Rzym bez cenzury w powieści „Agrypina. Cesarstwo we krwi”

0
1587
Michał Kubicz: Agrypina. Cesarstwo we krwi
Michał Kubicz: Agrypina. Cesarstwo we krwi

O tym jak kochano, uprawiano politykę i mordowano w starożytnym Rzymie, dowiemy się z najnowszej powieści autorstwa Michała Kubicza pod tytułem „Agrypina. Cesarstwo we krwi”.

Osadzona w realiach antycznego Rzymu książka opowiada historię jednej z najbardziej wpływowych kobiet starożytności – Agrypiny Młodszej, matki cesarza Nerona. Na kartach powieści młoda, przerażona dziewczyna przeradza się w bezwzględną cesarzową Rzymu, swą przemianę znacząc krwią przeciwników, którzy stanęli na jej drodze. Pragnienie bezpieczeństwa zmienia się w nagą żądzę władzy.

Obserwatorem tych wszystkich wydarzeń jest jej syn Neron – przyszły cesarz. Na jego oczach giną kolejni wrogowie ambitnej matki, on sam zaś staje się pionkiem w prowadzonej przez nią grze. Czy relacje z okrutną i coraz bardziej zaborczą matką będą kluczem do rozwiązania charakteru przyszłego imperatora, a zarazem zapowiedzią jego własnych zbrodni? Zimna i wyrachowana – jak mówi o niej sam autor książki – matka Nerona rzuciła cień na całe jego dorosłe życie.

Powieść zatytułowana „Agrypina cesarstwo we krwi” to w dużej mierze oparty na faktach historycznych obraz starożytnego świata – odarty z pokutujących w kulturze masowej wyobrażeń. To świat ludzi niepewnych jutra, pełen przemocy, brudu, wyzysku, świat seksualnej dominacji. Powieść Michała Kubicza nie unika poruszania tematów tabu – nie tylko w sferze erotyki, ale także w kwestii relacji społecznych, które dzisiaj budzą jednoznaczne skojarzenia z patologicznym mafijnym klientelizmem, korupcją i nepotyzmem. Dzięki plastycznie przedstawionym realiom antyku, lektura ta pozwala zanurzyć się w rzeczywistości dawno minionej epoki – z jej barwami, zapachami, dźwiękami i smakami.

Starożytnym Rzymem interesuję się od dawna. W mojej powieści starałem się wiernie oddać jego kulturę i obyczaje. Chciałem ukazać życie codzienne wielkiej metropolii starożytności – sąsiadujące ze sobą obszary niewyobrażalnego bogactwa i straszliwej biedy, okrucieństwo, gloryfikację siły, a równocześnie niezwykły i zaskakujący współczesnego czytelnika mistycyzm. Moje liczne podróże do Rzymu i zwiedzanie pomijanych przez większość turystów zakamarków, w których wciąż widać okruchy dawnego świata, stanowiły solidną podstawę jego literackiej rekonstrukcji– podkreśla Michał Kubicz, autor książki.

W powieści odnajdziemy wiele pięknych opisów Wiecznego Miasta. Dzięki niej przeniesiemy się do pływających pałaców, na których ucztowała i bawiła się cesarska rodzina, odwiedzimy niezwykłą rezydencję cesarzy na Capri, a także lepiej poznamy kulisy polityki, której w tamtym czasie nie uprawiano już w Senacie, a w zaciszu murów cesarskich rezydencji.


@Newseria