5 rzeczy, które musisz wiedzieć o karcie kredytowej

0
772
karta kredytowa master card
Świadomość długości cykli jest kluczowa w oszczędnym i przemyślanym korzystaniu z karty kredytowej | fot.: pexels

Polacy chętnie korzystają z kart kredytowych oferowanych przez banki. Jednak niektórzy z nich nie mają odpowiedniej wiedzy czy doświadczenia, pozwalającego używać tego środka płatniczego w korzystny sposób, dopasowany do zasad jego działania. Zdecydowałeś się na podpisanie umowy z bankiem z powodu świetnej okazji i dostałeś kartę, ale czekasz z jej użyciem na tzw. czarną godzinę? A może przytłaczają Cię ciągłe odsetki i nie wiesz, kiedy najlepiej spłacać swoje zobowiązania? Odpowiedzi na te kwestie znajdziesz w poniższym artykule. Poznaj 5 rzeczy, które ułatwią Ci korzystanie z karty w bezpieczny sposób, a dodatkowo pozwolą ograniczyć koszty.

Karta umożliwia bezpieczną realizację transakcji

Zdarza się, że karta, najczęściej ukazująca imię i nazwisko użytkownika, nie wzbudza zaufania tradycyjnych konsumentów, przyzwyczajonych do posługiwania się gotówką. Niektórzy obawiają się, że w przypadku kradzieży, złodziej dokona drogich zakupów na ich koszt. Warto być świadomym, że ten środek płatniczy minimalizuje ryzyko utraty pieniędzy. W sytuacji zgubienia lub bezprawnego odebrania gotówki często nie ma szansy na jej odzyskanie. Natomiast kartę można zawsze szybko zastrzec. Dodatkowo bank monitoruje transakcje dokonywane przy użyciu jego produktów, dlatego w razie podejrzanej aktywności, zostaje on automatycznie zablokowany.

Usługa chargeback stanowi dodatkową ochronę płatności

Jeśli podczas zakupów online przydarzy się sytuacja, że zapłacisz za zamówienie, ale nie otrzymasz towaru, możesz skorzystać ze zwrotu swoich pieniędzy. Chargeback obejmuje wszelkie transakcje dokonane poprzez terminale płatnicze oraz online. Oprócz powyższego możesz złożyć wniosek o odzyskanie gotówki, kiedy:

  • rachunek został obciążony podwójnie,
  • nie otrzymałeś zwrotu po rezygnacji z zakupu i odesłaniu towaru,
  • zakupy nie są zgodne z opisem lub mają widoczne uszkodzenia,
  • pobrano kwotę z karty kredytowej, a zapłaciłeś w inny sposób.

Do skorzystania z takiej opcji niezbędne jest potwierdzenie zamówienia produktu oraz dowód zaistniałej sytuacji, np. maile ze sprzedawcą. Następnie w prosty i sprawny sposób, po wypełnieniu formularza, środki są zwracane i ponownie możesz z nich korzystać dzięki karcie kredytowej.

Grace period pozwala na darmowe używanie karty kredytowej

Posiadacz karty może płacić za jej pomocą w całkowicie bezpłatny sposób dzięki rozważnemu planowaniu płatności. Grace period jest okresem, w którym nie ma konieczności uiszczania odsetek za dokonane transakcje.

Cykl rozliczeniowy

Zazwyczaj trwa 30 dni. Po jego zakończeniu otrzymywane jest rozliczenie określające kwotę do spłaty oraz termin na wykonanie tej czynności.

Okres bezodsetkowy

Trwa około 50-60 dni od dnia rozpoczęcia okresu rozliczeniowego. Do jego końca bank nie pobiera odsetek od powstałego zobowiązania. Aby nie ponosić dodatkowych kosztów za pożyczone środki, należy regulować zadłużenie przed rozpoczęciem cyklu odsetkowego.

Obawy wpadnięcia w spiralę zadłużenia

Świadomość długości cykli jest kluczowa w oszczędnym i przemyślanym korzystaniu z karty kredytowej. Brak spłaty zadłużenia może prowadzić do naliczania przez bank opłat związanych z karami umownymi. Jednak nawet w tym przypadku konsumenci mają możliwość obniżenia wysokości kosztów. Alternatywę stanowi uregulowanie kwoty minimalnej, która wynosi około 5% zadłużenia. W ten sposób do zapłaty pozostają odsetki od wartości całego zobowiązania. Większość banków pobiera od swoich klientów opłatę roczną, niezależnie od tego czy karta kredytowa jest aktywna. Jednak istnieje możliwość posiadania produktu, z którego korzystanie będzie darmowe (np. brak odsetek), przy założeniu wykonania określonej liczby transakcji lub płatności o danej wartości.

Karta kredytowa jest stworzona do płatności bezgotówkowych

Dysponowanie dodatkowymi pieniędzmi, dzięki umowie z bankiem, daje wiele możliwości. Sprzyjające oszczędzaniu będzie rozsądne zarządzanie dostępnym budżetem. Wszyscy konsumenci korzystający z kart kredytowych powinni wiedzieć, że wypłacając środki z bankomatu przy ich użyciu, zostaną obciążeni dodatkowymi opłatami. Przed podjęciem decyzji o wyborze karty, warto również sprawdzić, jakie koszty przewidziane są za wykonywanie przelewów – zazwyczaj w przypadku tych transakcji pobierana jest prowizja.

Bezpieczne i oszczędne posługiwanie się kartą kredytową

Jeśli wciąż zastanawiasz się nad wyborem produktu dla siebie i analizujesz oferty banków w zakresie opcji kredytowych, podejdź rozsądnie do tematu. Zdarza się, że niektórzy konsumenci, posiadający karty kredytowe nie są świadomi wszystkich zasad ich działania. Jednak wiedza ta jest niezbędna do bezpiecznego i oszczędnego wykorzystania tego produktu podczas zakupów i innych płatności. Wiele instytucji bankowych zachęca do skorzystania z ich usług, reklamując się promocjami i dostępnymi bonusami. Jednak powinieneś pamiętać, że to świadomość zasad funkcjonowania kart kredytowych przyniesie Ci najwięcej korzyści.


Materiał partnera zewnętrznego