Jak rozsądnie korzystać z karty kredytowej?

0
624
karta kredytowa
Wydanie karty kredytowej poprzedza złożenie wniosku, przyznanie przez bank limitu i podpisanie umowy kredytowej | fot.: materiał partnera

Karta kredytowa to popularny środek płatniczy coraz częściej traktowany jako obowiązkowe rozwiązanie finansowe. I choć niektórzy nie mogą się do niej przekonać, inni nie wyobrażają sobie bez niej życia. Może być środkiem płatniczym lub zabezpieczeniem w razie większych wydatków. Jak rozsądnie korzystać z karty kredytowej, aby nie narazić się na problemy finansowe?

Karta kredytowa – jak z niej rozsądnie korzystać?

Na pierwszy rzut oka karta kredytowa wygląda zupełnie tak samo jak tradycyjna karta debetowa wydawana do zwykłego konta bankowego. Sama zasada działania jest jednak całkiem inna. Po pierwsze, decydując się na wyrobienie karty kredytowej i dokonując płatności za jej pomocą, korzysta się ze środków banku, a nie własnych. Oznacza to, że bank przyznaje klientowi limit kredytowy, a ten może dowolnie korzystać z określonych środków na zasadzie pożyczki bez konieczności każdorazowego zdobycia pozwolenia, co znacznie ułatwia dokonywanie zakupów. Limity na kartach kredytowych mogą różnić się w zależności od banku, historii kredytowej i comiesięcznych wpływów. Taką kartę można wykorzystać do wykonywania płatności na takich samych zasadach jak w przypadku płatności kartą debetową. Karty kredytowe są obsługiwane przez wszystkie rodzaje sklepów stacjonarnych i internetowych. Karta kredytowa umożliwia także wypłacanie środków z bankomatów, warto jednak wiedzieć, że zwykle wiąże się to z dość wysoką prowizją. Jest to jednak znakomite zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych wydatków, na które nie chcemy wydawać własnych oszczędności lub – po prostu – nie dysponujemy takimi środkami. Karta kredytowa na pewno przyczyni się do komfortu psychicznego.

Chcąc uzyskać kartę kredytową, warto porównać różne propozycje banków i wybrać najkorzystniejszą dla siebie. Propozycje banków mogą różnić się warunkami oraz oprocentowaniem, dlatego jeśli zastanawiasz się, jak rozsądnie korzystać z karty kredytowej i nie narażać się na wysokie koszty, to jedno z kluczowych kryteriów. Karty kredytowe wydawane są również przez instytucje pozabankowe, jednak są one kierowane głównie do osób nieposiadających odpowiedniej zdolności kredytowej wymaganej przez banki. Warto zatem zastanowić się, które rozwiązanie będzie najbardziej opłacalne finansowo.

Utrata karty kredytowej – uwaga!

Karta kredytowa, tak samo jak wszystkie inne niewielkie gadżety i dokumenty, może przypadkiem się zgubić lub zostać przedmiotem kradzieży. Jedną z częstych obaw jest strach przed skorzystaniem z dużej sumy pieniędzy przez złodzieja, którą następnie trzeba będzie spłacić. Z tego powodu warto pamiętać, że w sytuacjach kryzysowych możliwe jest zastrzeżenie karty kredytowej, co uniemożliwi osobom postronnym korzystanie ze środków dostępnych za pośrednictwem tego środka płatniczego. Zastrzeżenie karty jest bardzo proste – można dokonać tego poprzez infolinię banku lub osobiście w oddziale. Ważne, aby zrobić to jak najszybciej po zauważeniu kradzieży lub braku karty w odpowiednim miejscu. Pozwoli to ustrzec się przed nieplanowanymi kosztami. Od momentu zastrzeżenia karty odpowiedzialność za środki ponosi bank. Trzeba jednak pamiętać, że zastrzeżenie karty jest nieodwracalne – oznacza to, że jeśli kartę uda się bezpiecznie odnaleźć, nie będzie ona mogła być już użytkowana i konieczne będzie zawnioskowanie o nową.

Karta kredytowa a spłata środków

Wydanie karty kredytowej poprzedza złożenie wniosku, przyznanie przez bank limitu i podpisanie umowy kredytowej. To ten dokument reguluje cały proces spłaty środków. Karta nie zostanie wydana każdej osobie – ważna jest historia kredytowa, a także regularne wpływy na konto. Istotne jest dotrzymywanie terminów spłat określonych w umowie – dzięki temu mamy gwarancję braku dodatkowych kosztów. Opóźnienia w płatnościach skutkować będą naliczeniem odsetek. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jak rozsądnie korzystać z karty kredytowej, przydatne informacje znajdziesz na stronie internetowej https://plac-karta.pl/

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank

Źródła:

  1. https://www.totalmoney.pl/artykuly/9316,karty-kredytowe,co-to-jest-karta-kredytowa-i-do-czego-sluzy,1,1
  2. https://www.totalmoney.pl/artykuly/zastrzezenie-karty-kredytowej-jak-zablokowac-karte-kredytowaanie

Materiał partnera