Jakie książki czytać latem?

0
946
mężczyzna czytający książkę na hamaku w górach
Jakie książki wybrać na plażę, w góry lub zabrać do domowego ogródka? | fot.: stock.adobe.com

Lato już na dobre zawitało do naszego życia, pora więc zaplanować czytelnicze aktywności na urlop. Lektura na wakacje musi być przede wszystkim absorbująca i tak zwyczajnie, dobra. Jakie książki wybrać na plażę, w góry lub zabrać do domowego ogródka? Podpowiadamy!

Tegoroczne nowości

Wśród książek wydanych w 2020 roku warto sięgnąć po powieść „Normalni ludzie” autorstwa Sally Rooney. To książka o relacji między dwojgiem młodych ludzi, bardzo dzisiejsza i aktualna. Proza Rooney porusza wiele problemów, z którymi stykamy się na co dzień. Najbardziej w powieści wybrzmiewa poczucie niezrozumienia i samotności, nawet kiedy jest się otoczonym przez przyjaciół i rodzinę.

Inna propozycja z tegorocznej literatury pięknej to „Wierzyliśmy jak nikt” Rebbecki Makkai. To powieść, która błyskawicznie podbiła serca czytelników i zrobiła prawdziwą furorę w social mediach. Książka mówi o przyjaźni i odkupieniu, o tragedii, miłości i rozczarowaniu. To historia o panicznym lęku przed samotnością i utratą najbliższych, która porusza w człowieku każdą strunę. Warto dodać, że „Wierzyliśmy jak nikt” to finalista najważniejszych książkowych nagród.

Fantastyka na plażę

Ciekawą, lekką i mocno wciągającą lekturą fantastyczną na wakacje jest „Mag Bitewny” wydany przez Fabrykę Słów w dwóch tomach. To klasyczna opowieść o walce dobra ze złem, w której odnajdą się fani „Władcy Pierścieni” i… wielbiciele smoków. Te piękne i majestatyczne stworzenia odgrywają tutaj ważną rolę i towarzyszą nam od początku do końca. Autor zadbał o wartką akcję i barwnych bohaterów, z pewnością nie doświadczymy więc nudy.

Wszyscy kochamy „Wiedźmina”. A skoro tak, to może warto poszerzyć wiedzę o jednej z najbardziej rozpoznawalnych ikon współczesnej popkultury? Adam Flamma stworzył jedyną w swoim rodzaju biografię Geralta z Rivii, opisując tam całą jego drogę od pierwszego opowiadania w „Fantastyce” aż po serial Netflixa. „Wiedźmin. Historia fenomenu” to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się Białym Wilkiem.

Słoneczne kryminały i thrillery

Kiedy mowa o kryminałach, warto zwrócić uwagę na tegoroczny bestseller autorstwa Stuart Turton. „Siedem śmierci Evelyn Hardcastle” to powieść z zawiłą i bardzo pomysłową intrygą, która wymaga odrobinę skupienia, ale gwarantuje bardzo satysfakcjonującą rozrywkę. Turton stworzył nietypowy, tajemniczy kryminał z domieszką fantastyki. Mianowicie wykorzystał efekt pętli czasu, który możemy znać z filmów takich jak „Dzień Świstaka” czy „Na skraju jutra”. W „Siedem śmierci Evelyn Hardcastle” główny bohater przeżywa ten sam dzień osiem razy.

Wybierając kryminały na wakacje, warto zerknąć na nazwiska z naszego rodzimego podwórka. W tym roku Jakub Ćwiek wydał swoją kolejną powieść pt. „Topiel”. To thriller obyczajowy z akcją umiejscowioną w realiach z początku 1997, a więc wielkiej powodzi. „Topiel” jest powieścią porywającą i momentami przerażającą, a przy tym zabiera nas w nostalgiczną podróż z powrotem do lat dziewięćdziesiątych. Książka powinna się spodobać fanom „Stephena Kinga” i serialu „Stranger Things”.

BWO