Co musisz wiedzieć przed wypełnieniem Pitu 37?

0
1303
kalkulator w biurze
Pit 37 jest to rodzaj specyficznej deklaracji podatkowej, która może budzić wątpliwości zwłaszcza wśród młodych osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w pracy zawodowej | fot.: materiał partnera

Początek roku przebiega dla wielu osób pod znakiem rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Co rok budzi to jednak wiele emocji, pytań i niedopowiedzeń. Jeżeli zależy Ci na poznaniu odpowiedzi na część z nich, takich jak np. kto powinien złożyć tę deklarację, jak to zrobić online – poniżej odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania. 

Mamy nadzieję, że dzięki nim kwestia dotycząca rocznego rozliczenia przestanie być dla Ciebie tajemnicą. 

1. Pit 37 – co to jest?

2. Kto jest zobowiązany do rozliczenia Pitu 37 za 2020 rok?

3. Jak wypełnić Pit 37 przez internet?

4. Do kiedy trzeba rozliczyć PIT 37?

Pit 37 – co to jest?

Pit 37 jest to rodzaj specyficznej deklaracji podatkowej, która może budzić wątpliwości zwłaszcza wśród młodych osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w pracy zawodowej. Ujmując to najbardziej obrazowo – Pit 37 to rodzaj specyficznej deklaracji podatkowej, którą można traktować jako rozliczenie całorocznych zarobków, które uzyskuje podatnik. W momencie, gdy wykonujesz obowiązki względem swojego płatnika pojawia się obowiązek uiszczenia za pracownika opłat. Należą do nich między innymi – zaliczki na podatek dochodowy, ubezpieczenia na ZUS czy też ubezpieczenie zdrowotne. To one stanowią wyjaśnienie, skąd bierze się różnica między wynagrodzeniem netto a brutto.

Kto jest zobowiązany do rozliczenia Pitu 37 za 2020 rok?

Ten rodzaj deklaracji podatkowej wykonują ci podatnicy, którzy w minionym roku podatkowym uzyskali dochody tylko za pośrednictwem płatnika, którego firma działa na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. To wynagrodzenie musi także wynikać ze:

– stosunku pracy lub służbowego,

– pracy nakładczej,

– zasiłków przedemerytalnych,

– stypendiów z uczelni,

– pracy wykonywanej osobiście np. w postaci umów zlecenie czy też kontraktów menadżerskich,

– przychodów z praw majątkowych lub autorskich.

To najczęstsze przykłady.

Aby jednak móc wypełnić taką deklarację PIT niezbędne jest także spełnienie innych kryteriów.

Jeżeli np. zajmujesz się pozarolniczą działalnością gospodarczą, która podlega opodatkowaniu wedle zasad ogólnych i skali podatkowej – wówczas nie wypełniasz Pitu 37.

Dzieje się tak również w tych przypadkach, gdy obejmuje Cię ulga dla młodych. Polega ona na tym, że osoby, które uzyskują przychód od płatnika, gdy nie ukończyły 26 roku życia, a ich przychód nie osiągnął określonej kwoty w danym roku podatkowym.

W wymienionych wyżej przypadkach – możesz wypełnić go samodzielnie lub z małżonkiem.

Jak wypełnić Pit 37 przez internet?

Nie musisz znać się na podatkach czy księgowości, aby dokonać samodzielnego rozliczenia Pit 37. Co więcej – nie musisz także korzystać z płatnych usług biura księgowego. Jak to możliwe? Wystarczy, że wejdziesz na stronę https://www.podatnik.info/program-do-pit/pit-37 i albo pobierzesz program na dysk swojego komputera, albo wypełnisz swój pit online. To rozwiązanie w pełni bezpieczne, które już od kilku lat funkcjonuje w internecie i w ten sposób zostało już wypełnione kilkanaście tysięcy deklaracji. Wybierając to rozwiązanie zyskujesz czas i energię oraz pieniądze – nie musisz bowiem inwestować w konsultację z biurem rachunkowym.

Do kiedy trzeba rozliczyć PIT 37?

Jeżeli zastanawiasz się teraz, jaki jest ostateczny termin na złożenie Pitu 37 – upływa on wraz z końcem kwietnia. Warto tu zachować punktualność i zadbać o wypełnienie Pitu odpowiednio wcześniej – wysłanie go po terminie może bowiem skutkować karami nałożonymi przez Urząd Skarbowy. Przystąp do rozliczenia już dziś i skorzystaj z narzędzia online!

Materiał partnera