Fantastyka naukowa – co czytać?

0
993
zbliżenie na oczy robota
Fantastyka naukowa – jednych zachwyca, drugich nudzi, jeszcze innych przeraża | fot.: stock.adobe.com

Fantastyka naukowa – jednych zachwyca, drugich nudzi, jeszcze innych przeraża. Ten gatunek literatury ma wielu miłośników, a w księgarniach możemy znaleźć naprawdę dużo doskonałych powieści, które wciskają w fotel i nie pozwalają się od siebie oderwać. Niestety nie zawsze mamy pomysł, jaką lekturę wybrać. Podpowiadamy więc, które książki z gatunku science fiction dobrze mieć w swojej biblioteczce.

Koniec dzieciństwa, Arthur C. Clarke

Na niebie pojawiają się statki kosmiczne. I w przeciwieństwie do wielu powieści, w których pozaziemska cywilizacja pragnie zniszczyć lub zniewolić ludzi, ta w „Końcu dzieciństwa” staje się Zwierzchnikiem, altruistycznym pomocnikiem ludzkości. Autor wykorzystał motyw bóstwa, czyli czegoś, w co większość osób wierzy. Lubimy mieć poczucie, że nad naszym życiem czuwa większa i mądrzejsza istota. Zwierzchnicy z powieści pragną pomóc ludziom i naprawić świat. Szybko znikają konflikty zbrojne i przemoc, zwierzęta nie są już ofiarami. Przestaje istnieć problem głodu, chorób, biedy. Pojawia się utopia, w której każdy jest nasycony. Jednak – co ciekawe – nie wszyscy są szczęśliwi. Wzrastają oczekiwania, a ludzkość się rozleniwia. Brak cierpienia hamuje rozwój. Okazuje się, że to właśnie ból był podstawową przyczyną rozkwitu nauki i samorealizacji. „Koniec dzieciństwa” to książka nie tylko wciągająca, ale i dająca wiele do myślenia.

Przedrzeźniacz, Walter Tevis

Książka przenosi nas do świata, w którym podstawą jest bierność, brak uczuć i coraz większy upadek cywilizacji. Rzeczywistość ludzkości została zastąpiona pracą robotów. Człowiek nie pracuje, a jego jedynym zadaniem jest samodoskonalenie się. Wspólne mieszkanie, zbyt długie spoglądanie sobie w oczy lub uczucia są surowo zabronione. Porządku pilnują tzw. „Wykrywacze”. Nie wolno czytać, okazywać emocji i prowadzić zbędnych rozmów. Od dzieciństwa uczy się ludzi, że najlepszy jest szybki i bezuczuciowy seks. Rodziny nie są zakładane, więc od wielu lat nie urodziło się żadne nowe dziecko. „Przedrzeźniacz” to wciągająca lektura, która przedstawia przerażający i odrzucający obraz świata.

Piorun kulisty, Cixin Liu

Głównym bohaterem powieści jest czternastoletni chłopiec, którego rodzice zostają spopieleni przez piorun kulisty. Młody mężczyzna obiecuje sobie, że poświęci własne życie na zgłębienie tego fenomenu i zrozumienie, na czym to zjawisko polega. Książka prowadzi nas przez powolne dociekania i tłumaczy naukowe zagadnienia. W „Piorunie kulistym” pojawiają się również rozważania na temat ludzkiej kondycji i dążenia do samozagłady. Przez całą powieść toczy się refleksja dotycząca współpracy wojska i naukowców. Autor zauważa, że nawet najbardziej szlachetne i przydatne odkrycia mogą stać się niebezpiecznym narzędziem. Człowiek złakniony, pogrążony we własnych ambicjach może dokonać straszliwych czynów.

Fantastyka naukowa

Fantastyka naukowa dotyka wielu tematów z pogranicza nauki, domysłów, przyszłości i zdobyczy technologicznych. Wciąga, inspiruje i jednocześnie ostrzega. Warto sięgnąć po książki z tego gatunku i dać się ponieść wyobraźni.

ABA