Ile trwa kurs opiekuna w żłobku? Jakie perspektywy pracy?

0
995
żłobek dziecko
Choć wydaje się, że kończąc kurs opiekuna w żłobku można pracować głównie w nich, to perspektywy pracy są znacznie szersze | fot.: materiał partnera

Gdzie można pracować kończąc kurs opiekuna w żłobku? Jakie są perspektywy dotyczące liczby żłobków? Jak wygląda kurs i jakie wykształcenie trzeba mieć, żeby się na niego zapisać?

Sukcesywnie z każdym rokiem przybywa w Polsce żłobków, to dobry trend, bo oznacza że mamy szybciej wracają na zawodową ścieżkę. Dzięki temu kobiety są niezależne i mogą łączyć wychowanie dziecka z pracą. Wzrastająca liczba żłobków oznacza zwiększone zainteresowanie opiekunami, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje do wykonywania zawodu. Gdzie je zdobyć?

Perspektywy pracy

Choć wydaje się, że kończąc kurs opiekuna w żłobku można pracować głównie w nich, to perspektywy pracy są znacznie szersze. Można pracować jako niania, zatrudniając się w rodzinie do opieki nad jednym czy dwójką dzieci. Inna opcja to praca na imprezach jako opiekun maluchów- tu przyda się również kurs animatora. Kurs opiekuna w żłobku to szerokie perspektywy pracy, można również pomyśleć o pracy poza granicami kraju. Od podstaw nauczysz się jak opiekować się dzieckiem, jak organizować jego czas, jak stymulować jego rozwój.

Po teorii przychodzi czas na praktykę i naukę pod okiem doświadczonego opiekuna. Kończąc taki kurs, mamy szerokie możliwości pracy z najmłodszymi.

Dla kogo kurs opiekuna w żłobku?

Nie każdy może zostać opiekunem. Może nim być:

  • osoba, która nigdy nie miała odebranej, zawieszonej bądź ograniczonej władzy rodzicielskiej,
  • osoba, która jeśli jest na nią nałożony obowiązek alimentacyjny, wywiązuje się z niego,
  • osoba, która nie została skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne.

Po spełnieniu powyższych warunków na kurs mogą zapisać się osoby, które mają minimum 18 lat oraz posiadają wykształcenie średnie. Kurs obejmuje 200 godzin teorii i 80 godzin praktyki. Można go zrobić w miesiąc.

Podnoszenie kwalifikacji

Zawód opiekuna w żłobku, podobnie jak niani, wiąże się z podnoszeniem kompetencji przez szkolenia i kursy. Dzięki nim nie tylko opiekun jest w stanie lepiej zagospodarować czas najmłodszym, ale zdobywa cenną wiedzę jak zachować się w trudnych sytuacjach. Lista kursów, które przydają się, jeśli już pracujesz jako opiekun w żłobku, to przynajmniej kilka pozycji. Sprawdź na stronie: https://niania.pro/. Dzięki podnoszeniu kwalifikacji mamy szansę na awans, zmianę pracy bądź jej znalezienie. Dziś nic nie liczy się bardziej niż rozbudowane CV.

W zawodzie opiekunów w żłobku pracują głównie kobiety, ale to dla nich wygodny system pracy. Etat od poniedziałku do piątku w godzinach, gdy dzieci przebywają w szkole i przedszkolu.

Materiał partnera