Literatura światowa na czas wakacji – nowe wydania i premiery

0
642
premiery czerwca książki
Trzy wybrane pozycje są jedynie kroplą w morzu nowych premier książkowych tego roku. Jednak są to książki, które koniecznie trzeba przeczytać | fot.: stock.adobe.com

Wakacje są czasem na odpoczynek od pracy i szkoły. W czasie urlopu szukamy wszelkich sposobów na odcięcie się chociaż na chwilkę od czynności, które nas męczą. A przecież to idealna okazja, żeby wreszcie w spokoju poczytać. Co czytać? Podpowiadamy.

Historia, która dzieje się na naszych oczach

Konflikt zbrojny na Ukrainie nie jest bynajmniej pomijany przez publicystów i pisarzy. Serhij Rudzenko przedstawia postać ukraińskiego prezydenta Volodymyra Zelenskyy’ego w bestsellerze zatytułowanym „Zełenski. Poza scenariuszem”. Jest to pierwsza biografia człowieka, na którego od lutego wszystkie oczy świata zostały zwrócone w czasie wojny z Rosją. Jest to książka przede wszystkim dla wszystkich, którzy uwielbiają publicystykę rangi rozmów Hanny Krall. Bohatera książki poznajemy na podstawie wywiadów autora z bliskimi współpracownikami i nie tylko. Ostatnie strony, jak przekonuje Rudzenko, zostały napisane w schronie, kiedy wojna ukraińsko-rosyjska osiągała kluczowe momenty. Książkę przetłumaczyli Katarzyna Losson i Marek Zapór.

Przejmujące, szokujące i wzruszające wyznania na pewno spowodują, że w trakcie lektury pojawią się łzy. 

Powrót Olgi Tokarczuk

„Empuzjon” jest pierwszą powieścią po otrzymaniu przez autorkę Literackiej Nagrody Nobla. Akcja książki dzieje się rok przed wybuchem I wojny światowej w uzdrowisku Görbersdorf. Chory na gruźlicę, student z Lwowa, Mieczysław Wojnicz udaje się do sanatorium z nadzieją na uzdrowienie. Fabułę otacza atmosfera napięcia i tajemniczości. Ludzie zaczynają czuć wstępne objawy wojny, a pozornie spokojne uzdrowisko skrywa przed sobą niepokojące tajemnice. 

Polska autorka przedstawia świat jako taki, który skrywa przed nami to, co jest najciekawsze – prawdę, której nie potrafimy czasami dopuścić do siebie.

Polskie tłumaczenie „Interior Chinatown”

Fani fantasy i science fiction w Polsce będą mogli cieszyć się pierwszym polskim wydaniem bardzo znanej powieści Charles’a Yu. „Ucieczka z Chinatown” jest przepełnioną humorem i ironią książką, której fabuła porusza się wokół Hollywoodzkiej konwencjonalności. Pisarz jest znany przede wszystkim ze współpracy przy pisaniu historii serialu „Westworld”. Książka jest napisana w bardzo ciekawy sposób, gdyż naśladuje formę scenariusza filmowego. Autorką polskiego tłumaczenia jest Agata Zano. 

Książka, choć obdarzona humorem, przedstawia bardzo ważne kwestie dyskryminacji rasowej w Stanach Zjednoczonych. Szczególnie uwidocznione są trudy Azjatów, wchodzących w tak zwany „american dream”, który okazuje się zwykłym „scamem”. 

Podsumowanie

Trzy wybrane pozycje są jedynie kroplą w morzu nowych premier książkowych tego roku. Jednak są to książki, które koniecznie trzeba przeczytać. Oto daty premier wymienionych książek:

  1. Serhji Rudzenko, „Zełeński. Poza scenariuszem” – 1.06.2022. 
  2. Olga Tokarczuk, „Empuzjon” – 1.06.2022
  3. Charles Yu, „Ucieczka z Chinatown” – 1.07.2022

MGR