Powrót do Śródziemia – co już wiadomo o serialu-prequelu Władcy Pierścieni, szykowanym przez Amazon Prime?

0
1254
ekranizacja Tolkiena
Chociaż Władca Pierścieni wydaje się pewniakiem, to nie wszyscy są tak entuzjastyczni. Fani mają ogromne oczekiwania względem serii i są gotowi zbojkotować każdego, kto sprofanuje ich świętość | fot.: StockAdobe.com

Władca Pierścieni – tę nazwę kojarzy każdy. Książki napisane przez brytyjskiego filologa i pisarza J. R. R. Tolkiena zrewolucjonizowały myślenie o powieściach osadzonych w świecie fantastyki. Przygody grupy hobbitów i ich towarzyszy pisarz opisał niezwykle skrupulatnie, uwzględniając ich historie, tworząc nowy układ geograficzny, a nawet wymyślając nowe języki. Nic dziwnego, że po jakimś czasie książka zastała zekranizowana. Fanów bardziej zdziwiła informacja o szykowanym przez Amazon Prime prequelu znanej serii.

Na jakim etapie jest Amazon Primie i jakie ma plany?

Pierwszym krokiem Amozon Primie było wykupienie praw autorskich do serii J.R.R. Tolkiena. I nie chodzi jedynie o Władcę Pierścieni. Firma dysponuje również prawami autorskimi do mniej znanych powieści brytyjskiego pisarza. Nie było to łatwe zadanie. W szrankach stanęli tacy giganci jak Netfliks, Disney i Apple. Przegrali jednak z przytłaczającą kwotą 250 mld dolarów. Amazon zapewnia, że takiej superprodukcji w historii kinematografii jeszcze nie było.

Kiedy i gdzie rozegra się akcja serialu?

Firma potwierdziła swoje zamiary – zamierza stworzyć przynajmniej pięć sezonów serialu, którego akcja będzie toczyć się na legendarnym Śródziemiu. Zaskakujący jest natomiast czas wydarzeń. Wbrew przewidywaniom wielu fanów, którzy byli przekonani, że fabuła będzie dotyczyła przygód młodego Aragorna. Jednak wiadomo, że serial będzie umieszczony w tzw. Drugiej Erze, a Aragorn żył w Trzeciej Erze.

Drugą Erę datuje się od finalnego pokonania Morgotha. Natomiast jej koniec upatruje się w pierwszym pokonaniu Saurona (wydarzenia wspomniane są we Władcy Pierścieni – moment, w którym dochodzi do wielkiej bitwy, w której Władca Ciemności po raz pierwszy przegrywa). Serial prawdopodobnie będzie opowiadał o losach Saurona w okresie, kiedy dopiero dochodził do władzy.

Kto się zajmie realizacją przyszłego serialu?

Nawet największy budżet nie będzie miał dużego znaczenia, jeśli wykonaniem nie zajmą się profesjonaliści. Grupa amatorów może zepsuć nawet najlepiej zapowiadającą się produkcję. Natomiast utalentowany zespół podźwignie nawet trudne projekty. Według Hollywood Reporter Amazon prowadzi rozmowy z Peterem Jacksonem – osobą odpowiedzialną za zrealizowanie takich serii jak Władca Pierścieni i Hobbit. Ponadto potwierdzono, że wśród producentów wykonawczych znajdą się m.in.: Lindsey Weber, Gene Kelly, J.A. Bayona, Gennifer Hutchison, Bruce Richmond. Natomiast ekipa techniczna składa się z takich legend jak Kate Hawley, John Howe, Tom Shippey, Jason Smith oraz Rick Heinrichs.

Chociaż Władca Pierścieni wydaje się pewniakiem, to nie wszyscy są tak entuzjastyczni. Fani mają ogromne oczekiwania względem serii i są gotowi zbojkotować każdego, kto sprofanuje ich świętość. Problemem jest to, że oczekiwania potrafią być sprzeczne i nierealne. Niestety, nie da się zadowolić wszystkich. Jednak wciąż twórcy mogą próbować wykonać swoją pracę najlepiej, jak tylko mogą. Czy uda się dosięgnąć tak wysoko postawionej poprzeczki?


BSI