Coraz więcej Polaków korzysta z ubezpieczenia na życie – sprawdź dlaczego!

0
1252
Podstawową kwestią, którą gwarantuje ubezpieczenie na życie, jest niezależność | fot.: pixabay.com

Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, opublikowanych w Gazecie Ubezpieczeniowej, z dodatkowych ubezpieczeń na życie korzysta około 2 milionów 170 tysięcy Polaków. Z jednej strony, w kontekście wszystkich mieszkańców naszego kraju, nie jest to duża liczba. Jednak, zdaniem samorządu ubezpieczycieli, widać wyraźnie stałą tendencję wzrostową – ludzie coraz chętniej wykupują ubezpieczenia na życie. Powodów takiego trendu może doszukiwać się wielu – niski poziom świadczeń usług państwowych, większa świadomość, wzrost zamożności społeczeństwa, a także chęć zapewnienia komfortu sobie i swoim dzieciom. Dlaczego coraz więcej Polaków wykupuje ubezpieczenia na życie? Oto najważniejsze powody.

Ubezpieczenie na życie – aby nie być uzależnionym od innych

Podstawową kwestią, którą gwarantuje ubezpieczenie na życie, jest niezależność. Ubezpieczenie zdrowotne, które jest gwarantowane przez państwo, w teorii pozwala każdemu obywatelowi  nieodpłatnie korzystać z leczenia i świadczeń medycznych. W praktyce, zwłaszcza w wypadku ciężkiej choroby, czas oczekiwania na wizytę u specjalisty jest na tyle długi, że stan zdrowia może się w międzyczasie znacznie pogorszyć. Dzięki ubezpieczeniu na życie, w razie ciężkiej choroby, która uniemożliwia pracę i zarabianie, można liczyć na wsparcie finansowe, które można przeznaczyć na leczenie prywatne lub nawet za granicą. Ciężkie problemy ze zdrowiem same w sobie są dużym obciążeniem psychicznym dla każdego człowieka i jego rodziny. Dzięki ubezpieczeniu zdrowotnemu można zdjąć z barków swoich i bliskich, z jednej strony bardzo prozaiczną i przyziemną, ale z drugiej niezwykle istotną kwestię, czyli pieniądze.

Większa świadomość ryzyka – większa potrzeba wykupienia ubezpieczenia na życie

Kolejną kwestią, która wpływa na coraz częstsze wykupowanie ubezpieczenia na życie, jest większa świadomość. Ludzie coraz częściej zdają sobie sprawę, jak wiele zagrożeń i niebezpieczeństw spotyka ich każdego dnia. Mogą to być zdarzenia całkowicie losowe – wypadki, choroby, kontuzje i inne dolegliwości. Często jest też tak, że tryb życia lub wykonywana praca zwiększa ryzyko różnych zdarzeń, które mogą następnie przynieść finansowe konsekwencje nie tylko dla poszkodowanego, ale również całej rodziny. Większa świadomość różnego rodzaju zagrożeń nie powinna jednak zabierać radości życia, możliwości poznawania nowych rzeczy i rozwoju. Dzięki niej można natomiast lepiej ocenić ryzyko. Ubezpieczenie nie wyeliminuje niechcianych konsekwencji, ale może sprawić, że będą mniej uciążliwe. Dzięki temu można również z większymi oddaniem lub beztroską oddać się pracy lub ulubionemu hobby.

Polacy stają się coraz zamożniejsi i chętniej wykupują ubezpieczenie na życie

Czynnikiem, który niewątpliwie wpływa znacząco na częstsze wykupowanie ubezpieczeń na życie jest fakt, że polskie społeczeństwo staje się coraz zamożniejsze. Łatwo jest zrozumieć, że wiele osób nie decyduje się nie tylko na wykupienie ubezpieczenia na życie, ale również innych – na przykład domu, mieszkania lub dodatkowego ubezpieczenia na samochód – jeśli wszystkie swoje pieniądze przeznacza na bieżące wydatki. Najważniejsze w takiej sytuacji jest zapewnienie aktualnej egzystencji, a troskę o przyszłość lub zabezpieczenie na  wypadek nieoczekiwanych okoliczności trzeba niestety odłożyć na bok. Ta sytuacja się jednak zmienia i coraz mniej osób, żyje od tak zwanego „pierwszego do pierwszego”. Taka sytuacja znacząco poprawia komfort życia, pozwala planować wydatki, oszczędzać, a także myśleć o przyszłości lub zabezpieczeniu na wypadek choroby lub innego nieprzewidzianego zdarzenia. Warto w tym miejscu podkreślić, że dobre ubezpieczenie na życie wcale nie musi być bardzo drogie, a jego zakres w wielu ofertach można dostosować do własnych potrzeb lub możliwości. Przykładem elastycznej polisy na życie jest ta z linka: http://pkoubezpieczenia.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-moje-zycie24. Można w niej wybrać zakres ubezpieczenia, czyli między innymi, w wypadku jakich okoliczności można liczyć na wypłatę odszkodowania, ale także wysokość składki, którą można dostosować do aktualnych możliwości finansowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przyszłości, posiadając większe zasoby, zmienić zakres ubezpieczenia – rozszerzyć je i zabezpieczyć się jeszcze lepiej.

Polisa na życie – aby zabezpieczyć przyszłość swoich bliskich

Dla wielu osób ubezpieczenie na życie jest również wyrazem troski za bliskich – dzieci czy małżonków. Życie ludzkie bywa bardzo kruche – choroby i wypadki mogą przytrafić się każdemu i wszędzie, ale można sprawić, że ich konsekwencje będą mniej uciążliwe z finansowego punktu widzenia. Jest to szczególnie istotne, gdy jest się jedynym lub głównym żywicielem rodziny. Dobre ubezpieczenie na życie sprawia, że jedyną troską rodziny ubezpieczonego jest, na przykład w wypadku choroby lub urazu, zapewnienie mu troskliwej opieki i poczucia komfortu. Jest to również zabezpieczenia na wypadek najgorszej sytuacji, czyli śmierci – dzięki ubezpieczeniu rodzina nie musi przejmować się przyziemnymi i nieistotnymi w takiej sytuacji kwestiami. Zakup polisy na życie jest więc przejawem najwyższej odpowiedzialności za swoich bliskich i pomocą dla nich w sytuacji, gdy nie będzie można zrobić tego samemu.

Popularność ubezpieczeń na życie – wzrost nie powinien dziwić

Wymienione wyżej kwestie, które tłumaczą wzrost popularności ubezpieczeń na życie z całą, pewnością nie wyczerpują tematu. Każdy bowiem może mieć do tego indywidualne podejście i własne argumenty, które skłaniają do wykupienia polisy. Na sam koniec warto jeszcze wspomnieć, że sam wzrost zainteresowania ubezpieczeniami nie powinien dziwić. Prawda jest bowiem taka, że ubezpieczenie na życie jest jedną z tych usług, które każdy powinien posiadać, ale jednocześnie najlepiej, żeby nigdy nie trzeba było z niej korzystać.


Artykuł sponsorowany