Czy biuro do wynajęcia może być receptą na kryzys?

0
541
biuro do wynajęcia
Biuro do wynajęcia może być dla firmy w trudnej sytuacji sposobem na zaistnienie i zwiększenie obecności na rynku | fot.: materiał partnera

W wielu firmach spowolnienie wzrostu, jeśli jeszcze nie jest widoczne, niedługo się zacznie. Przyczyn jest oczywiście wiele, ale na większość nie ma się wpływu. Znacznie ważniejsze jest pytanie, czy można zrobić coś, żeby przez kryzysowy czas przejść możliwie suchą stopą? Można. Odpowiedzią dla wielu firm będzie wynajem biura.

Wynajem biura – jak koszt może zostać oszczędnością

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że biuro do wynajęcia generuje większe koszty niż własne biuro, ale to nie do końca prawda. Oczywiście w pewnych scenariuszach tak będzie, jednak te scenariusze zwykle zakładają, że sytuacja firmy jest stała: utrzymuje się zatrudnienie, rentowność się zbytnio nie zmienia, że nawet liczba odbieranych zapytań ofertowych będzie zbliżona. Kiedy jednak rynek staje się dynamiczny, możliwość dostosowania skali działania i obszaru obsługi staje się kluczowa. Tu natomiast biura do wynajęcia, np. z oferty: https://biuraserwisowane.pl/lokalizacje/warsaw-hub nie mają sobie równych.

Nie chodzi tylko o to, że można dość dowolnie zmieniać biura – na mniejsze, na większe, na takie w innej okolicy. To oczywiście też ma znaczenie, ale jeszcze większą ulgę może przynieść wynajęcie biura serwisowanego, czyli takiego, w którym obsługa: recepcja, czystość czy ochrona obiektu, są scedowane na wynajmującego i jego kontrahentów. Wysokość faktury za wynajem jest stała i przewidywalna, sama umowa natomiast najczęściej pozostawia pewną elastyczność, której się nie ma, obsługując własne biuro samodzielnie.

Ceny zmieniają się w inny sposób

Pewna część kosztów będzie zmieniała się równie dynamicznie we własnych biurach i w biurach wynajmowanych – energia elektryczna czy ogrzewanie będą drożały w takim samym tempie. Jednak w przypadku biur wynajmowanych dochodzi jeszcze jeden istotny czynnik: popyt. Jeśli będzie on spadał (czego można się spodziewać w kontekście coraz trudniejszej sytuacji wielu przedsiębiorstw), to i ceny będą korygowane w dół. To może z kolei być okazją dla tych firm, które do tej pory radziły sobie bez wynajętych biur – czy to we własnych lokalach o niezbyt wysokim standardzie, czy to głównie na home office ze wszystkimi tego ograniczeniami.

Biuro do wynajęcia może być dla firmy w trudnej sytuacji sposobem na zaistnienie i zwiększenie obecności na rynku. Choć będzie to generowało pewne koszty, może przełożyć się na większą efektywność pracy, wyższy prestiż czy nawet łatwiejszy kontakt z potencjalnymi klientami. Każdy z tych szczegółów będzie miał wielkie znaczenie, kiedy sytuacja na rynku stanie się skomplikowana i każdy może zadecydować o tym, że niektóre organizacje poradzą sobie lepiej od innych.

Materiał partnera