Jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę?

0
1231
Rozmowa o pracę
Odpowiednie przygotowanie do spotkania z przyszłym szefem spędza sen z powiek osobom poszukującym zatrudnienia. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

W dzisiejszych czasach nie tak łatwo o satysfakcjonująca pracę zgodną z posiadanym wykształcaniem. Dlatego każda rozmowa kwalifikacyjna wiąże się z dużą nadzieją, ale także z niemałym stresem i napięciem. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, szczególnie jeżeli dotyczy naszego kontaktu z potencjalnym pracodawcą. Nic więc dziwnego, że odpowiednie przygotowanie do spotkania z przyszłym szefem spędza sen z powiek osobom poszukującym zatrudnienia. Jak więc dobrze przygotować się do rozmowy o pracę?

Wiedza na temat firmy

Bardzo ważne jest to, aby posiadać informacje o firmie, w której szuka się etatu. W dobie łatwego dostępu do internetu, nie ma większego problemu ze znalezieniem informacji na temat zakładów pracy. Warto przestudiować stronę internetową danej firmy, dowiedzieć się jaki ma profil działalności, kto nią zarządza i jakie cele jej przyświecają.

Umiejętność zaprezentowania własnej osoby

W stresie wiele osób traci jasność umysłu i zdolność logicznego formułowania wypowiedzi. Dobrym pomysłem jest ,,próbna” rozmowa o pracę, przeprowadzona np. z przyjacielem, podczas której ten zada Ci pytania dotyczące twojego życiorysu, wykształcenia czy kariery zawodowej. Jeżeli podobne pytania padną na rozmowie kwalifikacyjnej, bez problemu na nie odpowiesz. Warto też przed samym spotkaniem przypomnieć sobie treść wysłanego CV i listu motywacyjnego, na wypadek gdyby pracodawca w jakiś sposób nawiązał do informacji w nich zawartych.

Odpowiedni wygląd

Strój powinien być przede wszystkim czysty, schludny i elegancki. Warto dowiedzieć się jaki dress code panuje w danej firmie i postarać się do niego dopasować. Fryzura również powinna być adekwatna do okazji i pasująca do stroju. Nie należy używać zbyt mocnych perfum. Kobietom nie zaleca się wykonywania bardzo wyrazistego makijażu. Znacznie lepiej sprawdzi się make up delikatnie podkreślający urodę.

Pozbyć się wzdęć

Aby czuć się pewnie i tak też wyglądać warto pozbyć się nadmiaru gazów z jelit i zadbać o płaski brzuch. Stres związany z rozmową o pracę może dodatkowo nasilić powstawanie wzdęć. Z pomocą przyjdzie preparat z symetykonem. Zmniejsza on napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu w przewodzie pokarmowym, powodując ich pękanie.

Zjedzenie posiłku przed spotkaniem

Odczuwanie głodu może skutecznie rozproszyć. Dlatego przed planowanym spotkaniem warto zjeść lekki posiłek, aby nie doświadczać ,,burczenia w brzuchu”. Jak wiadomo, wiele osób stresując się nie jest w stanie nic przełknąć. Warto wtedy przynajmniej wypić owocowy koktajl lub jogurt pitny.

Wyśpij się

Człowiek wyspany myśli jasno i szybko podejmuje decyzje. Przed ważnymi wydarzeniami warto się porządnie wyspać. Jest kilka warunków udanego wypoczynku. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić ok. 21 stopni Celsjusza. Dobrze jeżeli pokój jest wywietrzony, ciemny i cichy. Nie należy przed snem korzystać z urządzeń elektronicznych takich jak smartfony, tablety czy komputery. Osobom mającym problemy z zaśnięciem zaleca się wypicie naparu z melisy, lawendy lub chmielu. Przed snem można zrelaksować się zażywając pachnącej kąpieli w wannie lub słuchając spokojnej muzyki.


Materiał partnera zewnętrznego