Protektory: kilka słów o niezbędnych elementach motocyklowej odzieży ochronnej

0
1247
protektory
Motocyklista, który jest świadomy niebezpieczeństw związanych z jazdą jednośladem, zdaje sobie sprawę z konieczności stosowania odpowiedniej odzieży ochronnej | fot.: materiał partnera

Jazda motocyklem nie jest dla kierującego tak bezpieczna jak jazda samochodem osobowym. Kierowca samochodu znajduje się wewnątrz pojazdu, który jest równocześnie tarczą chroniącą kierowcę przed uderzeniem ze wszystkich stron. Motocyklista siedzi na pojeździe i przed uderzeniem chronią go umiejętności, refleks i dobrze dobrana odzież ochronna. Jej ważnym elementem są protektory. Co musisz o nich wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup?

Protektory i ich klasyfikacja – rodzaje ochraniaczy motocyklowych

Motocyklista, który jest świadomy niebezpieczeństw związanych z jazdą jednośladem, zdaje sobie sprawę z konieczności stosowania odpowiedniej odzieży ochronnej. Jej istotnym elementem są tak zwane protektory – ochraniacze, których zadaniem jest osłanianie szczególnie podatnych na kontuzję części ludzkiego ciała. Protektory wysokiej jakości znajdziesz na przykład TUTAJ.

Przeglądając ofertę dobrego sklepu z odzieżą ochronną dla motocyklistów, trafisz na kilka rodzajów protektorów: pleców i klatki piersiowej, barków i łokci, a także bioder oraz kolan. Każdy protektor powinien być opatrzony obowiązkowym certyfikatem CE oraz oznaczeniem określającym jego typ. Istnieją trzy:

  • ochraniacze stawów – EN1621-1;
  • ochraniacze pleców – EN1621-2;
  • ochraniacze klatki piersiowej – EN1621-3.

Protektory dzielą się także ze względu na stopień ochrony, który zapewniają. W sprzedaży ochraniacze poziomu pierwszego oraz drugiego. Drugi poziom oznacza większą gęstość materiału elastomerowego, z którego wykonano protektor. Większa gęstość to wyższy poziom ochrony.

Oznaczenia protektorów są obowiązkowe, dlatego znajdziesz je na wytłoczeniach każdego dostępnego w sprzedaży modelu. Certyfikat przyznany protektorowi informuje Cię, że dany model przeszedł testy bezpieczeństwa, możesz więc być pewien jego wysokiej jakości.

Dobre ochraniacze są produkowane z materiału elastomerowego, który jest mieszaniną substancji chemicznych o niezwykłych właściwościach. Ochraniacz z elastomeru, w który coś uderzyło z dużą siłą, natychmiast twardnieje. Pochłania siłę uderzenia i uniemożliwia przeniesienie jej na bark czy kolano, zapewniając stawom ochronę przed bardzo groźnymi skutkami upadku z motocykla.

Protektory od D3O – lekkie, elastyczne, efektywne

Jednymi z najbardziej rozpoznawalnych protektorów są pomarańczowe ochraniacze 3DO. Marka zyskała uznanie wielu motocyklistów, którzy szukali ochraniaczy zapewniających wysoki poziom bezpieczeństwa.

Protektory D3O należą do grupy lekkich i elastycznych protektorów – podczas jazdy swoim jednośladem możesz nawet nie poczuć, że je założyłeś. Optymalna gęstość elastomeru sprawi, że w razie ewentualnego upadku ochraniacze D3O stwardnieją i przyjmą na siebie siłę uderzenia, chroniąc Twoje stawy, klatkę piersiową czy plecy.

Jak wybrać odpowiednie protektory – mały poradnik dla początkujących

protektory
Protektor, który uległ uszkodzeniu podczas upadku, jest niezdatny do ponownego użycia | fot.: materiał partnera

Zastanawiasz się, który protektor powinien znaleźć się w Twoim motocyklowym wyposażeniu i jak używać go w prawidłowy sposób?

Kupuj tylko ochraniacze motocyklowe wysokiej jakości, które pozytywnie przeszły testy bezpieczeństwa i są opatrzone certyfikatem. Informację o rodzaju ochrony i certyfikacie znajdziesz na wytłoczeniach na protektorze.

Ustawiaj ochraniacze wewnątrz specjalnych kieszeni kurtki we właściwy sposób. Od tego zależy komfort jazdy i bezpieczeństwo, których sobie nie zapewnisz, jeśli ochraniacze się przesuną.

Protektor, który uległ uszkodzeniu podczas upadku, jest niezdatny do ponownego użycia. Wymieniaj uszkodzone protektory na bieżąco i nigdy nie zakładaj ich ponownie.

Wyjmij wszystkie protektory z kurtki, którą zamierzasz uprać. Substancje chemiczne zawarte w proszkach czy płynach do prania negatywnie wpływają na strukturę elastomeru, z którego wyprodukowano ochraniacz.

Dobór odpowiednich protektorów zapewni Ci bezpieczeństwo na trasie. Miej na względzie wyżej wymienione porady, a kupno ochraniaczy i ich użytkowanie nie powinno przysporzyć Ci kłopotów.

Materiał partnera