Biurko z regulacją wysokości – dlaczego warto się na nie zdecydować?

0
1017
notes biurko mapa
Biurko regulowane to świetna opcja dla wielu osób, które pracują w biurze bądź też zdalnie | fot.: materiał partnera

Praca za biurkiem może być bardzo niezdrowa dla naszego organizmu. Jeżeli szukamy mebla, który spełnia wymogi wymagających klientów i jednocześnie pozwala nam na zachowanie zdrowej postawy, biurko elektryczne normal jest opcją wartą rozwagi.

1. Dlaczego warto zwrócić uwagę na ergonomię przy pracy biurowej?

2. Biurko z regulacją wysokości Fly Desk.com – rodzaje

3. Biurko elektryczne a stelaż regulowany ręcznie – która opcja jest lepsza?

4. Jak dobrać biurko do konkretnej osoby?

5. Na co zwrócić uwagę przy zakupie biurka z regulacją?

Dlaczego warto zwrócić uwagę na ergonomię przy pracy biurowej?

Chociaż praca biurowa wielu z nas wydaje się znacznie mniej obciążająca, niż ta wykonywana fizycznie, nie zawsze i nie do końca jest to prawda. Spędzając długie godziny w pozycji siedzącej narażamy nasze plecy, a w szczególności odcinek lędźwiowy i krzyżowy kręgosłupa, na różnego rodzaju kontuzje, a komfort pracy znacząco się obniża. Także i nasze nogi mogą ich doznać, jeżeli środowisko pracy nie jest dostosowane do naszego wzrostu i potrzeb. Dziedziną, która bada i reguluje te kwestie jest ergonomia – określa ona, jak powinna wyglądać nasza okolica, abyśmy mogli pracować, uczyć się bądź relaksować w sposób bezpieczny i wygodny. Jeżeli więc długo pracujemy w pozycji siedzącej, warto zwrócić uwagę na to, aby zarówno fotel, jak i biurko były dostosowane do naszej postury.

Biurko z regulacją wysokości Fly Desk.com – rodzaje

Biurko regulowane to świetna opcja dla wielu osób, które pracują w biurze bądź też zdalnie. Dzięki możliwości zmiany wysokości blatu możemy używać go zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej, co uchroni nas przed monotonnym spędzaniem długiego czasu ciągle w tej samej pozycji. Do dyspozycji mamy dwie opcje:

  • biurko regulowane manualnie: zmiana wysokości położenia blatu wymaga od nas ręcznego jego podniesienia, najczęściej za pomocą odpowiedniego mechanizmu. Jest to wygodne rozwiązanie, gdy nie planujemy zmieniać wysokości zbyt często;
  • biurko regulowane elektrycznie: blat jest regulowany dzięki elektrycznemu systemowi zmiany jego położenia. W ten sposób możemy szybko i sprawnie dopasować biurko do naszych potrzeb, a także nie musimy wkładać w to siły własnych rąk.

Biurko elektryczne a stelaż regulowany ręcznie – która opcja jest lepsza?

Biurko z regulacją wysokości to przede wszystkim znacznie zdrowsza opcja, niż takie ustawione na stałe w jednym położeniu. Jeżeli chcemy zaopatrzyć się w bardziej budżetową wersję, możemy wybrać manualnie sterowany blat do pracy na stojąco bądź siedząco. Jest to mniej kosztowne, jednak zmiana wysokości będzie bardziej uciążliwa. Z drugiej strony, gdy mamy większy budżet i zależy nam na wygodzie – lub gdy z biurka korzysta kilka osób i każda z nich chce dopasować je do siebie – lepszą opcją będzie wersja z elektrycznym mechanizmem regulacji wysokości. Dzięki niemu szybciej i dokładniej dopasujemy blat do swojego wzrostu, a także nie będzie to wymagało od nas użycia siły. Warto jedynie zwrócić uwagę, aby stelaż biurka pracował płynnie, możliwie cicho i posiadał zakres umożliwiający nam wygodną i komfortową pracę.

Jak dobrać biurko do konkretnej osoby?

Jeżeli planujemy odświeżyć swoje miejsce pracy, powinniśmy przede wszystkim zacząć od dopasowywania poszczególnych elementów wyposażenia do naszych wymiarów. Najłatwiej jest zacząć od krzesła lub fotela biurowego – powinien nam on umożliwić swobodne i wygodne ułożenie stóp na ziemi, tak aby nie uciskać w tym czasie dolnej części ud. Podłokietniki mają być dopasowane na wysokość do naszych łokci, a także powinny znaleźć się w jednej linii z blatem, co pozwoli nam uniknąć ryzyka uciskania wewnętrznej części nadgarstków. Wybierając fotel zwróćmy też uwagę, czy się w nim nie garbimy, a także czy nasze plecy i kark mają odpowiednie podparcie.

Gdy już posiadamy krzesło do pracy, możemy dobrać do niego blat. Konstrukcja biurka regulowanego elektrycznie umożliwia jego precyzyjne dopasowanie do fotela i nas samych. Powinniśmy zadbać o to, by w pozycji siedzącej móc dosunąć się do krawędzi blatu, a także by był on dostatecznie wysoko, by niwelować możliwość garbienia się. Gdy pracujemy stojąc, również warto zwrócić uwagę czy powierzchnia biurka jest na odpowiedniej wysokości. W przypadku elektrycznej regulacji musimy również sprawdzić, czy stelaż pracuje płynnie, ma intuicyjny panel sterowania, wbudowaną ładowarkę indukcyjną i wyświetlacz wysokości, a także czy posiada ergonomiczne wcięcie, które ułatwi nam dopasowanie go do miejsca pracy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie biurka z regulacją?

Wybierając biurko do pracy z ruchomym blatem ergonomicznym powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim sam panel sterowania jak i jego obsługa powinny być proste i łatwo dostępne – dzięki temu nie będziemy musieli szarpać się z meblem za każdym razem, gdy zechcemy zmienić jego ustawienie. Wysokiej jakości materiał stelażu i samego blatu również ułatwi nam korzystanie z biurka. Szczególnie zwróćmy uwagę na możliwość zamontowania ramienia podtrzymującego monitor, a także to, by brzegi blatu były odpowiednio wykończone i nie groziły złapaniem zadry lub wyszczerbieniem. Obecność stelażu premium również jest dobrym wyborem, ponieważ będzie się on mniej wyrabiał z czasem, a także łatwiej nam będzie go przestawić.

Materiał partnera