5 rzeczy, które musisz zabrać ze sobą do pracy za granicą

0
407
praca za granicą
Wyjazd za granicę na dłuższy czas jest dużym wyzwaniem i może być to stresujące przedsięwzięcie | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czeka Cię wyjazd do pracy za granicę? Żeby uniknąć przykrej niespodzianki, spakuj się starannie, najlepiej zgodnie z przygotowaną wcześniej listą niezbędnych rzeczy. Dzięki temu unikniesz chaosu i wrażenia, że zapomniałeś o czymś ważnym.

Poniżej prezentujemy listę pięciu rzeczy, o których musisz pamiętać wyjeżdżając za granicę w celach zarobkowych.

Niezbędne rzeczy osobiste

Poza ubraniami czy przedmiotami higieny osobistej, weź ze sobą także pojedyncze przybory kuchenne (kubek, sztućce), a także drobne rzeczy, z których korzystasz na co dzień w domu. Kwatery pracownicze za granicą bardzo często są wyposażone we wszystkie niezbędne przedmioty codziennego użytku, dlatego nie ma potrzeby zabierania garnków czy kołder, które zajmują dużo miejsca, a ich przewóz może być utrudniony (zwłaszcza, jeśli nie jedziesz własnym samochodem). Jeśli masz wątpliwości, co ze sobą zabrać, dopytaj o to rekrutera lub inną osobę kontaktową, która zaoferowała Ci pracę za granicą.

Ubrania robocze

W zależności od pracy, jaką będziesz wykonywać, możesz potrzebować specjalnej odzieży roboczej lub swoich ubrań na zmianę. Na ten temat również warto porozmawiać z rekruterem przed wyjazdem! Warto upewnić się, czy otrzymasz od pracodawcy odzież i buty robocze jeszcze przed wyjazdem czy już na miejscu. Może być również tak, że to po Twojej stronie będzie zakup ubrań i obuwia, a od firmy otrzymasz zwrot poniesionych kosztów.

Dokumenty

W Twojej walizce, oprócz odzieży i przedmiotów codziennego użytku, muszą się znaleźć również dokumenty. To przede wszystkim dowód osobisty, prawo jazdy (jeśli je posiadasz), a także karta bankomatowa i karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Sprawdź ich termin ważności i jeśli jest taka potrzeba, wyrób nowe dokumenty jeszcze przed wyjazdem!

Telefon

Niezbędny za granicą będzie także telefon z włączonym roamingiem. Przed wyjazdem porównaj oferty różnych operatorów – koszty krajowych i zagranicznych połączeń telefonicznych oraz pakietów internetowych mogą się różnić. Nie zapomnij o ładowarce! Zweryfikuj także, jakie rodzaje gniazdek elektrycznych obowiązują w kraju, do którego jedziesz. Może się okazać, że będziesz potrzebował specjalnego adaptera.

Leki, które przyjmujesz na stałe

Jeśli chorujesz przewlekle, nie zapomnij o zabraniu ze sobą przepisanych leków. Jeśli możesz, weź ze sobą zapas leków lub poproś lekarza o wystawienie recepty transgranicznej. Pamiętaj, żeby nie przerywać procesu leczenia.

Podsumowanie

Wyjazd za granicę na dłuższy czas jest dużym wyzwaniem i może być to stresujące przedsięwzięcie. Dlatego, żeby ułatwić sobie zadanie, spakuj się zgodnie z przedstawioną wyżej listą. Nie zabieraj zbędnych rzeczy – w razie potrzeby bez problemu dokupisz brakujące przedmioty w sklepach na miejscu.

Jeżeli w znalezieniu pracy za granicą pomagała Ci znajoma osoba, która już tam pracuje, zapytaj ją, co jeszcze może Ci się przydać. Jeżeli wyjeżdżasz za pośrednictwem agencji, o wszystkie szczegóły dopytaj rekrutera.

Materiał partnera zewnętrznego