Życie jak powieść, czyli najciekawsze biografie pisarzy

0
927
biografie pisarzy
Dzięki współczesnym autorom możemy poznać naszych ulubionych twórców z zupełnie nowej, intymnej strony oraz lepiej i głębiej zrozumieć ich twórczość | fot.: stock.adobe.com

Codzienność, w jakiej przyszło żyć autorom, jest często ciekawsza niż niejedna historia zawarta w książkach. Dlatego też powstało wiele biografii poświęconych słynnym pisarzom. Poniżej przedstawiamy kilka pozycji wartych szczególnej uwagi. Co w nich znajdziemy? Przekonajmy się.

Historie mistrzów pióra

Jedną z najbardziej barwnych postaci literackiego świata jest niezaprzeczalnie król grozy- Stephen King. Czytelnicy z chęcią sięgają po horrory autorstwa tego amerykańskiego pisarza. Jednak oprócz mrożących krew w żyłach opowieści, ciekawym doświadczeniem jest również poznanie historii samego Kinga. I, mimo że autor wspomniał niejednokrotnie, że w jego żywocie nie ma nic interesującego, to zdecydowanie musimy temu zaprzeczyć.

Dowodem na ciekawe dzieciństwo i życie pisarza, jest książka pt. „Życie i czasy Stephena Kinga” autorstwa Lisy Rogak. To obowiązkowe kompendium wiedzy dla fanów tego twórcy. Autorka biografii bardzo szczegółowo opisała dzieciństwo Kinga i to, jaki miało wpływ na jego późniejsze życie i twórczość. Dodatkowo w książce znajdują się zapisy rozmów z jego przyjaciółmi. Jeśli więc kiedykolwiek zastanawialiście się nad fenomenem tej postaci, to lektura dla Was!

W temacie biografii tego pisarza nie można jeszcze nie wspomnieć o innej, wyjątkowej książce, w której zgłębione są historie z jego życia. Co ciekawe, jej autorem jest…sam Stephen King. Mowa tutaj o poradniku „Jak pisać? Pamiętnik rzemieślnika”. Jak przystało na tego oryginalnego twórcę, nie jest to typowy zbiór porad i trików dla aspirujących pisarzy. King przemycił bowiem wiele interesujących faktów i wydarzeń z własnego życia.

Kolejną wyjątkową lekturą z gatunku biografii jest książka „Dostojewski. Portret intymny” Christofiego Alexa. Autor przedstawił tutaj życiorys słynnego rosyjskiego pisarza, nawiązując do jego dzieł oraz czasów, w jakich przyszło mu tworzyć. Oczywiście nie zabrakło w niej również historii romansów Dostojewskiego. Wszystkie te elementy składają się na niezwykłą opowieść o tym artyście. Porwie ona nawet tych z Was, którzy nie znają twórczości tego pisarza.

Z kolei tym, którzy chcieliby bardziej poznać klasyka literatury fantasy, polecamy lekturę „J.R.R. Tolkien. Listy” autorstwa Humphreya Campentera. Zebrał on listy, jakie Tolkien pisał do swoich bliskich, przyjaciół oraz wydawców. A trzeba przyznać, że pisarz był miłośnikiem korespondowania. Czytelnicy mogą dzięki temu poznać realia, w jakich tworzył, jego rozterki, pomysły i tym samym lepiej zrozumieć przesłanie, jakie płynie z jego dzieł. 

Biografie polskich autorek

O wielkich twórcach literatury polskiej, takich jak chociażby Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki czy Stefan Żeromski powstało sporo interesujących lektur. My jednak chcemy polecić warte uwagi biografie polskich pisarek. 

Pierwsza z nich to książka „Osiecka. Tego o mnie nie wiecie” Beaty Biały. Jest zbiór bardzo osobistych wywiadów z osobami, które były w jakiś sposób bliskie artystce. Pojawiają się tutaj np. Maryla Rodowicz, Krystyna Janda, Daniel Olbrychski czy Hanna Bakuła. Opowieści, które przytaczają zaproszeni do publikacji goście, składają się na barwny, ale też pełen skrajności i tajemniczości portret Osieckiej. 

Ostatnią biografią, którą warto mieć w swojej biblioteczce, jest „Szymborska. Znaki szczególne” Joanny Gromek Illg. Jest to bardzo osobisty obraz życia naszej wielkiej poetki. Od czasów jej dzieciństwa, po lata świetności- autorka biografii w bardzo wyważony, ale też szczegółowy sposób przybliża nam życie polskiej noblistki. Będzie to ciekawa lektura, nie tylko dla miłośników jej poezji. 


Biografie to z pewnością ciekawy gatunek literacki. I dziś kojarzy się nam już nie tylko z nudnym, naukowym wywodem pełnym dat i suchych faktów. Dzięki współczesnym autorom możemy poznać naszych ulubionych twórców z zupełnie nowej, intymnej strony oraz lepiej i głębiej zrozumieć ich twórczość.     

KST