Wszystko, co powinieneś wiedzieć o piątym sezonie The Expanse!

0
792
miasta na ciemnej stronie planety rysunek
Czy Ziemia, Mars i Sojusz Planet Zewnętrznych staną do kolejnej, druzgocącej wojny? | fot.: stck.adobe.com

Jeżeli jesteś fanem serialu „The Expanse”, mamy dla ciebie doskonałą wiadomość. Już 16 grudnia na serwisie VOD Amazon Prime wyląduje piąty sezon serialu o załodze promu Rocinante. Jakie wyzwania czekają na Holdena, Naomi i resztę bohaterów? Czy Ziemia, Mars i Sojusz Planet Zewnętrznych staną do kolejnej, druzgocącej wojny?

Ludzkość kontra tajemniczy wróg

Serial oparty został na serii powieści z gatunku space opera napisanych przez Jamesa A. Corey’a. Pod pseudonimem tym kryje się duet doświadczonych pisarzy SF, Daniel Abraham oraz Ty Franck. W cyklu wydanych zostało już osiem książek, a najnowsza z nich dzieje się na długo po wydarzeniach z ostatniego, czwartego sezonu serialu. Twórcy „The Expanse” dość swobodnie podchodzą do szczegółów zawartych w powieściach, ale mimo tego wiernie adaptują główny wątek serii, czyli przygody załogi promu Rocinante próbującej dociec pochodzenie enigmę pierścieni wybudowanych przez organiczną protomolekułę będącą pozostałością starożytnej, kosmicznej cywilizacji. Piąty sezon produkcji rzuci trochę światła na tajemniczych kosmitów – widzowie dowiedzą się, co spowodowało wymarcie architektów pierścieni, a także poznają nowego, straszliwego wroga, do walki z którym będzie musiała stanąć podzielona ludzkość.

Kosmiczna polityka, czyli Ziemia, Mars i OPA

Informacje o nowym przeciwniku znacząco zamieszają w kosmicznej polityce, która już i tak wiązała się z wieloma problemami. Zgodnie z zapowiedziami twórców konflikt pomiędzy OPA (czyli Sojuszem Planet Zewnętrznych) a Ziemią i Marsem przejdzie w nową, zbrojną fazę, która dodatkowo ożywi stare animozje pomiędzy Błękitną i Czerwoną Planetą. Avasarala po przegranych wyborach i utracie pozycji Sekretarz Generalnej ONZ na nowo sprzymierzy się z byłą marsjańską żołnierką Bobbie, a ich duet wyruszy w poszukiwaniu prawdy o nowym zagrożeniu. Możemy także spodziewać się dalszego kontynuowania wątku Drummer, która pomoże Naomi w poszukiwaniu jej dziecka i wyruszy do walki ze zbuntowanymi frakcjami OPA grożącymi wybuchem kolejnej wojny światowej. Trudne chwile czekają Amosa – zmierzy się on ze swoją przestępczą przeszłością w Baltimore, a niespłacone rachunki dopadną rozbitą załogę Rocinante w najgorszym możliwym momencie. Czy Holdenowi opuszczonemu przez wiernych towarzyszy uda się powstrzymać zagrożenie czyhające nad Układem Słonecznym?

Wyższy budżet i większy rozmach

Wraz z przejęciem serialu przez Amazon Prime oraz jego popularyzacją wśród miłośników SF i szerszej widowni platforma postanowiła znacząco zwiększyć budżet na kolejne sezony. Dzięki temu wiemy już, że w następnym roku powstanie szósty sezon produkcji, ale też możemy być pewni, że twórcy zyskają pieniądze niezbędne na dodatkowe dopracowanie efektów specjalnych. Te już słynęły z niezwykłej szczegółowości i wysokiej jakości – artystyczna i budżetowa swoboda zapewniana przez niewyczerpane finanse amerykańskiej korporacji może je jedynie poprawić! Ze zniecierpliwieniem oczekujemy na premierę 5 sezonu „The Expanse” i jesteśmy pewni, że twórcy dostarczą widzom dziesięć wciągających odcinków, po zobaczeniu których nie będziemy mogli się doczekać szóstego sezonu serialu!

TBO