Popularne gry, filmy i seriale w klimatach nordyckich

0
2210
wiking
Skandynawscy wojownicy stali się popularni nie tylko z uwagi na liczne podboje, które sięgają nawet Stanów Zjednoczonych | fot.: stock.adobe.com

Kultura i religia nordycka to coraz częstszy motyw kulturowy zarówno w grach, filmach, jak i serialach. Kraje skandynawskie od zawsze dostarczały mnóstwa tematów, które były wykorzystywane w produkcjach amerykańskich, japońskich czy europejskich. Najczęstszymi motywami były mitologie nordyckie, wikingowie czy opuszczane mroźne miasteczka, w których działy się zbrodnie. Wiele udanych produkcji wypuścili też sami Skandynawowie. Które konkretnie tytułu sprawdzają się tu najlepiej? 

Motyw mitologii nordyckiej 

Mitologia nordycka była przez sporą część historii Europy traktowana jak religię, bardzo popularną przykładowo wśród wikingów i licznych ludów północy. Opowieści o Asach, Wanach oraz postaciach typu Odyn, Loki i Thor rozpowszechniły się z czasem na cały świat. Wykorzystały je nawet filmy superbohaterskie na podstawie komiksów. Jedną z najważniejszych postaci w „Avengers” jest przecież Thor, który otrzymał również własne filmy. Opowiedziana jest w nich historia Asgardu, czyli siedziby bogów. Swój własny serial otrzymał również „Loki”, który cieszy się obecnie sporą popularnością. 

Wątek mitologii nordyckiej wykorzystały również gry, a najlepiej zrobił to „God of War” (wersja z 2018 roku). Kratos, czyli bóg wojny przemierza tu krainy wzorowane na wierzeniach nordyckich, które łączą się ze starymi mitami greckimi. Spotkać tu można boginię Freję lub syna Odyna, czyli Baldura. Wątki mitologii nordyckiej pojawiają się też w takich filmach jak „Jak Wytresować Smoka”, „Beowulf” czy „Gwiezdne Wrota”. 

Wikingowie 

Skandynawscy wojownicy stali się popularni nie tylko z uwagi na liczne podboje, które sięgają nawet Stanów Zjednoczonych. Ludzi od zawsze fascynowały ich dalekie podróże, wielka siła jaką dysponowali oraz w mniejszym stopniu przemoc, z jaką podbijali kolejne ziemie. Najlepiej przedstawił to kultowy już serial „Wikingowie”, który stara się jak najrealniej oddać klimat dawnych wędrówek. 

Bardzo mrocznie do tematu podszedł film znanego Nicolasa Refna, czyli „Valhalla: Mroczny Wojownik”. Obraz znany jest ze swojego okrucieństwa i spokojnego tempa, dlatego jest polecany jedynie nielicznym. Bardzo popularna jest też japońska animacja inspirowana klimatami nordyckimi, czyli „Vinland Saga„, która opowiada o zemście pewnego wikinga za zabójstwo swojego ojca. Nie można zapominać o kolejnej części gry „Assasin Creed”, czyli „Valhalli”, gdzie główny bohater tym razem trafia do pewnego klanu wikingów. 

Skandynawskie kryminały  

Bardzo znane na świecie stały się również kryminały, głównie za sprawą ekranizacji „Millenium”. Wersja skandynawska filmu ustąpiła jednak popularności dziełu Davida Finchera, czyli „Dziewczynie z Tatuażem”. Obie wersje mają swoich fanów i od lat trwają spory o to, która z nich jest lepsza. Wersję amerykańską otrzymał również duński „Forbydelsen”, który otrzymał nazwę „The Killing”. W klimacie nordyckim utrzymany jest również wysoko oceniany w rankingach „Most nad Sudanem”. Warto wspomnieć również o takich produkcjach jak „Wallander”, „W pułapce” czy głośnym ostatnio na Netflixie „Kalifacie„. 

MMI