Jak marka i model samochodu wpływają na cenę OC?

0
1383
BMW z rozbitym przodem
Marki takie jak np. Audi, BMW, Porsche, Subaru, Alfa Romeo zwykle obarczone są znacznie wyższymi składkami na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zakup samochodu wcale nie jest łatwym zadaniem. Trzeba przede wszystkim wybrać odpowiednią markę, uwzględniając nie tylko prestiż, małą awaryjność czy wysoką wartość rezydualną. Warto bowiem pamiętać, że marka samochodu ma wpływ na OC. Sprawdź, na czym polega ta zależność.

Wysokość składki szacowana jest na podstawie ryzyka ubezpieczeniowego, z jakim wiąże się konkretny kierowca. Istotną rolę odgrywa nie tylko wiek czy doświadczenie osoby prowadzącej pojazd, ale także marka pojazdu. Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się to nie mieć zupełnie związku, głębsza analiza nie pozostawia złudzeń.

Marki z najtańszym i najdroższym OC

Analizując poszczególne oferty towarzystw ubezpieczeniowych, można dojść do jednego wniosku: marka samochodu ma wpływ na OC. Z czego to wynika? Jest to bezpośrednio powiązane z właściwościami technicznymi pojazdów – marki uznawane za tańsze mają zwykle silniki słabsze i o mniejszej pojemności. Przekłada się to na niższe osiągi, a co za tym idzie – znacznie mniejsze ryzyko spowodowania kolizji czy wypadku. Nie można tutaj bowiem mówić o możliwości rozwijania bardzo dużych prędkości na drogach.

Jak wynika z porównania poszczególnych ofert towarzystw ubezpieczeniowych, za najtańsze marki samochodowe uważane są m.in. takie jak: Suzuki, Skoda, Dacia. Natomiast marki takie jak np. Audi, BMW, Porsche, Subaru, Alfa Romeo zwykle obarczone są znacznie wyższymi składkami na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne.

Wpływ modelu pojazdu na wysokość składki

Model pojazdu ma znikomy wpływ na wysokość składki OC. W dużo większym stopniu wpływa natomiast na cenę nieobowiązkowej polisy AC. Dlaczego?

Model samochodu wraz z wersją wyposażeniową przekłada się na wartość auta. Im bardziej prestiżowy model i bogatsze wyposażenie, tym więcej pojazd jest warty. To z kolei wiąże się z podniesieniem wysokości składki AC.

I w tym przypadku nie musisz przepłacać za polisę. Ubezpieczenie autocasco na Rankomat.pl znajdziesz w korzystniej cenie. Wcześniej jednak musisz określić zakres ochrony ubezpieczeniowej, a następnie wybrać ofertę spełniającą oczekiwania pod względem kosztów.

Pamiętaj, że porównanie ofert zajmuje zaledwie kilka minut. Poświęcając czas, jesteś w stanie zaoszczędzić nawet do 50% na kosztach ubezpieczenia. To niepodważalny argument, który przemawia za koniecznością przeanalizowania ubezpieczeń. Prawda?


Materiał partnera zewnętrznego