Ile kosztuje i na czym polega przerejestrowanie samochodu?

0
1114
przerejestrowanie samochodu
Przerejestrowania należy dokonać w ciągu 30 dni od daty zakupu auta | fot.: Fotolia

Zakupiłeś samochód? Świetnie, ale powinieneś jeszcze dokonać kilku formalności z nim związanych. Przede wszystkim musisz go zarejestrować, bo w przeciwnym wypadku – w razie kontroli – zapłacisz mandat i zostanie Ci zabrany dowód rejestracyjny.

Przerejestrowanie pojazdu – obowiązek każdego właściciela

Przerejestrowanie pojazdu polega na zarejestrowaniu samochodu używanego, wcześniej już zarejestrowanego na terenie kraju. Czymś nieco innym jest pierwsza rejestracja w kraju (pojazdu sprowadzonego z zagranicy) i rejestracja pojazdu wcześniej nierejestrowanego.

Przerejestrowania należy dokonać w ciągu 30 dni od daty zakupu auta. Czynności tej dokonuje się w odpowiednim Starostwie Powiatowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania właściciela (ewentualnie w Urzędzie Miasta, jeżeli miejscem zamieszkania jest miasto na prawach powiatu).

Jakie dokumenty należy mieć podczas rejestracji?

Dokumentów tych zawsze jest kilka, relatywnie łatwo je jednak zebrać. Pamiętajmy, że wszystkie są  niezbędne – bez nich urzędnik ma prawo odmówić dokonania czynności rejestracyjnych. Przed wizytą w urzędzie warto więc sprawdzić, czy zgromadziliśmy wszelkie niezbędne dokumenty oraz zweryfikować, czy są poprawnie sporządzone.

Przede wszystkim, niezbędny będzie dokument zakupu pojazdu. Wyróżniamy różne dokumenty własności: może to być klasyczna umowa sprzedaży, faktura, umowa darowizny, akt poświadczenia dziedziczenia, czy nawet wyrok sądu.W przypadku faktury, umowy darowizny czy umowy sprzedaży należy zwrócić uwagę na to, by dokładnie zawrzeć informacje o wszystkich sprzedających i kupujących. Jeśli pojazd ma współwłaścicieli, dane ich wszystkich muszą znaleźć się na dokumencie. Zawrzyjcie też dane pojazdu, takie jak model, markę, numer rejestracyjny i numer nadwozia (VIN). Koniecznie pamiętajcie również o podpisach na umowach (faktura nie musi zawierać takowych podpisów).

W drugiej kolejności pamiętajcie o dowodzie rejestracyjny poprzedniego właściciela. Zweryfikujcie tylko, czy osoba sprzedająca Wam pojazd jest osobą, która figuruje na dowodzie rejestracyjnym jako właściciel. Jeżeli nim nie jest, sprzedający ma obowiązek przekazać Wam poprzednie dokumenty przenoszące prawo własności. Bez nich nie zarejestrujecie pojazdu. Pamiętajcie też, by takie dokumenty były oryginalne – bez oryginałów rejestracja nie będzie możliwa.

Zobaczcie też, czy w dowód rejestracyjny wbity jest ważny przegląd techniczny o terminie ważności dłuższym niż 30 dni. Jeżeli termin ten jest krótszy, warto przed rejestracją takowe badanie wykonać.

Jeżeli do samochodu wydana była karta pojazdu, również koniecznie miejcie ją przy sobie. Urzędnik dokona w niej stosownego wpisu. Wcześniej sprawdźcie też, czy na pewno dana karta została wydana dla tego samego pojazdu, co dowód rejestracyjny. Można uczynić to poprzez porównanie numerów VIN.

Nie zapomnijcie także o zabraniu ze sobą tablic rejestracyjnych. Nawet, jeżeli były wydane przez ten sam urząd, w którym rejestrujecie pojazd, również będą Wam potrzebne – urzędnik wprawdzie je Wam zwróci, ale wcześniej przyklei nowe znaki legalizacyjne. Koniecznie przygotujcie jeszcze stosowny wniosek o rejestrację – urzędy na ogół dysponują drukami na stronach internetowych lub w punktach informacyjnych.

Pamiętajmy o opłatach!

Opłaty za przerejestrowanie pojazdu mogą być różne. Jeżeli rejestracji dokonujemy w urzędzie, w którym auto zarejestrowane było wcześniej, zapłacimy 81 zł. W innym przypadku opłata wyniesie 180,5 zł. W prawie każdym urzędzie można zapłacić gotówką lub kartą płatniczą na miejscu, ewentualnie uczynimy to przelewem na właściwe konto bankowe. Pamiętajcie tylko, by w trakcie rejestracji dysponować potwierdzeniem opłaty – może być ono niezbędne.

I to tyle. Po chwili oczekiwania, otrzymacie pozwolenie czasowe. Po ok. dwóch tygodniach będziecie mogli ponownie podjechać do urzędu i odebrać stały dowód rejestracyjny. Miejcie tylko niniejsze pozwolenie czasowe oraz ważną polisę OC, ewentualnie dokumenty, o które poprosił Was wcześniej urzędnik. I voila, rejestracja właśnie dobiegła końca!


WBO