Maja Lidia Kossakowska – najlepsze powieści

0
895
ksiązka fantasy
Maja Lidia Kossakowska to niedawno zmarła polska autorka książek fantastycznych, uznawana za pierwszą damę tego gatunku | fot.: stock.adobe.com

Maja Lidia Kossakowska to niedawno zmarła polska autorka książek fantastycznych, uznawana za pierwszą damę tego gatunku. Jej twórczość zdobyła szerokie grono odbiorców i fanów. Co więcej, zyskała także uznanie krytyków. Otrzymała wiele cenionych w branży nagród, w tym między innymi nagrodę: Złotego Kota, i. Zajdla,  Srebrnego Globu i Śląkfy. Zdobyła wykształcenie archeologiczne, które przydało się w trakcie pracy twórczej.

Maja Lidia Kossakowska – najlepsze książki:

Cykl Zastępy Anielskie

Najbardziej znaną pozycją autorki są Zastępy anielskie – cykl, na który składają się: Siewca wiatruZbieracz Burz oraz Bramy Światłości. Pisarka ukazuje w nim niecodzienną koncepcję Nieba i Piekła (Głębi), w którym Bóg rezygnuje ze swojej funkcji i pozostawia anioły bez opieki. W powieści zostały przedstawione losy Daimona Freya, anioła Zagłady, który znalazł się w centrum chaosu wywołanego brakiem Stwórcy. Śledzimy także losy Aniołów i Głębian, którzy przypominają zachowanie ludzi.

Grillbar Galaktyka

Ta powieść charakterystyczna, która wyróżnia się w twórczości Kossakowskiej, ponieważ zawiera wątki komediowe. W niecodzienny i zabawny sposób nawiązuje do popularnych motywów, które podaje czytelnikowi w przystępny sposób. Co ciekawe, głównym nawiązaniem są tutaj „Kuchenne Rewolucje”  znane z niecodziennych zachowań Magdy Gessler. W tym wydaniu mają miejsce w galaktyce, a głównym bohaterem jest tym razem szef kuchni- mężczyzna. Dobra zabawa gwarantowana. 

Więzy krwi

To zbiór opowiadań z gatunku grozy, który nasiąknięty jest przerażeniem i trzyma w napięciu. Wśród nich na uwagę zasługuje opowiadanie Zwierciadło, mikropowieść, które dla autorki jest jednym z najważniejszych punktów w biografii. Wszystkie opowiadania są napisane na najwyższym poziomie, a autorka świetnie odnajduje się w tworzeniu się krótkich treści. Czytelnik nie może być zawiedziony taką formą.

Zakon Krańca Świata

Dwutomowa seria książek opisuje inspirującą koncepcję świata post-apo, w której poznajemy zarówno cechy metafizyczności i tajemnicy, jak znaną wszystkim rzeczywistość ludzkiego życia. Bohaterem jest Lars Bergerson, Grabieżca, który odbywa podróże między wymiarami. Podczas swoich wędrówek wykrada wynalazki i artefakty, które stanowią bezcenny skarb w jego świecie. Po spotkaniu z Miriam z Czajnika zupełnie zmienia się jego życie. Dziewczyna jest naiwna, spędziła życie w sekcie. Wbrew pozorom ich relacja nie jest romantyczna, a koleje losu bohaterów okazują się bardzo zaskakujące.

Takeshi

To dylogia inspirowana i poświęcona Japonii. Czytelnik odnajduje w niej typowy japoński klimat, dlatego nie brakuje w niej zawiązań do walk, intryg czy samurajów. Opowieść pobudza wyobraźnię, a przedstawiony w niej świat prawidłowo przywodzi na myśl feudalną Japonię. Główny bohater, Takeshi, idealnie wpisuje się w stylistykę powieści, a czytelnik ma wrażenie, że został wyjęty z kina azjatyckiego. Cechują go wyjątkowe umiejętności, a jego problemem są demony, które go śledzą i utrudniają życie. Każdy miłośnik Japonii i fantastyki powinien sięgnąć po tę pozycję.

Pisarka ośmiokrotnie nominowana była do Nagrody im. Janusza Zajdla. Finalnie otrzymała ją dwukrotnie: w 2007 roku za opowiadanie Smok tańczy dla Chung Fonga, oraz w 2012 za powieść Grillbar Galaktyka.

IIM