The Crown – kilka uwag o serialu

0
792
Elizabeth Debicki, Will Powell, Senan West, Dominic West
Elizabeth Debicki, Will Powell, Senan West, Dominic West - rodzina królewska w The Crown | fot.: Keith Bernstein/Netflix

The Crown od wielu lat jest jednym z najbardziej popularnych seriali. Każdy nowy sezon wzbudza wiele zainteresowania oraz znajduje nowych odbiorów. Dlaczego tak wiele osób czeka z niecierpliwością na nowe sezony? Jakie są przyczyny tak wielkiego sukcesu tego serialu? W tekście poniżej przedstawimy kilka interesujących faktów na temat serialu oraz spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, skąd fenomen i nieustannie rosnące zainteresowanie serialem „The Crown”.

Tematyka serialu

Wiele osób rozmyśla o tym, jak to jest żyć w rodzinie królewskiej, być częścią historii, która zapisze się na wielki w losach kraju.  Nietrudno się odgadnąć, co jest motywem przewodnim serialu. Tak, monarchia i to ta najbardziej znana na całym świecie. Dynastia Windsorów to temat elektryzujący, budzący zainteresowanie, owiany wieloma mitami i tajemnicami. Na świecie jest wiele fanów brytyjskiej rodziny królewskiej, ale również przeciwników dynastii. Sam motyw władzy, królestwa i korony jest niezwykle często wykorzystywanym motywem w kulturze, ale nie oznacza to, że serial The Crown powiela schematy. 

The Crown pozwala nam poznać nie tylko blaski, ale i cienie związane z królestwem. The Crown umożliwia nam wejście do zamkniętego świata i razem z nami odkrywa historie i sytuację, które do tej pory  były zamknięte za drzwiami  pałacu Buckingham. Serial porusza wiele wątków dotyczących życia rodziny królewskiej, które dotychczas były tylko domniemaniem kolorowej prasy, pozwalając nam spojrzeć inaczej na wiele znanych skandali. 

Obsada serialu „The Crown”

Serial „The Crown” nie ma stałej obsady. Aktorzy wcielający się w rolę bardzo często są zmieniani w następnych odsłonach serialu tak, aby podkreślić upływ czasu, ale co zaskakujące zazwyczaj każda taka zmiana kończy się sukcesem. Jest to dosyć niespotykane zjawisko. Bardzo często fani serialu przyzwyczajają się do aktora odgrywającego rolę, w tym przypadku widzowie z entuzjazmem i uznaniem przyjmują zmiany, twórcy serialu potrafią idealnie dobrać aktorów, obsadzając ich niezwykle trafnie w kolejnych rolach. 

Rola Claire Foy była uznawana za oschłość i stanowczość królowej Elżbiety w sezonie 1 i 2. Natomiast Olivia Colman, która dostała rolę królowej w sezonie 3 i 4, jest uznawana za fenomenalną kreację jako dojrzalsza, bardziej pewna siebie królowa zdeterminowana, aby zmagać się w walce o przewodzenie swojemu narodowi. Josh O’Connor odgrywa rolę księcia Karola, charakteryzuje się nienagannym akcentem oraz  taktownym zachowaniem. Z kolei Vanessa Kirby gra księżniczkę Małgorzatę, niejednoznaczną, ładną, młodszą siostrę Elżbiety oddając idealnie cechy pierwowzoru. Przykładów jest wiele i każdy z nich jest przemyślany przez twórców hitowego serialu ostatnich lat.

Przyciąga i nie pozwala oderwać wzroku

Serial „The Crown”  skupia się na tym, żeby stworzyć intrygującą i ciekawą historię. Twórcy zwracają uwagę na szczegóły, na uznanie zasługuje nie tylko scenografia, kostiumy, ale muzyka i obraz, budowanie napięcia i zainteresowania u widza. Serial jest stworzony z tysięcy małych szczegółów, które tworzą niepowtarzalny rezultat. Widać jest dopracowanie w każdym najmniejszym detalu, wiele nawiązań do kultowych elementów strojów noszonych przez członków rodziny Windsorów, ale też do czasów i wydarzeń charakterystycznych dla czasów. Odnosi się to również wnętrz i wielu znanych lokalizacji, które można zauważyć, podążając za historią i obsadą w każdym odcinku. 

Lekcja historii 

 „The Crown” opowiada historię nie tylko jednej rodziny, ale również całego kraju, odnosi się do wielu sytuacji międzynarodowych po II wojnie światowej. Ponadto trzeba zaznaczyć, że The Crown opiera się na autentycznych wydarzeniach historycznych, ukazuje wiele nieznanych kwestii.  Pokazuje ludzką twarz tam, gdzie niekiedy ciężko ją dostrzec, a przy tym prowadzi nas przez te historie w sposób nieskomplikowany, prosty i łatwy do zrozumienia przez widzów. 

Inna rodzina niż wszystkie?

Serial „The Crown” opowiada o jednej z najciekawszych rodzin na świecie. Wiele wątków poruszonych w tym serialu jest znanych widzowi, ale przez to, że jest tu wiele romansów, manipulacji, zdrad, niewygodnych faktów, zaskakujących wydarzeń, a przy tym nieustanna walka o prymat i przywództwo to mamy styczność z rodziną, która jest inna, niż wszystkie. 

Reasumując, serial The Crown ma wielu fanów na całym świecie, ale nie zaskakuje to, gdy  wie się, że  fabuła serialu jest oparta na faktach i wyjątkowo dobrze dopracowana, z dbałością o każdy szczegół.

PSZ