Przemysław Piotrowski i jego „Bagno”

0
743
Bagno thriller
Bagno to bardzo mocna i kontrowersyjna książka, której akcja rozgrywa się w świecie polityki, pełnym układów, zemsty i zbrodni | fot.: materiał partnera

Przemysław Piotrowski to polski dziennikarz śledczy, który w swoim dorobku literackim ma wiele cieszących się uznaniem powieści. Fani twórczości Przemysława Piotrowskiego z pewnością znają 'Matnię’ oraz 'Krew z Krwi’. Pisarz ten zasłynął cyklem o śledztwach prowadzonych przez komisarza Igora Brudnego. Właśnie ukazała się piąta część cyklu zatytułowana 'Bagno’. 

Dlaczego warto przeczytać 'Bagno’ Przemysława Piotrowskiego? 

’Bagno’ Przemysława Piotrowskiego jest opowieścią o brutalnych morderstwach dokonywanych pod płaszczykiem sprawiedliwej zemsty za grzechy władzy. Igor Brudny oraz Przemysław Piotrowski to połączenie, które dla wielu czytelników jest wręcz idealne. Fani pisarza czekają na każdą kolejną część uprzednio robiąc miejsce w swojej biblioteczce. Każdy, kto oczekuje powieści, która będzie wciągająca, jej fabuła starannie przemyślana zaś akcja wartka powinien sięgnąć po 'Bagno’. Fani gatunku znajdą to, czego oczekiwali. Przemysław Piotrowski nie boi się poruszać tematów trudnych, odsłania kulisy władzy, bardzo celnie punktuje wszystkie skandale, odważnie mówi o aktach kumoterstwa. 

Postaci, które w 'Bagnie’ umieścił Przemysław Piotrowski są fikcyjne, jednakże uważny czytelnik bez problemu odnajdzie analogie do rzeczywistych osób. Niemniej jednak, pisarz podkreśla, że jakiekolwiek podobieństwo do osób i zdarzeń jest przypadkowe. Każdy, kto szuka lektury zmuszającej do refleksji nad otaczającą rzeczywistością powinien koniecznie sięgnąć po tę pozycję. 

Co powiedział Przemysław Piotrowski o 'Bagnie’? Jakie doświadczenia złożyły się na napisanie powieści? 

Doświadczenia życiowe Przemysława Piotrowskiego bez wątpienia przyczyniły się do powstania 'Bagna’. Można powiedzieć, że gdyby pisarz nie pracował w przeszłości jako dziennikarz śledczy, książka z pewnością nie ukazała by się w tej samej formie. Jednocześnie pisarz twierdzi, że obserwuje bacznie polską scenę polityczną (ma wykształcenie politologiczne), jednocześnie podkreśla, że polityka go odstręcza.

Bagno nikogo nie pozostawi obojętnym. Zależało mi nie tylko na tym, aby napisać kolejną dobrą historię, ale też pokazać, jak potwornie spolaryzowało się nasze społeczeństwo. Jak potrafi nienawidzić się wzajemnie, bo ten czy tamten obywatel ma inne poglądy albo głosuje na inną partię. Tytuł Bagno nie wziął się znikąd, bo uważam, że wszyscy od kilku dobrych lat taplamy się właśnie w jednym wielkim bagnie. Jak sobie poradzi z tym wszystkim Igor Brudny? To będzie bez wątpienia jego najtrudniejsza sprawa, bo jeśli do tej pory zawsze wiedział, którą drogą podążać, aby dopaść tych złych, samemu nie łamiąc własnych zasad, tak teraz będzie musiał zastanowić się dwa razy, czy aby na pewno stoi po właściwej stronie barykady – mówi Przemysław Piotrowski. (cyt. za materiały prasowe Wydawnictwa)

Przemysław Piotrowski stworzył postać komisarza Igora Brudnego, który został zaakceptowany przez czytelników już od pierwszej części serii (nosiła tytuł 'Piętno’). Z pewnością doświadczenia związane z pracą dziennikarza śledczego przyczyniły się do stworzenia takiej, a nie innej postaci: zamkniętego w sobie, twardego, stróża prawa 'z przeszłością’. Pisarz w pięciu częściach serii o Igorze Brudnym przedstawił krok po kroku szczegóły jego historii, powoli uwiarygadniając przed odbiorcami portret psychologiczny komisarza. 

Przemysław Piotrowski zdaje sobie sprawę, że jego seria o Igorze Brudnym może bardziej przemówić do czytelnika właśnie dlatego, że za każdym razem przeprowadza solidny research. Zanim opisze wszystkie miejsca, wcześniej stara się wybadać, sprawdzić, porozmawiać o konkretnych lokalizacjach. Oczywiście, pojawiają się również miejsca fikcyjne – tak samo, jak w przypadku fabuły fikcja przeplata się tu z doniesieniami prasowymi, znanymi skądinąd faktami czy rzeczywistymi wydarzeniami lub miejscami.

Czytelnik może odnaleźć w twórczości Piotrowskiego opisy związane z medycyną sądową oraz z kryminalistyką, również tutaj przeprowadzany jest solidny research i widać to niemal na każdym kroku. Pisarz współpracuje z informatorami oraz z ekspertami, którzy są nieocenieni przy pracy nad książką. 

Podsumowanie 

Przemysław Piotrowski napisał piątą część serii o komisarzu Igorze Brudnym. Wysiłek, który włożył w napisanie 'Bagna’ przyczynił się do tego, że powstała kolejna książka wysoko oceniana przez czytelników. „Bagno” wciąga (tak, wiemy jak to brzmi) sprawnym prowadzeniem fabuły, żywą akcją i ciekawym prowadzeniem postaci. Z pewnością fani opowieści kryminalnych z elementami thrillera będą usatysfakcjonowani.

Przemysław Piotrowski (ur. w 1982 r.) – polski dziennikarz związany z tematyką sportową i śledczą, ale także wieloletni pracownik norweskich rafinerii i platform wiertniczych, pisarz, autor bestsellerowych powieści kryminalnych. Studiował w Hiszpanii i USA, mówi po hiszpańsku i angielsku. Zadebiutował głośnym thrillerem historycznym Kod Himmlera (2015). Od 2020 roku wydaje nakładem Wydawnictwa Czarna Owca bestsellerową serię kryminalną, której bohaterem jest komisarz Igor Brudny. W jej skład wchodzą: Piętno, Sfora, Cherub, Zaraza i Bagno. W 2021 roku w tym samym wydawnictwie ukazały się dwie inne powieści pisarza: dramat kryminalny Krew z krwi i thriller psychologiczny Matnia

KŚL