Ile można zarobić na pracy w krajach skandynawskich i czy jest ona możliwa bez znajomości języka?

0
4050
mapa - kraje skandynawskie
Dużym zainteresowaniem cieszy się praca w krajach skandynawskich, czyli Danii, Norwegii i Szwecji | fot.: materiał partnera

Mówiąc „praca w krajach skandynawskich”, zazwyczaj wyobrażamy sobie, że wiążą się z nią bardzo wysokie zarobki. Wielu z nas wydaje się, że zachód i północ Europy to „krainy mlekiem i miodem płynące”. Czy faktycznie tak jest, a praca w krajach skandynawskich to dobry wybór?

Praca w krajach skandynawskich

Polacy coraz częściej decydują się na wyjazdy zarobkowe, a zdobytym doświadczeniem dzielą się m.in. na wątku na forum: praca za granicą. jak można zaobserwować, emigracja wciąż budzi spore emocje. Najczęstszym kryterium wyboru kraju są kwestie ekonomiczne.

Dużym zainteresowaniem cieszy się praca w krajach skandynawskich, czyli Danii, Norwegii i Szwecji. Osoby, które decydują się na maksymalnie 3-miesięczny wyjazd, nie muszą posiadać żadnych dodatkowych dokumentów, jednak w przypadku chęci pozostania tam na dłużej konieczne będzie wyrobienie odpowiednika numeru PESEL.

Praca w Szwecji

Jeżeli uważasz, że praca za granicą jest dla Ciebie, zapewne zastanawiałaś się nad życiem w Szwecji. Pamiętaj, że chcąc tu mieszkać, musisz zdobyć szwedzki odpowiednik numeru PESEL i wystąpić o status rezydenta.

Podstawowe reguły dotyczące pracy w Szwecji, które powinnaś znać, to: brak płacy minimalnej, możliwość zawarcia ustnej umowy o pracę (wówczas otrzymasz jej warunki na piśmie w ciągu maksymalnie miesiąca), ok. 30-procentowe podatki, 25 dni roboczych urlopu rocznie i 40-godzinny tydzień pracy z możliwością skrócenia o 25% dla osób, które wychowują dzieci do 8. roku życia. Pracownicy otrzymują dodatek wakacyjny.

Norwegia – najważniejsze informacje o pracy

Jeżeli chcesz podjąć pracę w krajach skandynawskich, a Twój wybór padł na Norwegię, odwiedź Urząd Podatkowy i dopełnij formalności. 

Tydzień pracy w Norwegii trwa 40 godzin, a nadgodziny są dodatkowo płatne – co najmniej 40% więcej niż wynosi stawka podstawowa. Jeżeli pracujesz w weekendy albo zmianowo, Twój tydzień pracy będzie trwał maksymalnie 38 godzin. Otrzymasz co najmniej 25 dni urlopu rocznie, możesz także liczyć na dodatek wakacyjny.

Dania

Podczas przeglądania wątku na forum o pracy za granicą Twoją uwagę zwróciła możliwość wyjazdu do Danii?. Co powinnaś wiedzieć? Niezbędne będzie posiadanie numeru CPR i karty podatkowej. Musisz zarejestrować swój pobyt. Tydzień pracy trwa około 37 godzin, przysługuje Ci co najmniej 11 godzin odpoczynku na dobę. Za pierwsze 3 nadgodziny otrzymasz wynagrodzenie o 50% wyższe niż podstawowe, a za pozostałe – o 100% wyższe. 

Urlop w Danii to co najmniej 5 tygodni w ciągu roku. Z każdej pensji odciągane są składki na świadczenia urlopowe – zwrot otrzymuje się wraz ze zwrotem podatku lub przed wakacjami.

Praca za granicą bez języka

Nie jest powiedziane, że praca w krajach skandynawskich bez języka jest niemożliwa. Jeśli dobrze znasz angielski, znalezienie zatrudnienia z pewnością nie będzie problemem. 

Powinnaś wiedzieć, że nieznajomość języka nie przeszkodzi Ci w podjęciu pracy np. w korporacji, gdzie mówi się po angielsku, jednak może ona utrudnić Ci przyszły awans. Pracować bez języka możesz np. w branży budowlanej, przy produkcji czy sprzątaniu.

Ze względu na brak znajomości języka nie zostaniesz jednak przyjęta do pracy wymagającej kontaktu z klientem, np. w sprzedaży. Najlepiej, jeśli zdecydujesz się na wyjazd przez agencję pracy, która pomoże Ci we wszelkich formalnościach.

Jakie są zarobki w krajach skandynawskich?

Pozostaje niezwykle istotna kwestia – zarobki w krajach skandynawskich. Czy faktycznie są tak wysokie? Jak podaje portal Europa.jobs, w Szwecji możesz zarobić średnio ok. 14 tys. zł brutto miesięcznie. Minimalna pensja wynosi średnio ok. 2800 zł brutto miesięcznie, jednak w rzeczywistości wynagrodzenia są wyższe – od ok. 8,9 tys. zł brutto miesięcznie przy pracy sezonowej w ogrodnictwie do nawet 13,4 tys. zł brutto w branży budowlanej.

W Danii nie istnieje płaca minimalna, jednak zwykle zarabia się co najmniej ok. 67 zł brutto za roboczogodzinę. Średnia stawka godzinowa w Danii dla osób bez znajomości języka to ok. 50 zł brutto (przy pracy fizycznej), dla pracowników m.in. branży budowlanej czy instalacyjnej – od 97 zł brutto. Średnie pensje w Danii wynoszą od 12 tys. zł brutto do 18 tys. zł brutto.

Imigranci w Norwegii otrzymują zwykle pensje w wysokości ok. 16,5 tys. zł brutto. Najmniej zarabiają sprzątaczki (ok. 13,1 tys. zł brutto), na wyższe zarobki mogą liczyć np. pracownicy budowlani, a jeszcze więcej – średnio 19,4 tys. zł brutto – dostają pielęgniarki.

Materiał partnera