Cyfrową rewolucję obecnie można dostrzec niemal w każdej dziedzinie naszego życia. Dawniej wnioski urlopowe wypełniane były jedynie w formie papierowej, dziś coraz częściej zastępuje się je elektroniczną wersją. Sprawdź, jak szybko i bezproblemowo wypełnić elektroniczny wniosek urlopowy i czym się on charakteryzuje.
Elektroniczny wniosek urlopowy – czy jest zgodny z przepisami?
Możliwość zastosowania w firmie elektronicznych wniosków urlopowych nie została szczegółowo opisana w żadnym konkretnym dokumencie prawnym. Kodeks pracy oraz rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop, nie zawierają informacji o konkretnej formie, w jakiej należy złożyć pracodawcy swój wniosek urlopowy. Uznaje się więc, że elektroniczny wniosek urlopowy jest sprawą indywidualnie traktowaną przez każde przedsiębiorstwo i regulacje w tej kwestii znajdziemy w wewnątrzzakładowych przepisach.
Co zawiera elektroniczny wniosek o urlop?
Najważniejszą zaletą elektronicznych wniosków urlopowych jest ich szybkie i bezproblemowe uzupełnianie oraz wysyłanie do zatwierdzenia do przełożonego. Obecnie najpowszechniej stosowaną praktyką firm dostarczających rozwiązania z zakresu zarządzania kadrami jest zawarcie wniosków urlopowych na koncie w systemie każdego użytkownika. Pracownik, który chciałby wziąć urlop powinien zalogować się, następnie wybrać termin i rodzaj urlopu. Pozostałe pola będą automatycznie uzupełnione, czyli zajmowane stanowisko, dział oraz dane przełożonego. Pozostaje jedynie w następnym kroku wysłanie wniosku urlopowego i oczekiwanie na jego akceptację. Więcej informacji dotyczących wypełniania elektronicznych wniosków urlopowych znajdziemy w artykule: „Papierowy wniosek o urlop odchodzi do lamusa. Jak wygląda elektroniczny wniosek urlopowy?”.
Pozostałe informacje o urlopie na koncie użytkownika
Każdy pracownik ma w ciągu roku do wykorzystania 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od stażu pracy. Ilość dni pozostałych do wykorzystania jest widoczna w systemie – po zalogowaniu się do swojego profilu każdy pracownik w dowolnej chwili może to sprawdzić. Dodatkową przydatną funkcją w nowoczesnych systemach jest opcja ustawienia zastępstwa, gdy dana osoba przebywa na urlopie. Dzięki temu łatwiej jest zorganizować pracę zespołu, a przełożonemu wygodniej kontrolować zastępstwa i kalendarz urlopów.
Materiał partnera zewnętrznego