Wymiana akumulatora. Kiedy i gdzie kupić nowy?

0
1866
Akumulator w samochodzie
Najbardziej sprawdzoną formą diagnozowania problemów z akumulatorem jest tester warsztatowy, które zbada ten element pod obciążeniem. | fot.: fotolia.com, 155365511 | autor: Oleksii Nykonchuk

Nie ma wątpliwości, że akumulator to jeden z najważniejszych elementów samochodu. Według fachowców można jeździć od 4 do 5 lat bez żadnych zauważalnych problemów z tą częścią wyposażenia. Jednak wszystko to, co intensywnie eksploatowane będzie potrzebować kiedyś wymiany. Najlepszym testem akumulatora jest próba rozruszania go w mroźny poranek. Sprawdź, po czym jeszcze możesz rozpoznać, czy nadszedł czas na wizytę u mechanika.

Jak wiadomo, główną funkcją akumulatora jest uruchamianie silnika. Umożliwia on również funkcjonowanie odbiorników prądu elektrycznego w trakcie postoju. Bez niego jazda samochodem nie byłaby możliwa. Z tego względu należy zwrócić szczególną uwagę na objawy, które mogą sygnalizować, że z naszym akumulatorem jest coś nie tak. Najważniejszą z nich jest rozładowywanie się bez jasnej przyczyny. Inny sygnał, równie łatwy do wychwycenia, to powtarzające się problemy z rozruchem. Jednak nasze obserwacje to nie wszystko. W taki sposób nie dojdziemy samodzielnie do wniosku, który będzie w 100% zgodny z prawdą. Najbardziej sprawdzoną formą diagnozowania problemów z akumulatorem jest tester warsztatowy, które zbada ten element pod obciążeniem. Oczywiście, zanim wybierzemy się do fachowca, należy upewnić się, czy bateria nie jest po prostu rozładowana.

Jedną z czynności, którą musi wykonać mechanik, zanim zdecydujemy się na wymianę, będzie sprawdzenie sprawności instalacji auta. Taki problem może pojawić się zwłaszcza w przypadku starszych modeli pojazdów. Gdy decyzja zapadnie i okaże się, że potrzebujemy wymiany, ważną kwestią staje się wybór odpowiedniej hurtowni z częściami samochodowymi. Możemy zdać się na to, co wybierze mechanik, jednak często oznacza to większe koszty zakupu. Dobrze jest poszukać sklepu z częściami samochodowymi na własną rękę. Najlepsze ceny znajdziemy w Internecie, jednak zawsze celujmy w sprawdzone hurtownie, oferujące sprzęt legalny i dobry jakościowo. Akumulatory ogólnie są dość drogie, jednak mają wpływ na nasze bezpieczeństwo, dlatego nigdy nie decydujmy się na zakup podejrzanie tanich zamienników z niepewnych źródeł.

Jak zadbać o to, aby akumulator działał jak najdłużej?

Sama wymiana to nie wszystko. Nawet jeżeli wybierzemy dobry jakościowo sprzęt, warto dołożyć wszelkich starań, aby pozostał sprawny jak najdłużej. W tym celu należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Jedną z nich jest włączanie akumulatora przynajmniej raz na kilka dni. Nie warto też doprowadzać do całkowitego rozładowania baterii, np. zostawiając włączoną lampę wewnątrz samochodu przez dłuższy czas. Należy ładować go tylko niskim prądem i jak najrzadziej korzystać z tzw. błyskawicznego ładowania. Jeżeli auto odpala dość ciężko (np. w mroźny dzień), trzeba dać baterii odpocząć, czyli zrobić około 2 minuty przerwy po 15 sekundach pracy rozrusznika. Stosowanie się do powyższych wskazówek może pomóc w przedłużeniu sprawnego funkcjonowania zarówno nowego, jak i starszego akumulatora.


Materiał partnera zewnętrznego