kwestie. Rób notatki ręcznie – akt ręcznego zapisywania materiału wspomaga proces uczenia się i efektywniejszego zapamiętywania.

6. Nawodnienie

Picie dużej ilości wody w ciągu dnia wpływa nie tylko na to jak wyglądamy, ale także na naszą pamięć. Aby nasz umysł lepiej działał, musimy dostarczać organizmowi odpowiednią ilość wody. Możemy tym znacznie zredukować odczuwane zmęczenie, rozdrażnienie. Osoby permanentnie odwodnione skarżą się często na problemy z koncentracją, która jest niezbędna podczas nauki.

7. Wspomaganie pamięci

Gdy dużo czasu spędzasz na nauce możesz czuć się zmęczony. Pojawia się wtedy uczucie, jakby już niczego więcej nie mógł pomieścić Twój mózg. Możesz zacząć mieć problemy z zapamiętywaniem, a Twoja koncentracja może być o wiele mniejsza, a tym samym praca mniej efektywna niż wcześniej. W takim przypadku warto sięgnąć po suplementy i produkty, które pomogą Ci poprawić pamięć i zwiększyć koncentrację. Jednym z takich interesujących suplementów są zioła adaptogenne. 

Czym są adaptogeny?

Adaptogeny to znane od wieków rośliny, charakteryzujące się specyficznym wpływem na ludzkie ciało i umysł. Ich sprawdzone i potwierdzone badaniami działanie jest niwelowanie negatywnych skutków stresu oraz adaptacja organizmu do niesprzyjających warunków zewnętrznych. Adaptogeny są bezpieczne – nie powodują negatywnych skutków ubocznych dla zdrowia fizycznego ani psychicznego, nie mają także działania uzależniającego.

Warto wiedzieć, że adaptogeny naturalnie wspomagają sprawność organizmu oraz poprawiają pamięć i zdolności intelektualne. Używa się ich w medycynie alternatywnej w leczeniu wielu dolegliwości. Ich pozytywne działanie na organizm zostało potwierdzone przez tysiące niezależnych badań. 

Do listy najczęściej polecanych adaptogenów należą, m.in.:

  • ashwagandha – wpływa pozytywnie na poprawę pamięci i koncentrację,
  • różaniec górski – podobnie jak ashwagandha, jest polecany dla osób, które mają problemy z dłuższą koncentracją,
  • miłorząb japoński – zwiększa przepływ krwi, a co za tym idzie polepsza dotlenienie mózgu poprawiając również koncentrację,
  • bakopa drobnolistna – jest antyoksydantem, oczyszcza organizm z wolnych rodników, pobudza tworzenie nowych synaps i dendrytów (połączeń między nerwami).

W Internecie można znaleźć wiele opinii osób, które przetestowały i są zadowolone z działania preparatów opartych na adaptogenach. Zarówno na blogach czy w social mediach, jak i publikacjach dziennikarskich pojawia się wiele opinii o adaptogenach napisanych przez osoby, które miały okazję je stosować. Warto się z nimi zapoznać i sprawdzić, jak mieszanka adaptogenów zadziałała na przykład na Kubę i Anię: https://naturaonline.pl/czarodziej-mothers-protect/

Jak widać, w szczególnie stresujących i wymagających skupienia i wytężonej pracy momentach, warto znać sprawdzone sposoby wspomagające koncentrację i efektywność naszych działań. Niektóre z nich są proste i dość intuicyjne. Inne – wymagają od nas wiedzy oraz innowacyjnego podejścia do procesu uczenia się. Wszystko po to, aby wiedza pozostała z nami na dłużej, niż jedynie do najbliższego egzaminu.

OLI