Co ma znaczenie przy wyborze rejestratora samochodowego?

0
914
Kamera samochodowa
Procesor rejestratora jazdy do auta jest prawdziwym trzonem i sercem kamery | fot.: stock.adobe.com

Popularność rejestratorów samochodowych z każdym rokiem wzrasta. Ich rozliczne możliwości i funkcje sprawiają, że coraz więcej osób sięga po te urządzenia. Podpowiadamy jakimi kryteriami kierować się przed zakupem rejestratora. Które urządzenie będzie dla nas najbardziej odpowiednie?

Jakość obrazu przede wszystkim

Powodem, dla którego większość kierowców montuje kamery w samochodzie jest możliwość zarejestrowania szczegółów ewentualnego wypadku. Właśnie dlatego fundamentalna kwestia związana z wyborem rejestratora jazdy do auta to jakość rejestrowanego obrazu. Jeżeli chcemy, aby kamera zarejestrowała wszystkie szczegóły, które mogłyby być istotne dla rozwiązania sporu, powinniśmy zdecydować się na taką, która zapewni nam nagrania odpowiedniej jakości.

Zanim zdecydujemy się na zakup warto więc przyjrzeć się przykładowym nagraniom zarejestrowanym przez karmerę modelu, który nas interesuje. Testowe nagrania można z łatwością znaleźć w internecie. Większość z nich dostępnych jest na serwisie YouTube.  Ponieważ jakość obrazu jest subiektywna, najlepiej żebyśmy samodzielnie wybrali tę kamerę, której zarejestrowany obraz odpowiada nam najbardziej.

Postawmy na wydajny procesor

Procesor rejestratora jazdy do auta jest prawdziwym trzonem i sercem kamery. Odpowiada za takie kwestie jak zapis obrazu na karcie pamięci czy przetworzenie cyfrowego sygnału z matrycy. Ma więc znaczący wpływ na jakość nagrań. W rejestratorach najczęściej spotykany jest procesor marki Novatek. Ważne, aby zamontowany w naszej potencjalnej kamerce procesor był wydajny, ponieważ jego jakość przekłada się na funkcjonalność całego urządzenia.

Dodatkowe funkcje – na jakie zwrócić uwagę?

W wielu urządzeniach podstawowe cechy i funkcje są urozmaicone przez różnego rodzaju ciekawe i praktyczne dodatki. Spośród nich najbardziej powszechne i najciekawsze to między innymi tryb parkingowy, inaczej zwany trybem detekcji ruchu, który pozwala na monitorowanie obrazu po zaparkowaniu. W zależności od modelu i funkcji kamera zaczyna rejestrowanie obrazu, kiedy wykryje jakiś ruch lub zarejestruje wstrząs. To bardzo praktyczna i przydatna funkcja.

Niektóre rejestratory są także wyposażone w tak zwany „przycisk SOS”. Pozwala on na samodzielne zabezpieczenie aktualnego nagrania w przypadku kolizji. W zależności od modelu rejestratora przycisk ten może występować w postaci trójkątnego pomarańczowego guzika lub klawisza, który nie jest w żaden szczególny sposób oznaczony.

Istnieją także modele rejestratorów do auta wyposażone w czujnik GPS. Ma on za zadanie nie tylko rejestrować naszą lokalizację geograficzną, ale także rejestrować prędkość samochodu. Jest to funkcja przydatna, musimy jednak pamiętać, że zarejestrowana prędkość może być wykorzystana przeciwko nam w przypadku ewentualnego sporu.

Jak widać istnieje wiele modeli rejestratorów do aut. Zarówno podstawowe, jak i dodatkowe funkcje powinniśmy dostosować do naszych indywidualnych potrzeb. Najważniejszy jest fakt, aby jakość nagrania była wystarczająco dobra.


MDZ