Jak poprawić efektywność nauki i pracy w domu?

0
504
praca zdalna
Zapamiętanie ogromnej dawki wiedzy czy praca przez wiele godzin jest sporym problemem. Zawłaszcza, jeśli na najbliższym czasie czeka nas egzamin czy ważna prezentacja... | fot.: stock.adobe.com

Odnosisz wrażenia, że mimo ogromnego nakładu pracy związanego z nauką czy pracą, nabyta przez Ciebie wiedza jednak gdzieś ” ulatnia się” z Twojej głowy? A być może nie jesteś zadowolony z wyników Twojej pracy, na którą przeznaczasz zdecydowanie za dużo swojego czasu? Jeżeli co najmniej jedno z wymienionych pytań dotyczy Ciebie, to najwyższa pora zadbać o efektywność uczenia się i wydajność w pracy. Radzimy, co warto zrobić, aby zarówno praca, jak i nauka były bardziej wydajne. 

Jak skutecznie się uczyć i pracować w domowym zaciszu? 

Zapamiętanie ogromnej dawki wiedzy czy praca przez wiele godzin jest sporym problemem. Zawłaszcza, jeśli na najbliższym czasie czeka nas egzamin czy ważna prezentacja… Aby łatwiej było opanować tak duży zakres informacji należy koniecznie podzielić całość na kilkanaście części. Nie łudźmy się!!! To, że przeczytasz 200 stron podręcznika czy cały segregator danych w przeciągu zaledwie jednego dnia, nie spowoduje, że szybko zapamiętasz ich zawartość. Co gorsza, przy tej ilości materiałów najprawdopodobniej nie będziesz pamiętać choćby jednej piątej tego, co czytałeś. A to właśnie dlatego, że materiałów było zbyt wiele jak na jeden raz. Z tego względu podziel notatki na kilka części i rób sobie przerwy. Mózg musi mieć czas na opracowanie nowych informacji, a także na ich zapamiętanie. Jeżeli chcemy zrobić zbyt wiele,  w zbyt krótkim czasie, to nasza nowo zdobyta  wiedza  wyparuje niczym  woda na Saharze. Zdecydowanie lepiej co jakiś czas robić sobie 10-minutową przerwę  w pracy czy nauce. Nasz umysł będzie miał czas na zapamiętanie nowej dawki  wiedzy, a ciało trochę odpocznie.

Ruch to podstawa!

Należy również pamiętać, żeby przy intensywnej nauce i w czasie pracy musimy zagwarantować mózgowi wystarczającą ilość świeżego powietrza. Nic nie dotleni lepiej Twojej głowy niż wysiłek fizyczny. Według przeprowadzonych badań nie należy jednak wykonywać go szybciej niż około 4 godzin po zakończeniu nauki. To najprawdopodobniej ma związek z możliwością utrwalenia przyswojonej przez Ciebie wiedzy. Co istotne, również zmęczenie po ćwiczeniach na siłowni czy biegu nie wpływa niekorzystnie na zdolność zapamiętywania oraz uczenia się. Jeżeli nie mamy ochoty na bardzo intensywny wysiłek fizyczny, to wyjdźmy, chociaż na krótki spacer. Najlepiej wybrać trasę oddaloną od dużych skupisk ludzi i zgiełku wielkiego miasta. Kontakt z naturą pozwoli nam się wyciszyć i naładować życiowe baterie. A to jest szczególnie istotne, jeśli czeka nas wiele godzin przy biurku.

Dobra praca to produktywna praca

Żeby osiągnąć swoje cele wcale nie musimy długo się mozolić. Liczy się przede wszystkim efektywność, to ona jest kluczem do sukcesu. Pierwsze kroki do produktywnej organizacji pracy to stworzenie sobie listy zadań do zrobienia. W założeniu pamiętamy o tym, aby wykonać wszystkie zadania. Jednakże w natłoku zobowiązań bardzo prosto jest coś przeoczyć. Z drugiej strony pamiętajmy, żeby przygotowując swoją listę „to do” zachowywać zdrowy rozsądek. Dzień ma tylko 24 godziny i wpisanie na listę zbyt dużej ilości obowiązków nie sprawi, że doba stanie się dłuższa. Bardzo długa lista zdań do „odhaczenia” może powodować zniechęcenie i irytację. A zatem osiągniemy efekt całkowicie odwrotny od zamierzanego.

Liczni fachowcy od spraw zarządzania zgodnie podkreślają, że dzień pracy należy rozpocząć od realizacji najtrudniejszych zadań. Po pierwsze to dlatego, że to one powodują najwięcej stresu u pracowników. Po drugie, na samym początku dnia pracy ma się odpowiednio dużo siły, co znacznie ułatwia ich wykonanie. Poza tym bardzo dobrym pomysłem jest zajęcie się najpierw tym, co najmocniej Cię stresuje, dzięki czemu będziesz spokojnie pracować przez pozostałą część dnia. 

Nie możemy zapominać, że każdy nawet mały sukces motywuje nas do działania. Dlatego, gdy „odhaczymy” właśnie te najtrudniejsze zadanie poczujemy przypływ energii. A to sprawi, że będziemy zdecydowanie bardziej produktywni. Dlatego nagradzajmy się nawet za drobne sukcesy. Nie bądźmy dla siebie najsurowszymi krytykami… 

AKO