Darmowe pakiety oprogramowania biurowego – który wybrać?

0
467
Laptop komputer logo Apache OpenOffice
Inną propozycją jest Apache OpenOffice, z którego powstał później LibreOffice | fot.: stock.adobe.com

Właściwe oprogramowanie znacznie ułatwia pracę biurową, pozwala wykonywać obowiązki zawodowe szybciej i skuteczniej. Darmowe ich wersje są nie tylko równie dobre, jak i ich odpłatne odpowiedniki, ale przede wszystkim pozwalają zaoszczędzić pieniądze. Które z nich sprawdzą się najlepiej?

Jakie są rodzaje darmowych pakietów biurowych?

Pierwszym, bezpłatnym pakietem jest SoftMaker FreeOffice, który dostępny jest na systemach Windows, Mac oraz Linux. Jego atutem jest obsługiwanie formatów plików: MS Office, czyli DOCX, PPTX oraz XLSX. Obejmuje odpowiedniki Worda, Excela i PowerPointa. Inną propozycją jest Apache OpenOffice, z którego powstał później LibreOffice. W skład pierwszego wchodzą aplikacje takie jak: Writer, Impress, Calc, Draw, Base i Math. Wspomniany LibreOffice jest obecnie najchętniej wybieranym programem do biur i nie tylko. Stanowi rozszerzony pakiet dla OpenOffice. Dostępne w ramach programu aplikacje mają takie same nazwy jak te w OpenOffice. Są to więc Writer, Calc, Impress, Draw, Base oraz Math. Mają również takie same funkcje. Niewątpliwym atutem niniejszego rozwiązania, oprócz darmowej wersji, są regularne aktualizacje, co pozwala na nieustanny rozwój pakietu. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest szeroka dostępność dodatków, które pozwalają na dostosowanie programów do indywidualnych potrzeb. LibreOffice można instalować na systemach takich jak: Windows, Linux jak i MacOS. Programy, które obejmują pakiet, umożliwiają zarówno otwieranie, jak i odczytywanie plików w formatach stosowanych przez MS Office.

Jak używać dokumentów Google?

Ostatnią propozycją są dokumenty Google, które przez wielu użytkowników, jak i specjalistów określane są jako najbardziej funkcjonalne i praktyczne spośród wszystkich dostępnych propozycji. Znajdują szczególne zastosowanie wśród użytkowników smartfonów z Androidem. Jak wygodnie korzystać z oprogramowania? Wystarczy założyć konto Google. W ten sposób można wygodnie i w dowolnym momencie korzystać z arkuszy kalkulacyjnych, dokumentów tekstowych, jak i tworzyć prezentacje. Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest opcja synchronizacji danych. To oznacza, że dane zapisywane są na wszystkich urządzeniach, z których korzystasz. Dzięki temu można zadania wykonywać na komputerze, tablecie czy smartfonie, a także tworzyć projekty w grupie, uzupełniając dane w różnym czasie i miejscach. Google Docs dostępne są również na iPhone’ach. Aby korzystać z oprogramowania na tego typu urządzeniach, niezbędne jest pobranie aplikacji. Natomiast zarówno na Androidzie, jak i PC-tach Dokumenty Google można otwierać i przeglądać z poziomu przeglądarki.

Wybór właściwego pakietu biurowego nie należy do najprostszych zadań. Co ciekawe, oprócz płatnych wersji dostępne są również tak samo funkcjonalne pakiety darmowe. Producenci oferują coraz nowsze, bardziej innowacyjne ich wersje, które umożliwiają sprawne wykonywanie zadań biurowych, oszczędzając cenny czas i pieniądze. Warto zatem z nich korzystać nie tylko na użytek domowy, ale również w biurach.

IIM