Jak dbać o zdrowie pracowników? Postaw na aktywne meble!

0
1118
aktywne meble biurowe
Z rozwiązań takich jak biurka z regulacją wysokości, aktywne krzesła, piłki ergonomiczne, bieżnie biurowe, rowery treningowe biurowe czy platformy treningowe możesz wybrać te, które najbardziej odpowiadają potrzebom twoich pracowników i specyfice ich pracy | fot.: materiał partnera

Dzisiaj coraz więcej pracodawców zdaje sobie sprawę, że wyzwaniem nie jest już tylko zapewnienie atrakcyjnego wynagrodzenia i możliwości rozwoju zawodowego. Dla efektywności pracy coraz większe znaczenie ma stworzenie komfortowego, wygodnego miejsca pracy. Dbając o zdrowie i komfort swoich pracowników, dbasz nie tylko o ich dobre samopoczucie, ale i lepszą efektywność. W stworzeniu takiego ergonomicznego miejsca pracy pomóc ci mogą m.in. aktywne meble. 

  • Po co mi aktywne meble w biurze?
  • Jak zorganizować przestrzeń do pracy biurowej?
  • Marsz (do) pracy?

Po co mi aktywne meble w biurze?

Świadomość dotycząca znaczenia, jakie dla efektywności pracowników ma miejsce, w którym pracują, stale rośnie. Coraz większa grupa pracodawców zdaje sobie sprawę, jak ważne jest to przy jakich biurkach, na jakich krzesłach, w jak zorganizowanej przestrzeni na co dzień funkcjonują pracownicy. Kiedy zdamy sobie bowiem sprawę, że w pracy statystycznie spędzamy około 33 lat, uświadomimy sobie jednocześnie, jak ważne jest to, w jakich warunkach pracujemy. I nie chodzi tutaj wyłącznie o piękną przestrzeń, ale o miejsce pracy, które jest dostosowane do potrzeb pracownika, wygodne, umożliwiające zmianę pozycji, ruch, który jest niezbędny do zadbania o zdrowie. Dzisiaj świadome wyposażenie biura nie dotyczy już wyłącznie wielkich korporacji z ogromnymi budżetami. Z rozwiązań takich jak biurka z regulacją wysokości, aktywne krzesła, piłki ergonomiczne, bieżnie biurowe, rowery treningowe biurowe czy platformy treningowe możesz wybrać te, które najbardziej odpowiadają potrzebom twoich pracowników i specyfice ich pracy: https://www.ajprodukty.pl/. Pamiętaj, że to inwestycja w zdrowie, dobre samopoczucie, ale i motywację do pracy. Dbając o swoich pracowników, gwarantujesz sobie lepsze wyniki i zaangażowanie zespołu, którego nie sposób przecenić. 

Jak zorganizować przestrzeń do pracy biurowej?

Podstawą pracy biurowej są zadania wykonywane przy komputerze, z dokumentami, obsługa klientów, partnerów i współpracowników. Niezależnie od tego, jakie konkretnie zadanie wykonuje pracownik, od strony zdrowotnej największym problemem w jego pracy jest pozycja siedząca, która przyczynia się do problemów z postawą (a przez to również wad postawy), jak i m.in. chorób krążenia, żylaków, zastojów wodnych i wielu innych dolegliwości, z którymi mierzą się pracownicy biurowi. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, większą wagę przywiązując do zapewnienia komfortu pracownikom fizycznym. Wbrew pozorom jednak również pracownicy biurowi są narażeni na szereg problemów zdrowotnych wynikających z specyfiki ich pracy. 

Kluczowym wyzwaniem, jakie stoi przed pracodawcą, jest wyposażenie biura tak, aby umożliwiało ono i zachęcało do zmiany postawy. Nie bez powodu biurka z regulacją wysokości, umożliwiające zmianę pozycji siedzącej na stojącą, szukanie rozwiązań pośrednich, zmianę ułożenia ciała, cieszą się coraz większą popularnością i można je spotkać w biurach znacznie częściej niż jeszcze kilka lat temu. Przyjmowanie w pracy różnej pozycji odciąża plecy, sprawia, że zwiększa się krążenie krwi, co poprawia pracę serca. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w telemarketingu, ale nie tylko. Plusem jest także to, że przy biurku z regulowaną wysokością może pracować kilka osób. 

Marsz (do) pracy?

Pracownicy, którzy sporo czasu spędzają na pracy kreatywnej, projektowej nie muszą wykonywać jej wyłącznie przy biurku. Doskonałą alternatywą dla standardowego miejsca pracy jest bieżnia biurowa. Eksperci od zdrowego trybu życia podkreślają, że dla zdrowia powinniśmy robić co najmniej 10 000 kroków dziennie. Przy pracy biurowej nie jest to jednak proste. Jeśli jednak pracownik potrzebuje przemyśleć, zaplanować konkretne działania, poukładać sobie z głowie plan na tekst, projekt, odpowiedź na klienta równie dobrze może tę pracę wykonywać, spacerując po bieżni. Nagle te 7 kilometrów dziennie, które powinniśmy pokonać, staje się jak najbardziej osiągalne. Wzrost tętna, ruch, aktywowanie dodatkowych grup mięśni podczas marszu może tylko pomóc w skupieniu. Wiele osób podkreśla, że marsz, marszobieg, a nawet bieg pozwala im uporządkować myśli. W codziennej pracy może się to okazać bardzo przydatne.

Ciekawym rozwiązaniem są również rowery stacjonarne biurowe. To doskonała odskocznia od typowego miejsca pracy. Taki ruch poprawia pracę mózgu, stymuluje do dalszego działania, sprzyja budowie nowych połączeń neuronalnych. Nie ma także co ukrywać – taka forma pracy sprzyja pozbywaniu się nadprogramowych kilogramów. To wszystko sprawia, że pracownicy są bardziej efektywni, zmobilizowani do pracy, znacznie rzadziej zdarzają im się kryzysy motywacji. Ruch pozwala pokonać zmęczenie umysłowe, na chwilę oderwać się od patrzenia w ekran komputera i wrócić do niego ze zdwojoną siłą. 

Oczywiście nie chodzi o to, by kogokolwiek zmuszać do takiej formy pracy. Sam się jednak przekonasz, że gdy takie wyposażenie w biurze się pojawi, pracownicy bez dodatkowej zachęty sami zaczną z bieżni, roweru czy regulowanych biurek lub aktywnych krzeseł korzystać. 

Materiał partnera