Quad nowy lub używany – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

0
1003
quad w lesie
Quad to niezwykle mocny i wytrzymały sprzęt. Z założenia ma on znosić kurz, piasek, wodę, błoto, nierówności i wszelkie wyzwania, jakie mogą się pojawić na off-roadowych trasach | fot.: materiał partnera

Quady cieszą się niesłabnącą popularnością. Z tego powodu wiele osób rozważa zakup takiego sprzętu. Częstą przeszkodą są jednak finanse – nowy quad może kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych. Czy z tego powodu warto rozważyć zakup używanego sprzętu, czy może jednak znacznie lepszym wyborem będą pojazdy nowe? Gdzie można szukać zarówno nowych, jak i używanych?

Zakup nowego quada czy używanego?

To pewne – zakup nowego quada jest gwarancją jego pełnej sprawności. Zakup u autoryzowanego dealera to także pewność, że w przypadku awarii, która pojawi się w czasie obowiązującej gwarancji istniej możliwość bezpłatnej naprawy lub wymiany uszkodzonego elementu. Kupując sprzęt używany nie można mieć nigdy pewności, czy sprzedający jest uczciwy i nie zataił jakiejś ukrytej wady – z tego powodu kupując sprzęt za pośrednictwem portali ogłoszeniowych należy przyjrzeć się każdemu detalowi.
Kupno nowego quada jest więc bezpieczniejsze i mniej wymagające – w tym przypadku należy sprawdzić tylko parametry i rodzaj – jednak wiąże się to ze znacznie wyższymi kosztami. Z drugiej strony mimo tego, że cena nowego quada jest wyższa, to jednak wiąże się ona z gwarancją, że będzie on spełniał wszelkie obietnice producenta; dodatkowo na rynku obecne są nowe sprzęty, będące modelami nieco tańszymi, w kwocie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jednak w tej samej cenie można kupić też używany pojazd z wyższej półki, choć wiąże się to z ryzykiem ukrytych kosztów, które trzeba będzie ponieść, mimo iż na pierwszy rzut oka żadne wady nie były widoczne.

Kupno używanego quada – na co zwrócić uwagę?

Quad to niezwykle mocny i wytrzymały sprzęt. Z założenia ma on znosić kurz, piasek, wodę, błoto, nierówności i wszelkie wyzwania, jakie mogą się pojawić na off-roadowych trasach. W takich warunkach łatwo jest uszkodzić pojazd mechaniczny. Dlatego jeżeli nie jeździ się wyłącznie rekreacyjnie, po utwardzonym terenie, należy szczególnie uważnie przyjrzeć się używanemu quadowi przed jego zakupem. Do kluczowych kwestii należy dokładne sprawdzenie stanu wizualnego pojazdu – to istotna informacja o historii sprzętu. O ile niewielkie rysy nie są niczym niezwykłym i niepokojącym, to wszelkie widoczne pęknięcia mogą być niebezpieczne, zarówno jeśli znajdują się na nadwoziu, jak i podwoziu.
Należy też zwrócić uwagę na ewentualny brak symetrii ramy, różne uszkodzenia i spawy sprawiające wrażenie nieprofesjonalnych – mogą być one śladami kolizji.
Niewolno też zapominać o tak kluczowych elementach jak:

  • kierunkowskazy,
  • światła,
  • lusterka,
  • prędkościomierz.

W przypadku braku możliwości samodzielnej oceny stanu technicznego quada należy skonsultować zakup z pracownikami serwisu pojazdów. Jest to tym istotniejsze, że przed zakupem konieczne jest sprawdzenie, czy tuleje, amortyzatory, układ hamulcowy i sworznie są na pewno sprawne.
Tym, co można skontrolować samodzielnie jest działanie silnika, skrzyni biegów i sprzęgła, a także stan elektryki i ogumienia. Wszelkie nietypowe dźwięki i stuki powinny być sygnałem ostrzegawczym, tym bardziej, że koszt ewentualnej wymiany części może dorównać cenie zakupionego pojazdu.

Gdzie szukać ofert?

Jak widać, zarówno zakup nowego, jak i używanego quada ma swoje zalety i wady; z tego powodu trudno jest określić jednoznacznie, co jest najlepszym rozwiązaniem. Z pewnością warto porównywać po prostu konkretne oferty. Najlepiej szukać ich w serwisie ogłoszeniowym takim jak na przykład Pokato.pl gdzie znajdują się liczne quady na sprzedaż – nowe i używane. Na stronie tej możliwe jest wyszukanie pojazdu po konkretnych parametrach, co dodatkowo ułatwia przeglądanie interesujących nas ofert.

Materiał partnera