Filtr oleju – co ile wymieniać? Jaki filtr oleju wybrać i ile kosztuje?

0
533
samochód filtr oleju
Niezwykle istotne jest, by poznać zalecenia producenta pojazdu w sprawie częstotliwości wymiany filtrów oleju | fot.: materiał partnera

Właściciele samochodów, którzy chcą zadbać o dobry stan techniczny swoich pojazdów, muszą pamiętać między innymi o tym, że co jakiś czas muszą wymienić filtry oleju silnikowego. Filtr olejowy stanowi zaporę dla różnych zanieczyszczeń, które mogą przedostać się do silnika. W artykule wyjaśniamy, co ile trzeba wymieniać filtr oleju.

1. Konieczność wymiany oleju silnikowego: jaki filtr oleju i ile kosztuje filtr oleju?

2. Co ile należy wymieniać filtr oleju?

filtr oleju
W przypadku nowych samochodów wymiana filtru oleju i należyta dbałość o wszystkie zalecenia producenta auta mają wpływ na utrzymanie gwarancji | fot.: materiał partnera

Wymiana oleju i wymiana filtrów oleju to działania, które są niezbędne do poprawnej pracy silnika. Każdy na ogół chce mieć pewność bezawaryjnej jazdy samochodem, ale musi pamiętać o takich sprawach jak olej silnikowy i filtry oleju. W przypadku nowych samochodów wymiana filtru oleju i należyta dbałość o wszystkie zalecenia producenta auta mają wpływ na utrzymanie gwarancji. Zatem nie można pominąć wymiany filtra oleju. Konsumenci powinni zwracać uwagę na to, jaki filtr oleju zamawiają. Najważniejsze jest to, by wybierać produkty sprawdzonych producentów i nie oszczędzać w tym zakresie. 

Konieczność wymiany oleju silnikowego: jaki filtr oleju i ile kosztuje filtr oleju?

Jeśli chodzi o pytanie, jaki filtr oleju można zastosować, to na rynku dostępne są dwa rodzaje filtrów oleju. Jest to puszkowy filtr olejowy oraz wkład filtru oleju. Pod względem cenowym może to być wydatek rzędu od kilkunastu do kilkuset złotych. Wszystkie typy filtra od renomowanych producentów można zamówić w internetowym sklepie z częściami samochodowymi intercars.pl — w atrakcyjnych cenach. Warto wiedzieć, gdzie jest filtr oleju. Najczęściej znajduje się on u dołu silnika, co może wymagać wjazdu na kanał. Wyjątkiem są samochody marki BMW — by zmienić filtr oleju, wystarczy unieść maskę i wykonać niezbędne czynności. Mimo że wielu kierowców uważa, że wymiana filtra może być wykonana samodzielnie, to najwygodniej jest to zlecić mechanikowi w warsztacie samochodowym. 

Co ile należy wymieniać filtr oleju?

Niezwykle istotne jest, by poznać zalecenia producenta pojazdu w sprawie częstotliwości wymiany filtrów oleju. Najczęściej wymiany dokonuje się co 10000-15000 km lub raz w roku. Przyjmuje się, że czynność ta jest przeprowadzana razem z wymianą oleju. Jeśli w instrukcji obsługi samochodu znajdują się informacje o trybach wymiany long-life (mniej więcej co 30000 km), to bezpieczniej jest trzymać się powszechnej zasady (maksymalnie do 15000 km), gdyż zapewnia ona długą żywotność silnika. W tym przypadku można też skorzystać z fachowej porady w autoryzowanym serwisie lub warsztacie samochodowym, natomiast sam filtr olejowy można kupić w sklepie intercars.pl. 

Artykuł sponsorowany