Ile kosztują studia MBA?

0
479
studia MBA
Kto powinien rozważyć studia MBA? Uczestnictwo w programie z pewnością mogą rozważyć osoby posiadające już wyższe wykształcenie i doświadczenie zawodowe (jest to warunek konieczny, by móc aplikować na studia MBA) | fot.: materiał partnera

Studia MBA nadal cieszą się dużą popularnością – i to nie tylko ze względu na prestiż, jaki niesie za sobą posiadanie dyplomu Master of Business Administration. Wiele osób obawia się jednak, że studia MBA byłyby dla nich zbyt wysokim wydatkiem. Ile faktycznie kosztują studia MBA?

Ile kosztują studia MBA?

Koszt studiów MBA może różnić się w zależności od uczelni, która je prowadzi. Na wydatek składają się zarówno czesne, jak i koszty rekrutacyjne.

Posłużmy się konkretnym przykładem – ile wynoszą opłaty za studia MBA Uczelni WSB Merito? Opłata wpisowa, niezależnie od programu i miasta, wynosi 500 zł; do tego należy uiścić 200 zł tytułem opłaty za postępowanie kwalifikacyjne. Warto mieć też na uwadze opłatę końcową w wysokości 1700 zł.

W przypadku czesnego wysokość opłat będzie uzależniona od tego, czy uczestnik programu MBA wybierze ścieżkę polsko-angielską, czy też całkowicie anglojęzyczną. Sporo zależy też od liczby rat – najbardziej opłaca się uiścić czesne w ramach opłaty jednorazowej, która wyniesie wtedy 35 tys. zł. Dobra wiadomość jest jednak taka, że płatność można podzielić na 2, 4 lub 20 rat. W takiej sytuacji czesne wyniesie odpowiednio 36 500 zł, 38 000 zł lub 39 500 zł. Różnica zatem nie jest zbyt duża – a podzielenie czesnego na raty może mocno odciążyć domowy budżet. Przy 20 ratach miesięczny koszt wyniesie 1975 zł.

Ścieżka angielska jest, co oczywiste, nieco droższa. Przy jednorazowej opłacie czesne wyniesie 38 tys. zł. Podobnie jak w przypadku ścieżki polsko-angielskiej istnieje jednak możliwość rozłożenia kosztu czesnego na 20 rat. W takim wypadku uczestnik programu MBA będzie płacić 2125 zł miesięcznie.

Dla kogo MBA będzie dobrym wyborem?

Kto powinien rozważyć studia MBA? Uczestnictwo w programie z pewnością mogą rozważyć osoby posiadające już wyższe wykształcenie i doświadczenie zawodowe (jest to warunek konieczny, by móc aplikować na studia MBA). Uczestnikami programu są zazwyczaj osoby ambitne, chcące rozwinąć swoją karierę zawodową. Na zajęciach słuchacze usystematyzują posiadaną już wiedzę z zakresu zarządzania, HR, finansów czy marketingu i wzbogacą ją o know-how innych uczestników i wykładowców. Oprócz tego ważną zaletą studiów MBA jest możliwość stworzenia lub rozbudowania sieci kontaktów biznesowych, która bywa nieoceniona w rozwoju kariery zawodowej. Z tego względu studia MBA będą świetną opcją dla osób z zacięciem biznesowym, chcących jeszcze lepiej zarządzać zespołami i projektami, a także tych, które marzą o otworzeniu własnej firmy.

Artykuł sponsorowany