Firmy windykacyjne: podstawowe zasady działania

0
809
Para zapoznaje się ze szczegółami długu
Choć wiele osób utożsamia firmy windykacyjne z komornikiem, instytucje te nie mają ze sobą wiele wspólnego. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Z długami w 2018 roku mierzyło się ponad 2,76 mln. Polaków. Ich łączna wysokość przekroczyła 73 mld zł [1] . W związku z tym coraz więcej osób staje się klientami firm windykacyjnych. Mimo to, nadal nie każdy wie, jak działa firma windykacyjna w praktyce i że nie ma ona nic wspólnego z komornikiem.

Jak działa firma windykacyjna? Na jakiej podstawie? Na jakim etapie windykacji? Dlaczego warto podjąć z nią współpracę? Wyjaśniamy kluczowe zasady działania tych podmiotów.

Firma windykacyjna, czyli co?

Choć wiele osób utożsamia firmy windykacyjne z komornikiem, instytucje te nie mają ze sobą wiele wspólnego. Firmy windykacyjne działają w branży zarządzania wierzytelnościami, a ich zadaniem jest udzielenie osobom zadłużonym wsparcia w spłacie zobowiązań na drodze polubownej – najczęściej w niewielkich ratach, na warunkach dopasowanych do możliwości dłużnika.

Komornik wkracza do działania wówczas, gdy:

  • odbyła się sprawa sądowa;
  • na osobie zadłużonej ciąży wyrok z klauzulom wykonalności;
  • wierzyciel zleci mu przeprowadzenie przymusowej egzekucji.

Jako urzędnik państwowy komornik może np. zająć część wynagrodzenia lub konto bankowe, czy też zlicytować nieruchomość. Różnica jest, jak widać, ogromna i warto ją sobie uświadomić.

Na jakiej podstawie działa firma windykacyjna?

Najczęściej firmy windykacyjne rozpoczynają współpracę z klientem, czyli osobą zadłużoną wówczas, gdy wierzyciel pierwotny sprzeda ich zobowiązanie podmiotowi trzeciemu. Robią to np. banki, firmy pożyczkowe, operatorzy telefonii komórkowej czy kablowej – aby szybciej odzyskać należne im pieniądze. W efekcie osoba zadłużona ma nowego wierzyciela, a obsługę zobowiązania przejmuje firma windykacyjna, np. Ultimo.

Warto podkreślić, że sprzedawanie wierzytelności jest działaniem w pełni zgodnym z prawem, a jeśli do niego dojdzie – osoba zadłużona powinna kontaktować się w sprawie swoich zobowiązań właśnie z firmą windykacyjną, a nie np. z bankiem, w którym wzięła pożyczkę.

Współpraca z firmą windykacyjną to szansa na dogadanie się

Dla osoby zadłużonej, która ma problem z regulowaniem kolejnych rat zobowiązania, wyjściem może być właśnie firma windykacyjna. Jak działa? Przede wszystkim: najczęściej na drodze polubownej. Jeśli tylko klient wykaże wolę współpracy, ryzyko, że sprawa długu trafi na drogę sądową -a później do komornika- jest znikome.

Każdy może podjąć współpracę z firmą windykacyjną – bez względu na to, w jak trudnej sytuacji finansowej obecnie się znajduje. Wystarczy skontaktować się z doradcą, aby:

  • uzyskać dokładne informacje o wysokości długu (warto pamiętać, że mogły pojawić się odsetki ustawowe za zaległości w płatnościach, które zwiększają wysokość zobowiązania);
  • uzyskać obiektywną ocenę własnej sytuacji finansowej i dowiedzieć się, jak zoptymalizować domowy budżet;
  • ustalić dogodną dla siebie wysokość raty, która nie obciąży nadmiernie portfela, a jednocześnie pozwoli zmniejszać zaległą sumę – może to być nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie;
  • podpisać korzystną dla siebie ugodę i… spać spokojnie, krok po kroku wychodząc na finansową prostą.

Warto przy okazji podkreślić, że firma windykacyjna nie pobiera od osób zadłużonych żadnych dodatkowych opłat za swoje usługi, a współpraca odbywa się w przyjaznej, pełnej zrozumienia atmosferze. Wniosek? Nie należy bać się kontaktu z jej doradcami. Decydując się na współpracę, dłużnik może sobie tylko pomóc.

Źródła:

[1] https://media.bik.pl/publikacje/4315


Materiał partnera zewnętrznego