Dekoracja teatralna – najważniejsze elementy

0
1088
scenografia teatralna
Głównym zadaniem dekoracji teatralnych jest pobudzenie wyobraźni odbiorców, a także stworzenie otoczenia, które sprawi, że przedstawienie będzie wydawać się jak najbardziej realne | fot.: materiał partnera

Przedstawienie teatralne to wydarzenie kulturowe, które może przyciągać miłośników sztuki aktorskiej. Jednak przygotowanie takiego wydarzenia zależy nie tylko od umiejętności aktorów, reżysera i scenarzysty, ale też od przygotowania samej sceny. Jakie są najważniejsze elementy dekoracji teatralnej?

Dekoracje teatralne – dlaczego są tak ważne w sztuce przekazu?

Choć scenografia przedstawienia teatralnego w dużej mierze opiera się na grze aktorów i ich umiejętności przekazania treści scenariusza, to dzięki odpowiednio dobranym dekoracjom teatralnym można wprowadzić na cenie atmosferę, która stanie się idealnym uzupełnieniem starań aktorskich. Głównym zadaniem dekoracji teatralnych jest pobudzenie wyobraźni odbiorców, a także stworzenie otoczenia, które sprawi, że przedstawienie będzie wydawać się jak najbardziej realne. To właśnie w tym celu wykorzystuje się wszelkie rekwizyty i stroje, ale też pozostałe elementy, w tym drobne szczegóły, tworzące tło danej sceny. 

Co składa się na dobrą scenografię teatralną?

Na scenografię teatralną składa się wiele rzeczy. Są to nie tylko kostiumy aktorów, ale też otaczające je tło, między innymi drzewa, ławeczki, sztuczne słońce czy gwiazdy. W tę grupę wchodzą również wszelkie rekwizyty, wykorzystywane do stworzenia lepszej aranżacji całego przedstawienia.

Każdy teatr ma swój zbiór elementów scenograficznych. Podobnie grupy teatralne dysponują własnym asortymentem. Pewnych elementów, które składają się na dobre przedstawienie, nie może zabraknąć w profesjonalnie wyposażonym teatrze. Właściciel takiego kulturowego obiektu może zainwestować w kurtynę sceniczną BSC System, dopasowaną do wymagań konkretnego teatru. W zależności od danej sceny i rodzaju przedstawień, jakie się na niej odbywają, można zamontować kurtynę sterowaną ręcznie lub elektrycznie. Jest to element, który rzadko wymienia się, mówiąc o scenografii, a jednak bez niego trudno byłoby wykonać skuteczne przedstawienie. 

Jak dekoracja teatralna wpływa na wyobraźnię odbiorcy?

Stworzenie scenografii teatralnej w taki sposób, aby pasowała do danego przedstawienia, to również sztuka. Wszelkie dodatki, współgrające z działaniem aktorów, wpływają na atmosferę całego przedsięwzięcia. To właśnie stroje i rekwizyty mają sprawić, że to, co dzieje się na scenie, wydaje się realne, a historia pochłania widza w pełni.  Do wykonania profesjonalnej scenografii zaangażowane są całe zespoły, a poszczególne osoby odpowiedzialne są za konkretne procesy i elementy. To właśnie dlatego grupy teatralne często mają w swoim wyposażeniu indywidualne akcesoria scenograficzne, które mogą wykorzystać nawet wtedy, gdy nie występują w rodzimym tatrze. Tymczasem sama instytucja, jaką jest teatr, ma za zadanie jak najbardziej ułatwiać aktorom zorganizowanie przedstawienia. Odpowiednio wyprofilowana scena, dobra akustyka wnętrza oraz sprawne kurtyny teatralne wpływają na odbiór przedstawianej treści, usprawniając realizację zadań wszystkich osób, zaangażowanych w to, aby wydarzenie wypadło jak najlepiej.

Materiał partnera