Sci-fi – najważniejsze propozycje książek

0
1018
science fiction książki
Literatura science-fiction to świetna propozycja dla tych, którzy nie szukają banalnych historii i szarych postaci | fot.: stock.adobe.com

Książki science-fiction już od wielu lat wpływają na wyobraźnię czytelników, pobudzając do myślenia poza utartymi schematami. Ciekawa fabuła, odrzucenie tradycyjnych rozwiązań i nieszablonowe kreacje poszczególnych postaci, pozwalają na wielogodzinną rozrywkę i oderwanie od codziennej rzeczywistości. Literatura gatunku obfituje w cały szereg wybitnych dzieł, spośród których trudno wybrać te zdecydowanie najlepsze. Również współcześni twórcy stają na wysokości zadania, by swoim czytelnikom zaoferować historie najwyższych lotów. Nic dziwnego, że gatunek SF zyskuje coraz więcej oddanych fanów. Postaramy się przedstawić najciekawsze propozycje książek, które zapewnią ciekawą rozrywkę i z pewnością uprzyjemnią czas, spędzony na pochłanianiu kolejnych stron.

Diuna Herberta – narkotyk dla czytelników

„Diuna” to pierwszy tom Kronik Diuny Franka Herberta. Choć książka została napisana w 1965 r., po dziś dzień jest uważana za najlepszą powieść SF przez wielu wielbicieli gatunku. Cała historia oparta jest o narkotyk, nic więc dziwnego, że Diuna uzależnia. Melanż, bo o tej substancji mowa, umożliwia jasnowidzenie i podróże kosmiczne. Jest obiektem pożądania wszystkich, którym marzy się panowanie nad wszechświatem. Diuna pokazuje walkę o władzę, czyli coś, co nigdy się nie starzeje. Spiski, zdrady, sojusze, intrygi, a w końcu wojna – wszystko to zawarte zostało na kartkach książki. Oryginalna koncepcja, wykreowana przez autora dzieła, do dziś budzi zainteresowanie czytelników. Rozbudowany świat Fremenów, zamieszkujących rozgrzane piaski pustyni, a także rodu Atrydów i Harkonnenów, stanowi idealną kompozycję dla wybitnej historii. I taka właśnie jest Diuna – pełna emocji, nadziei, a nawet religii, będącej fundamentem działań bohaterów. To książka, po którą powinien sięgnąć każdy fan fantastyki naukowej, ale również i pozostałych dziedzin literatury. Swoista klasyka, dopracowana do granic perfekcji, zachwyca pomimo upływu dziesiątek lat. Nic dziwnego, że stała się ona również podstawą adaptacji filmowych, z których ostatnia miała miejsce w 2021 r. i przyciągnęła do sal kinowych całą masę wielbicieli dobrych filmów.

Gwiazdy moim przeznaczeniem – przełomowa moc zemsty

Gwiazdy moim przeznaczeniem” to kolejna propozycja z gatunku SF, obok której nie można przejść obojętnie. Tym razem autor przenosi czytelnika do XXV w. Ludzkość zajęła już cały Układ Słoneczny, a jej zapędy sięgają znacznie dalej. Alfred Bester w swoim dziele kreuje brutalną historię, opartą na żądzy władzy i pieniędzy, determinujących ludzkie działania. To opowieść o zemście i zniewoleniu, które może przybierać różne formy – od fizycznego zamknięcia kobiet w zamurowanych klatkach, aż po stłumienie potencjału intelektualnego. „Gwiazdy moim przeznaczeniem” opiera się na odwiecznych mechanizmach, które rządzą społeczeństwami i które z pewnością nie zostaną zatracone przez szereg kolejnych stuleci. Opuszczony przez wszystkich mściciel zyskuje nadludzkie siły, by zemstą odkupić brak pomocy, której oczekiwał. Wartka akcja, ciekawa historia i ponadczasowe obrazy, stawiają dzieło Bestera w gronie najlepszych propozycji gatunku SF.

Polscy mistrzowie fantastyki

Przenosimy się na rodzime podwórko. Bowiem Polacy również mają się czym poszczycić! Lem czy Dukaj to nazwiska znane na całym świecie, budzące podziw i szacunek wśród fanów fantastyki. Dla amatorów gatunku idealne będzie dzieło „Inne pieśni”, stanowiące kunszt prozy Dukaja. Historia, rozgrywająca się w Europie, choć w innej rzeczywistości, oparta została o arystotelesowskie koncepcje. Obraz świata, który zbudowany jest z pięciu żywiołów, a nauka nigdy nie stanowiła podłoża zainteresowania ludzkości, wciąga i inspiruje do przemyśleń. Nic dziwnego, że książka nagrodzona została trzema prestiżowymi nagrodami.

Lem z kolei to nazwisko, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Obojętnie po którą książkę sięgnie czytelnik, z pewnością pochłonie go ona bez końca, zapewniając długie godziny rozrywki na najwyższym poziomie. Dla przykładu „Solaris” to historia ludzkiej stacji kosmicznej, której członkowie podejmują walkę z czymś, co przekracza ich pojmowanie. To wybitna wizja autora na temat zderzenia człowieka z tym, co dla niego niepojęte i nieznane. Główny bohater musi zmierzyć się z nieprawdopodobnymi wydarzeniami, do których dochodzi pod wpływem tajemniczego oceanu, pokrywającego planetę Solaris. Dzieło jest najczęściej tłumaczoną na obce języki i adaptowaną książką Lema. To pozycja obowiązkowa dla fanów klasyki gatunku.

Literatura science-fiction to świetna propozycja dla tych, którzy nie szukają banalnych historii i szarych postaci. To wycieczka w głąb natury ludzkiej i próba dotarcia do najgłębszych pokładów emocji, wyrażona poprzez historie, oparte na wyobraźni najlepszych autorów.

MWA