Zimowy płyn do spryskiwaczy – kiedy lać i jaki wybrać?

0
496
płyn zimowy do spryskiwaczy
Na rynku dostępny jest szeroki wybór zimowych płynów do spryskiwaczy, a ich rodzaj ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy | fot.: stock.adobe.com

Jazda samochodem to nie tylko włączenie silnika i zmiana biegów przed pokonywaniem kolejnych etapów drogi. Aby zapewnić sobie komfortową i bezpieczną jazdę, należy zadbać o prawidłowy poziom wszystkich płynów, a wśród nich optymalny poziom płynu do spryskiwaczy. Na rynku wyróżniamy wersję letnią oraz zimową. Druga wersja jest niezbędna w trakcie chłodniejszych miesięcy, ponieważ nie zamarznie w zbiorniku. Kiedy należy go używać i jaki zimowy płyn do spryskiwaczy wybrać?

Kiedy korzystać z zimowego płynu do spryskiwaczy?

Wersja zimowa płynu do spryskiwaczy jest odpowiednia przez cały rok, choć latem może parować ze względu na wysoką zawartość alkoholu. Niemniej, stosowany jest częściej wyłącznie w okresie zimowym z powodu jego wyższej ceny. Kiedy zatem wymienić wersję letnią na zimową? Czynnikiem warunkującym powinno być zużycie płynu. W przypadku gdy uzupełnianie płynu odbywa się regularnie co kilka tygodni, wymianę można zaplanować, sprawdzając długoterminową prognozę pogody. Kiedy temperatury zaczną wynosić około zera, można zacząć używać zimowego płynu do spryskiwaczy. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku mniejszego zużycia. Jeśli wymiana odbywa się mniej więcej co sześć miesięcy, zimową wersję można już dolać na początku jesieni. Uzupełnianie niewielkich ilości letniego płynu mija się z celem, ponieważ może go zabraknąć w najmniej oczekiwanym momencie.

Jaki zimowy płyn do spryskiwaczy wybrać?

Na rynku dostępny jest szeroki wybór zimowych płynów do spryskiwaczy, a ich rodzaj ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Najtańsze produkty mają nieprzyjemny, gryzący zapach, a niejednokrotnie zawierają również związki szkodliwe dla zdrowia. Wybierając preparat, należy także zwrócić uwagę na parametry takie jak: bezpieczeństwo dla lakieru i uszczelek, wyjaławianie powierzchni czy rzeczywistą temperaturę krzepnięcia. Warto wybrać produkty z dodatkiem glikolu lub gliceryny, ponieważ gwarantują one wycieraczkom poślizg i przeciwdziałają piskom oraz przeskakiwaniu wycieraczek. Z czego składa się płyn do spryskiwaczy? W składzie produktu znajduje się przede wszystkim znaczna ilość demineralizowanej wody, która nie pozostawia na szybach kamiennego osadu. Natomiast za skuteczność czyszczenia odpowiadają środki powierzchniowo-czynne i alkohol, zwykle etanol, który przeciwdziała również zamarzaniu płynu. Optymalna proporcja alkoholu wynosi około 30 – 35%. W składzie mogą się także znajdować biocydy, które zapobiegają rozwojowi pleśni i grzybów, dodatki nadające szybie hydrofobowości czy związki przeciwdziałające pienieniu.

Podsumowując, decydując się na zakup zimowego płynu do spryskiwaczy, warto postawić na produkt od renomowanego producenta. Choć tańsze płyny są z pewnością kuszącą propozycją, mogą zawierać niebezpieczny dla zdrowia metanol. Warto wiedzieć, że zawartość metanolu w legalnie wyprodukowanych płynach do spryskiwaczy nie może przekraczać 0,6%. Tańsze produkt są również zwykle mniej wydajne, mogą brudzić szybę czy okazać się nieskuteczne. 

IIM