Najlepsze książki podróżnicze

0
784
literatura podróżnicza
Kto nie chciałby odkrywać nowych miejsc, smakować, odczuwać ich klimat? | fot.: stock.adobe.com

Podróżowanie po świecie to z pewnością marzenie większości z nas. Kto nie chciałby odkrywać nowych miejsc, smakować, odczuwać ich klimat? Każdy z nas pragnie wyrwać się z szarej codzienności i przeżyć coś nowego, co ubarwi jego życie. Jednakże nie każdy ma możliwości aby spakować się i wyjechać w podróż. Na szczęście są książki podróżnicze, dzięki którym przeniesiesz się w odległe zakamarki naszego globu siedząc wygodnie na kanapie w swoim domu. Możesz przeżyć to samo co autorzy, tyle że w swojej wyobraźni. Uruchom jej moc. Oto propozycje lektur, które ci w tym pomogą. 

Opowieści z końca świata,Ewelina Gac

Autorka oprowadza czytelnika po miejscach, gdzie mieszkała, studiowała czy pracowała. Są to takie kraje na świecie jak Turcja, Grecja, Stany Zjednoczone, Czechy. W przejmujący i bardzo wciągający sposób dzieli się swoimi wspomnieniami i przeżyciami z tamtych czasów. Opowiada szczerze o problemach, z którymi się mierzyła – ujawnia całą prawdę o życiu emigranta i konsekwencjach wyjazdu z Polski.  Jak się domyślasz na podstawie powyższego opisu, lektura ta nie jest typową książką o podróżach. Różni się formą od tych pozycji, jakich jest pełno na półkach w księgarniach. Ta książka opowiada głównie o procesie poszukiwania swojego miejsca na ziemi, mądrych wyborach zawodowych oraz o trudnych decyzjach, które w naszym życiu musimy podejmować. Przy okazji zręcznie wpleciony jest wątek podróżniczy, barwne opisy pozwolą ci wyobrazić sobie miejsca, o których pisze autorka.

 Prowadził nas los, Kinga Choszcz

Ta pozycja to owoc pięcioletniej podróży dookoła świata Kingi Choszcz i Radosława Siudy „Chopina”. Ta eskapada miała miejsce w na w latach 1998-2003. Odkrywanie świata nie było wówczas takie wygodne i łatwe jak w dzisiejszych czasach. Jej uczestnicy borykali się z wieloma problemami i dyskomfortem. Słynna para została nagrodzona w 2004 roku nagrodą Kolosa. Książka  opisuje moc determinacji, uporu w realizacji postawionych sobie celów. Pokazuje, że jeżeli czegoś naprawdę chcesz to pokonasz wszelkie przeszkody na swojej drodze. Autorzy pokazują również, że można podróżować nawet jeśli nie ma się za dużo pieniędzy. Opisują, jak dorabiali na miejscu aby mieć środki finansowe potrzebne do kontynuacji swojej wyprawy. Ta książka jest napisana w formie prywatnego pamiętnika, dzięki temu bardzo dobrze się ją czyta i staje się inspiracją dla osób nieśmiało myślących o wyruszeniu w podróż życia. 

Rodzina bez granic w Ameryce Środkowej,  Anna Alboth

Kolejna propozycja czytelnicza to opowieść o podróży całej rodziny po Ameryce Środkowej. Młode małżeństwo wraz z dwójką małych dzieci byli w Meksyku, Gwatemali, Belize, Hondurasie. Podróżowali własnym samochodem, który stał się w tym czasie ich domem na kółkach. Ta książka wyraźnie jest dowodem na to, że podróżowanie wraz z dziećmi jest możliwe i daje radość. Autorzy zachęcają również do uważnego pochylenia się nad inną kulturą zamiast zaliczania kolejnych atrakcji turystycznych. 

Te książki to doskonała alternatywa do aktywnej wyprawy. Każdy kto nie może sobie pozwolić na wyjazd powinien je przeczytać. 

APR