Zadbaj o swoje maszyny rolnicze wykorzystując innowacyjny zbieracz kamieni

0
640
maszyna rolnicza traktor
Obecność kamieni na polu uprawnym to zmartwienie każdego rolnika | fot.: materiał partnera

Kamienie na polu uprawnym to prawdziwa zmora każdego rolnika. Zalegając na gruncie, znacznie utrudniają siew oraz inne czynności rolnicze. Negatywnie wpływają zwłaszcza na jakość maszyn, które poruszając się po kamieniach niejednokrotnie narażone są na uderzenia, odpryski czy blokadę kół. Na szczęście dzisiaj rolnicy nie muszą już usuwać przeszkód ręcznie – wystarczy innowacyjny zbieracz kamieni.

Kamienie na polu – zmora każdego rolnika

Obecność kamieni na polu uprawnym to zmartwienie każdego rolnika. Kiedyś przeszkody usuwano ręcznie – nie trzeba wyjaśniać, ile czasu i energii pochłaniała ta czynność. Tym bardziej, że zazwyczaj usunięte w jednym roku, wracały w kolejnym. Skąd, dlaczego? Wszystko zależało (i nadal zależy) od rodzaju gleby. W luźniejszych kamienie z głębszych warstw swobodnie przemieszczają się ku górze. To efekt ruchów skorupy ziemskiej, które choć nie odczuwalne dla człowieka to jednak są faktem. Na pojawianie się kamieni wpływa też działalność rolnicza ludzi oraz zmienne temperatury powietrza.

Kamienie przeszkadzają rolnikom, ale też zwierzętom i roślinom. Przede wszystkim dlatego, że utrudniają siew, a potem zbiory. Plony mogą być dużo słabsze, mniej obfite, co jest efektem gorszego dostępu do wody, nawozu i wreszcie słońca. Przedarcie się nie tylko przez warstwy gruntu, ale też kamienie zalegające na jego powierzchni dla niektórych odmian może się okazać po prostu niemożliwe.

Jak skutecznie usuwać kamienie z pola?

Na szczęście współcześni rolnicy nie muszą się martwić ręcznym zbieraniem kamieni. Do dyspozycji mają nowoczesne sprzęty, które szybciej i dokładniej zrobią to za nich. Zbieracze kamieni https://agrihandler.pl/zbieracze-kamieni/ pracują niezawodnie głównie dlatego, że są trwałe, mają dużą szerokość roboczą oraz są wyposażone w napęd hydrauliczny. Dość precyzyjnie są ukierunkowane na usuwanie konkretnie kamieni – mniejszych i tych całkiem sporych, a dzięki dużej mocy silnika nie mają problemów z psuciem w wyniku blokady kół. 

Maszyna, którą wybierzesz do usuwania kamieni z pola powinna mieć bardzo solidną konstrukcję. Chodzi o jej wydajność, wytrzymałość, elastyczność w działaniu i sztywność elementów. W przypadku podzespołów takich jak zęby, ważna jest możliwość ich wymiany, jeśli stępią się lub uszkodzą.

Odpowiednio duży zbiornik na kamienie, łożyska wbudowane w stalową rurę, zgarniacze na trwałe przymocowane do rury rotatora czy wreszcie pręty zamocowane na różnych wysokościach – to kolejne elementy, które pozwalają na wydajne oczyszczanie każdego pola.

Materiał partnera