Bus czy autokar – co wybrać, gdy planujemy przewóz osób?

0
1156
Wynajem busa
Wypożyczanie busów i autokarów jest obecnie coraz popularniejsze | fot.: Fotolia

Istnieje wiele sytuacji, których przebieg w dużej mierze zależy od dogodnego, sprawnego i bezpiecznego transportu. Tym bardziej, jeśli mówimy o konieczności przewozu większej grupy osób. Jednak dzisiejsze firmy świadczące profesjonalne usługi transportowe posiadają atrakcyjne oferty, dotyczące wynajmu busów i autokarów. Pytanie jednak, na który z tych pojazdów się zdecydować, aby okazał się idealnym rozwiązaniem dla konkretnych okoliczności?

Wypożyczanie busów i autokarów coraz popularniejsze!

Kiedyś tego typu środki transportu kojarzyły się wielu osobom głównie z wyjazdami turystycznymi albo organizowanymi w placówkach edukacyjnych. Wszystko jedno, czy kilkudniowymi „zielonymi szkołami”, jednodniowymi wypadami krajoznawczymi lub muzealnymi, czy też przejazdami w ramach zajęć, np. na akademię filmową czy lekcje pływania. W rzeczywistości jednak zakres okazji, w jakich sprawdza się taki transport, pozostaje znacznie, znacznie szerszy. Dlatego dziś profesjonalne, lokalne firmy, ale zapewniające zróżnicowane kierunki podróży (także na trasach zagranicznych), charakteryzują się ciekawymi i w dodatku elastycznymi ofertami, czego dobrym przykładem jest choćby przewóz osób Kraków. Przede wszystkim, to możliwość profesjonalnego wynajmu busów i autokarów na rozmaite okazje. Nie tylko takie, jak wcześniej wymienione, ale również biznesowe (przejazdy dotyczące organizowanych konferencji, spotkań z kontrahentami, wycieczek szkoleniowych bądź integracyjnych) czy okolicznościowe (np. związane z transportem gości na uroczystość weselną). Ponadto, sprawdzeni i zaufani przewoźnicy oferują dziś nowoczesne pojazdy, które z jednej strony są bardzo dobrze wyposażone (klimatyzowane, posiadające wygodne, regulowane siedzenia, z dostępem do gniazdek elektrycznych i bezprzewodowej sieci internetowej dla pasażerów), z drugiej zaś – systematycznie sprawdzane pod względem stanu technicznego. Dlatego często wątpliwości nie pojawiają się w kwestii, czy w ogóle korzystać z tego typu usług transportowych. Dotyczą raczej dylematu, które rozwiązanie okaże się najlepsze dla danej sytuacji.

Bus czy autokar – jaki pojazd wynająć?

Istnieją pewne zasadnicze różnice pomiędzy rodzajami pojazdów, jakimi dysponują dzisiejsze firmy przewozowe. Busy to mniejsze modele, przeznaczone dla maksymalnie około 20 pasażerów. Nie są może tak przestronne, jak autokary, ale często też wiąże się z tym niższa cena wypożyczenia. A ponadto, opcja prowadzenia podobnych pojazdów często pozostaje w zakresie uprawnień osób, które mają prawo jazdy kategorii B (jeśli dany model charakteryzuje się parametrami zgodnymi z obowiązującymi przepisami). Bywa więc, że w przypadku konkretnej wycieczki kierowcą busa zostaje ktoś z jej bezpośrednich uczestników. Z kolei autokary z pewnością umożliwiają przewóz większej, zorganizowanej grupy pasażerów. Choć koszt wynajmu może wzrosnąć, pojazdy tego typu oferują jeszcze większy komfort, związany m.in. z siedzeniami czy dostępem do różnych rozwiązań (np. WC, media, internet). Jednak prowadzanie autokaru wymaga posiadania odpowiednich, dodatkowych uprawnień, dlatego jego wypożyczenie wiąże się zwykle z udziałem wykwalifikowanego, doświadczonego kierowcy. Trzeba jednak zaznaczyć, że – mimo tych różnic i podobnych, jak np. ładowność pojazdu – właściwy wybór rozwiązania zależy przede wszystkim od okazji, dla jakiej szukamy transportu. Mowa tu zresztą nie tylko o kosztach czy liczbie pasażerów, ale też np. o precyzyjnie ustalonej lokalizacji geograficznej celu, do którego zmierzamy. Przykładowo, cena wynajmu autokaru potrafi okazać się niewielka, jeśli w wycieczce bierze udział spora grupa osób. Natomiast jeśli wybieramy się na wczasy w rejon górzysty – załóżmy, w urokliwy, cichy, ale zarazem trudnodostępny obszar, gdzie położony jest pensjonat – większy pojazd typu autokar może mieć problem z dotarciem na miejsce. W takich okolicznościach warto pomyśleć o opcji wynajęcia dwóch mniejszych busów. Na szczęście, jeśli chodzi o pojazdy, trasy i terminy, firmy takie jak wynajem busów Kraków – www.busykrakow.pl oferują elastyczne warunki korzystania z usług, dzięki czemu jesteśmy w stanie dokładnie dopasować je do charakteru organizowanego wyjazdu czy preferencji naszych oraz innych uczestników wycieczki.


OLI