Czeka Cię wyjazd do pracy za granicę? Żeby uniknąć przykrej niespodzianki, spakuj się starannie, najlepiej zgodnie z przygotowaną wcześniej listą niezbędnych rzeczy. Dzięki temu unikniesz chaosu i wrażenia, że zapomniałeś o czymś ważnym.
Poniżej prezentujemy listę pięciu rzeczy, o których musisz pamiętać wyjeżdżając za granicę w celach zarobkowych.
Niezbędne rzeczy osobiste
Poza ubraniami czy przedmiotami higieny osobistej, weź ze sobą także pojedyncze przybory kuchenne (kubek, sztućce), a także drobne rzeczy, z których korzystasz na co dzień w domu. Kwatery pracownicze za granicą bardzo często są wyposażone we wszystkie niezbędne przedmioty codziennego użytku, dlatego nie ma potrzeby zabierania garnków czy kołder, które zajmują dużo miejsca, a ich przewóz może być utrudniony (zwłaszcza, jeśli nie jedziesz własnym samochodem). Jeśli masz wątpliwości, co ze sobą zabrać, dopytaj o to rekrutera lub inną osobę kontaktową, która zaoferowała Ci pracę za granicą.
Ubrania robocze
W zależności od pracy, jaką będziesz wykonywać, możesz potrzebować specjalnej odzieży roboczej lub swoich ubrań na zmianę. Na ten temat również warto porozmawiać z rekruterem przed wyjazdem! Warto upewnić się, czy otrzymasz od pracodawcy odzież i buty robocze jeszcze przed wyjazdem czy już na miejscu. Może być również tak, że to po Twojej stronie będzie zakup ubrań i obuwia, a od firmy otrzymasz zwrot poniesionych kosztów.
Dokumenty
W Twojej walizce, oprócz odzieży i przedmiotów codziennego użytku, muszą się znaleźć również dokumenty. To przede wszystkim dowód osobisty, prawo jazdy (jeśli je posiadasz), a także karta bankomatowa i karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Sprawdź ich termin ważności i jeśli jest taka potrzeba, wyrób nowe dokumenty jeszcze przed wyjazdem!
Telefon
Niezbędny za granicą będzie także telefon z włączonym roamingiem. Przed wyjazdem porównaj oferty różnych operatorów – koszty krajowych i zagranicznych połączeń telefonicznych oraz pakietów internetowych mogą się różnić. Nie zapomnij o ładowarce! Zweryfikuj także, jakie rodzaje gniazdek elektrycznych obowiązują w kraju, do którego jedziesz. Może się okazać, że będziesz potrzebował specjalnego adaptera.
Leki, które przyjmujesz na stałe
Jeśli chorujesz przewlekle, nie zapomnij o zabraniu ze sobą przepisanych leków. Jeśli możesz, weź ze sobą zapas leków lub poproś lekarza o wystawienie recepty transgranicznej. Pamiętaj, żeby nie przerywać procesu leczenia.
Podsumowanie
Wyjazd za granicę na dłuższy czas jest dużym wyzwaniem i może być to stresujące przedsięwzięcie. Dlatego, żeby ułatwić sobie zadanie, spakuj się zgodnie z przedstawioną wyżej listą. Nie zabieraj zbędnych rzeczy – w razie potrzeby bez problemu dokupisz brakujące przedmioty w sklepach na miejscu.
Jeżeli w znalezieniu pracy za granicą pomagała Ci znajoma osoba, która już tam pracuje, zapytaj ją, co jeszcze może Ci się przydać. Jeżeli wyjeżdżasz za pośrednictwem agencji, o wszystkie szczegóły dopytaj rekrutera.
Materiał partnera zewnętrznego