Jak samodzielnie uczyć się języka włoskiego?

0
520
kobieta we Włoszech
Aby wznieść swoją znajomość języka włoskiego na wyższy poziom, musisz znaleźć sposób prawidłowego i precyzyjnego zapamiętywania informacji | fot.: materiał partnera

Jeśli próbujesz nauczyć się języka obcego, ale wciąż napotykasz trudności, nie martw się, nie jesteś sam. Dorośli uczą się wolniej języków obcych niż dzieci, których niezwykle elastyczne mózgi faktycznie rozwijają przydatne połączenia. Pamiętaj jednak, aby się zniechęcać i uparcie dąż do celu. Zastanawiasz się, jak urozmaicić naukę? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Fiszki

Aby wznieść swoją znajomość języka włoskiego na wyższy poziom, musisz znaleźć sposób prawidłowego i precyzyjnego zapamiętywania informacji. Z pomocą przychodzą fiszki, które zmotywują do powtarzania słówek i zwrotów. Wspomniane pomoce dydaktyczne pomagają w zapamiętywaniu i szybszym przyswajaniu nowych wiadomości. Jeśli chcesz, by kurs języka włoskiego przyniósł spodziewane efekty, warto włączyć do niego fiszki. Nie zabierają zbyt wiele miejsca, dlatego możesz je schować do plecaka lub torby, aby korzystać z nich w dogodnym momencie.

Przeważnie, gdy uczniowie korzystają z notatek lub podręczników, zamiast skupiać się na treści, wbijają do głowy poszczególne sekwencje. Fiszki nie są ułożone w określonej kolejności, dlatego pozwalają przyswoić słowa i wyrażenia w odpowiednim kontekście. Informacje zapisane są na karteczkach w zwięzły i przystępny sposób, dlatego nie ma mowy o nudzie.

Podpisuj wszystko!

Mając zestaw karteczek samoprzylepnych i dostęp do Internetu lub słownika, możesz oznaczać wszystkie potrawy w wybranym języku. To świetny sposób, aby przyswoić mimochodem kluczowe słowa. Nie ograniczaj się jednak do jedzenia! Możesz też oznaczać włączniki światła, sprzęty, akcesoria, meble i okna. Dzięki temu szybko przyswoisz słówka, które przydają się na co dzień.

dwie kobiety przy laptopie
Jedną z najczęstszych przeszkód w rozmowie w nowym języku jest strach przed popełnieniem błędów | fot.: materiał partnera

Nie martw się, że popełnisz błędy

Jedną z najczęstszych przeszkód w rozmowie w nowym języku jest strach przed popełnieniem błędów. Nie martw się, profesjonalni native speakerzy wesprą Cię w nauce, motywując do działania. Wykażą się zrozumieniem i empatią, a każda próba konwersacji będzie obiektywnym dowodem na to, że masz talent do języków. Native speaker doceni Twój wysiłek, a nawet Ci pomoże. Denerwujesz się przed rozmową z rówieśnikiem? Spróbuj przetestować swoje umiejętności językowe z młodszym rozmówcą.

Wyznaczaj cele i często się nagradzaj!

Aby utrzymać motywację na wysokim poziomie, często się nagradzaj. Wyznacz sobie małe, realistyczne cele, takie jak opanowanie alfabetu, przyswojenie dziesięciu czasowników itp. Osiągając takie cele, nagradzaj się czymś, co lubisz.

Oglądaj filmy i seriale po włosku

Zastanawiasz się, jak szybko uczyć się włoskiego? Oglądaj filmy, seriale i programy telewizyjne z włączonymi napisami. To relaksujący i zabawny sposób na naukę języka, który sprawdzi się na każdym etapie zaawansowania. Możesz spokojnie usiąść, odpocząć po ciężkim dniu i obejrzeć dobry film, jednocześnie przyswoić słowa i wyrażenia w odpowiednim kontekście. Zwróć uwagę na akcent i wymowę. To świetny sposób na naukę slangu i bardziej konwersacyjnego języka. Oglądanie zagranicznych filmów, seriali i programów telewizyjnych przyzwyczai Cię do słuchania języka mówionego. Pamiętaj też, by czytać książki, czasopisma i blogi po włosku. Oprócz tego słuchaj włoskich podcastów i audycji radiowych. Dzięki temu nauka nie będzie Ci się kojarzyć ze wkuwaniem słówek i zasad gramatycznych.

Materiał partnera