Kredyt balonowy na zakup auta. Poznaj jego najważniejsze zalety

0
1225
Para podczas zakupu samochodu
Kredyt balonowy charakteryzuje się niskimi miesięcznymi ratami oraz wysoką ostatnią ratą balonową. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zakup samochodu na kredyt to rozwiązanie, z którego korzysta większość Polaków. Decydując się na taką formę wsparcia finansowego, warto wziąć pod uwagę kredyt balonowy. Sprawdź, na czym polega i poznaj jego główne zalety.

Kredyt balonowy to dość specyficzna forma finansowania, która nieco różni się od standardowego kredytu samochodowego. Stanowi bowiem wyjście naprzeciw oczekiwaniom tych kierowców, którzy wolą użytkować nowe pojazdy będące na gwarancji producenta, niż posiadać ten sam samochód przez długie lata.

Kredyt balonowy – na czym polega?

Kredyt balonowy charakteryzuje się niskimi miesięcznymi ratami oraz wysoką ostatnią ratą balonową. Jej wysokość uzależniona jest przede wszystkim od okresu spłaty oraz wkładu własnego. Może wynieść nawet 50% wartości samochodu wówczas, gdy okres kredytowania wyniesie 24 miesiące. Chcąc obniżyć jej wysokość, wystarczy spłatę zobowiązania rozłożyć na dłuższy czas.

Spłata kredytu balonowego może nastąpić w jeden z trzech sposobów:

 • poprzez spłatę pozostałego zobowiązania z własnych środków,
 • poprzez spłatę raty z pieniędzy uzyskanych w ramach kredytu refinansowego,
 • poprzez sprzedaż użytkowanego auta dealerowi – część pieniędzy pozwoli pokryć ratę balonową, a część zostanie przeznaczona na wkład własny kredytu samochodowego.

To, na który wariant zdecyduje się kierowca, zależy wyłącznie od niego. Trzeci scenariusz jest jednak najbardziej korzystny – szczególnie w przypadku samochodów o wysokiej wartości rezydualnej. W ten sposób można uzyskać środki, które bez problemu pokryją ratę balonową oraz pozwolą na wpłacenie odpowiednio wysokiego wkładu własnego kolejnego kredytu balonowego.

Kredyt balonowy – dlaczego warto?

Kredyt balonowy niesie za sobą wiele korzyści, dlatego coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Wśród najważniejszych zalet wymienić można m.in.:

 • niską miesięczną ratę, która nie obciąża domowych finansów,
 • niski wkład własny, dzięki czemu właściwie każdy ma szansę na uzyskanie wsparcia finansowego,
 • opcję wymiany samochodu co 3-4 lata – pozwala to użytkować zupełnie nowe pojazdy.

Kredyt balonowy sprawia, że kredytobiorca może pozwolić sobie na zakup droższej wersji pojazdu, np. z bogatszym wyposażeniem – tak wynika z analiz na podstawie Kredytu SMARTPLAN (RRSO 8,41%) na nowe samochody dostępne w Toyota Banku.

Na co zwracać uwagę, wybierając kredyt balonowy?

Kredyt kredytowi nierówny, dlatego warto porównać dostępne oferty. Wybierając kredyt balonowy, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na takie aspekty jak:

 • minimalna wysokość wkładu własnego,
 • maksymalny okres kredytowania,
 • RRSO – to wartość informująca o odsetkach i kosztach pozaodsetkowych,
 • niezbędne dokumenty,
 • dodatkowe wymagania.

Warto także uwzględnić czas oczekiwania na kredyt. Dobrze, jeśli wsparcie finansowe przyznawane jest w oparciu o uproszczone procedury – w ten sposób można liczyć na szybkie sfinalizowanie transakcji.


Materiał partnera zewnętrznego